VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AKTUÁLNĚ: Za obchod s drogami sedm let

České Budějovice - Sedmi roky vězení s ostrahou potrestal ve čtvrtek krajský soud podnikatele Milana Vadlejcha (47) ze Strakonic.

19.2.2009 1
SDÍLEJ:

Milan Vadlejch u soudu.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Uznal ho vinným trestným činem nedovolené výroby a držení omamných látek a jedů. Kromě odnětí svobody mu uložil i peněžitý trest 300 000 korun.

Spoluobžalovanému Liboru Vlkovi (45) soud vyměřil čtyři roky do věznice s ostrahou.

Ve velkém rozsahu

Senát má za prokázané, že Vadlejch v letech 2004–07 organizoval nákup značného množství LSD, extáze a marihuany (té v Nizozemsku) a zajistil jejich přepravu kurýry do ČR.

Tady pak prodal Martinu N. nejméně tisíc kusů extáze, dvanáct kilogramů marihuany a dále LSD, dalším odběratelům pak nejméně 1000 balení extáze.

Vadlejch si měl také opatřit nejméně v šesti případech 2500 gramů marihuany a prostřednictvím neustanovených kurýrů ji vyvézt do Německa. Prodal ji tam Valentinu R. za nejméně 10 000 eur. R. byl za to v SRN odsouzen.

Oba obžalovaní společně zřídili na sklonku roku 2006 ve Štěkni na Klatovsku hydroponní pěstírnu konopí. Vlk zasadil nejméně sto rostlinek, v únoru 2007 dalších nejméně 572 rostlin.

Vadlejch je viněn ještě z toho, že v Nizozemsku získal nejméně 3600 tablet extáze a zajistil jejich přepravu do ČR. Kurýr Jaroslav H. byl při příjezdu do SRN z Nizozemska po půlnoci 6. listopadu 2005 zadržen na dálnici s drogou ve vozidle. V Německu si pak odpykal nepodmíněný trest.

Vadlejch obvinění odmítl. Vlk vysvětloval, že pro spoluobžalovaného vozil jako zaměstnanec kovovýrobky do Nizozemska a SRN. Výjimečně měl přivézt do Česka balíček, ale co v nich bylo, neví.

Zřízení pěstírny marihuany Vlk doznal, ale prý to byla jen jeho záležitost. Vadlejch údajně nevěděl, na co si Vlk od něho ty peníze půjčuje.

Státní zástupce v závěrečné řeči měl skutky popsané v obžalobě za prokázané. Odmítl tvrzení stíhaných, že jde o komplot proti nim. Podle něho oba obvinění jednali ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech, za což jim hrozí tresty v sazbě deset až patnáct let.

Milan Vadlejch se podle žalobce činu dopustil jako zvlášť nebezpečný recidivista. Za nedovolenou výrobu a držení omamných látek byl totiž potrestán už v prosinci 2005 v Brně. Z výkonu tříletého trestu byl loni v říjnu podmíněně propuštěn.

Neurčité?

Obhajoba naopak navrhla zprostit své klienty obžaloby.

JUDr. Jan Nádravský, obhájce Libora Vlka, k oné pěstírně konopí uvedl, že jeho klient bez zkušeností, podle informací z internetu rostlinky zasadil, ale poprvé mu zplesnivěly a podruhé ani nevzešly. „Nepodařilo se prokázat, že vyrobil drogu sobě nebo jiným,“ řekl.

Celkově obhajoba poukazovala na neurčité formulace obvinění – „v přesně nezjištěné době“, „od blíže neustanovených osob“, „přesně nezjištěné množství“ atd. O rozsahu údajného obchodování prý vypovídá jen N., člověk se „zřejmě zázračnou pamětí“…

„Rozhodující tvrzení o skutku jsou tak příliš vágní, než aby z nich bylo možné dovodit vinu obžalovaných,“ mínil JUDr. František Vavroch, obhájce Vadlejcha.

Obhájci upozorňovali, že někteří ze svědků proti jejich klientům „záhadným způsobem“ sami nebyli stíháni, resp. odsouzeni.

Údajný odběratel drogy H. u hlavního líčení změnil výpověď s tím, že poprvé měl na Vadlejcha vztek, vyzdvihl dr. Vavroch. Další svědek, odsouzený v Německu za vlastní dovoz drog, je podle obhajoby také nevěrohodný – výpověď prý změnil v neprospěch Vadlejcha až při výslechu v ČR…

Nešlo o provokaci

Obhajoba naznačovala, že ve věci mohla nepřípustně „úřa〜dovat“ policie objednávkou „něčeho“ proti Vadlejchovi.

Zajímavé v tomto směru bylo svědectví Vladimíra Moltaše. Ten byl stíhán s Vadlejchem a dalšími spoluobviněnými už v roce 2005 v Brně.

Nyní tvrdil, že mu tehdy policie slíbila, že v Brně dostane jen podmínku, pokud jí něco zjistí o Vadlejchovi. Navázal s ním tedy kontakt, policisty informoval, ale nakonec dostal čtyři roky natvrdo. Jejich výkon má nyní odložen ze zdravotních důvodů.

Věc pak k jeho podání šetřila inspekce ministra vnitra. Dotyčný policista popřel, že by Moltašovi něco sliboval, informace prý předával bez nátlaku a nucení. Státní zástupkyně jednání v tomto směru také popřela a předseda brněnského senátu řekl, že mu o snaze policie rozsudek ovlivnit není nic známo. Inspekce navrhla věc odložit.

Moltaše vyslechl také českobudějovický soud. Mj. popřel, že by od Vadlejcha nakoupil pro policii kontrolní vzorek drogy. Na dotazy, zda od obžalovaného někdy převzal extázi či jinou drogu, odpovídal vyhýbavě – prý nechce mít další nepříjemnosti. Tu věc prý organizoval někdo jiný…

Podle Milana Vadlejcha to potvrzuje, že věc objednala policie.

Soud ale po rozboru předložených dokladů a výpovědí uzavřel, že akce nebyla policií vyprovokována.

Za nereálné soud označil také spekulace obhajoby kolem vyloučení věci Martina N., onoho „velkoodběratele“ tvrzeného množství drogy od Vadlejcha, ze společného projednání. Že by měl mít v roli tzv. „korunního svědka“ slíben nižší trest, tomu podle senátu nic nenasvědčuje.

Trestnou činnost obžalovaných má soud za prokázanou. V otázce trestu pro Vdlejcha ale nepřitakal mínění obžaloby, že by měl být posuzován jako zvlášť nebezpečný recidivista (byl už pro závažný čin odsouzen, ale ne potrestán – neseděl totiž “výchovně“ dlouho ve výkonu trestu).

V otázce posouzení skutku jako spáchaného ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech soud uzavřel, že nešlo o jednání natolik plánované a organizované, aby čin měl být posouzen v nejpřísnějším odstavci.

Rozsudek není v právní moci, strany se nevyjádřily.

Autor: Vladimír Majer

19.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Prezident České republiky Miloš Zeman s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou při návštěvě Jihočeského kraje na tiskové konferenci v Třeboni.

Hejtman poděkoval prezidentovi Zemanovi

Ve věku nedožitých 94 let zemřela v Praze Eva Valentová, dlouholetá sólistka sopranistka opery Jihočeského divadla.

Odešla sólistka opery Jihočeského divadla

Josef Jandač vzpomíná na Budějovice rád, teď sem přivezl národní hokejový tým

České Budějovice – Největší událost v historii hokeje na jihu Čech je tady. Ve čtvrtek začínají úvodním duelem Česká republika – Finsko (18.30) v Budvar aréně České hokejové hry Carlson Hockey Games. Náš národní tým povede trenér Josef Jandač, jenž v minulosti v Českých Budějovicích úspěšně působil a strávil zde čtyři roky. „A rád na ně vzpomínám," usměje se.

V Motoru pokračuje elitní formace, naopak končí Vak, Hřebejk, Škoda a Fronk

České Budějovice – Ještě neuplynul ani týden od konce sezony a hokejisté ČEZ Motoru již pomalu začínají formovat kádr pro příští sezonu, kterou bohužel odehrají opět ve WSM lize. Několik hráčů v klubu pokračovat nebude, ale formace, která byla v baráži nejproduktivnější: Chovan – Pajič – Čermák, bude na jihu Čech působit i nadále.

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Pokud máme příhodné podmínky na zahradě nebo jiném pozemku pro vybudování studny (o potřebných podmínkách pro stavbu studny jsme psali zde) a jsme rozhodnuti studnu zřídit, udělejme si nejprve velmi přibližnou kalkulaci, na kolik to všechno přijde.

AKTUALIZUJEME

Kamion skončil ve stoce

Kubova Huť - Ranní nehoda kamionu u Kubovy Huti zaměstnala i profesionální hasiče z Vimperku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies