VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dostane muž za přepadení barmana v Hangáru jedenáct let vězení?

České Budějovice - Třiadvacetiletý Štefan Gábor z krajského města „vyfasoval“ od krajského soudu jedenáct let odnětí svobody ve věznici se zvýšenou ostrahou. Rozsudek není v právní moci.

8.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Nápad s přepadením barmana v baru Zanzi (alias Hangár) na sídlišti Máj onoho 21. ledna po čtvrté hodině v noci se mu tedy škaredě nevyplatil. Za těch uloupených necelých dvacet tisíc korun to rozhodně nestálo . . .

Tehdy po noční potulce městem k akci získal jako kumpána 20letého Michala Šestáka. V „Hangáru“ oba po dohodě přeskočili pult, Gábor 51letého barmana srazil pěstmi a sebral mu peněženku s tržbou.

Číšník při tom utrpěl mj. zlomeninu čelisti a jazylky, tedy těžkou újmu na zdraví. Marodil sedmnáct dnů.

Jen ho prý praštil

Gábor byl za zvlášť závažný trestný čin odsouzen už v minulosti, takže mu hrozil trest jako zvlášť nebezpečnému recidivistovi – a zvýšená sazba u loupeže se způsobením těžké újmy pak dělá až šestnáct let, tedy víc než za vraždu . . .

Když už tedy „spadla klec“, snažil se tvrdit, že barmana jen praštil, ale pak že odešel a nic mu nevzal.

Usvědčovali ho naopak poškozený a spolupachatel. Ten sice poprvé uvedl, že přepadeného držel za ruce a vytáhl mu peněženku, podruhé pak ale prohlásil, že se ho ani nedotkl.

Změnu výpovědi se snažil vysvětlit tím, že zprvu v tom nechtěl Gábora nechat samotného, protože se ho bál.

Druhý „jen“ za tři

Za tento čin, dále za bezdůvodné zbití hosta stejného baru 26. října (ublížení na zdraví a výtržnictví) a za další ublížení na zdraví, za něž byl odsouzen letos v lednu, krajský soud poslal Gábora na souhrnných jedenáct let za mříže.

Michalu Šestákovi uložil za tuto loupež tři roky do věznice s dozorem. Oba musejí společně uhradit škodu. K rozsahu Šestákovy viny předseda senátu zdůraznil, že pro spoluodpovědnost za skutek je bezvýznamné, zda poškozeného držel a bral mu peníze, či nikoliv.

„Oba vstupovali do baru s úmyslem barmana za použití násilí okrást, dohodli se na postupu, a kdo pak co konkrétně dělal, je už jedno,“ řekl předseda senátu.

Šesták však podle zjištění soudu nepoužil násilí schopného vyvolat za následek těžkou újmu na zdraví, takže jeho jednání bylo kvalifikováno jen v základním odstavci trestného činu loupeže.

Že je Štefan Gábor zvlášť nebezpečným recidivistou, to soud dovozuje z toho, že od propuštění z výkonu posledního trestu za rovněž zvlášť nebezpečný trestný čin byl na svobodě jen něco málo přes tři roky.

Ale i během této doby byl znovu třikrát odsouzen za násilnou a majetkovou trestnou činnost.

Za asi devět měsíců výkonu předchozího trestu byl čtyřikrát kázeňsky potrestán. Podle zákona musí být takovémuto pachateli uložen trest vyměřený v horní polovině zvýšené sazby, tedy v tomto případě minimálně na deset a půl roku.

Přestože byl Gábor odsuzován i za další trestné činy, krajský soud mu uložil trest jen málo převyšující tuto hranici.

Byl pod vlivem

„Natvrdo“ si jde sednout i Michal Šesták.

„Dospěli jsme k závěru, že i na něho už nelze působit jinak než nepodmíněným trestem,“ řekl předseda senátu.

Připomněl Šestákovo předchozí odsouzení za krádež kasírtašky barmanovi ve stejném baru.

Co do výměry pak soud přihlédl k tomu, že „nebyl–li k projednávané loupeži přímo donucen, jednal jistě pod silným vlivem Gábora“.

Šesták se práva odvolání na místě vzdal, Gábor se nevyjádřil.

Autor: Vladimír Majer

8.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vyprodaná Budvar aréna v Českých Budějovicích sleduje úvodní zápas Českých hokejových her mez Finskem a Českou republikou.
107

Česká reprezentace na úvod porazila Finsko

Vyprodaná Budvar aréna v Českých Budějovicích sleduje úvodní zápas Českých hokejových her mez Finskem a Českou republikou.

Hokejový turnaj začal. Na pořádek ve městě dohlížejí desítky policistů

Starosta Bělče chce prosadit školní autobusy

Táborsko – Zavedení označení školních autobusů a zastávek. To je podle starosty Stanislava Šmejkala způsob, jak chránit zdraví a životy dětí při dojíždění do škol.

Muže srazil vlak, jméno oběť zatím nemá

České Budějovice – Před půl šestou přišel ve čtvrtek o život člověk, kterého srazil vlak u přejezdu nad Malákem poblíž ulice Antonína Janouška.

OBRAZEM: U Olešníka auto narazilo do stromu

Českobudějovicko - U Olešníka ve čtvrtek ráno havarovalo auto.

Jací lidé jsou, poznají z toho, jak mluví

České Budějovice – Nikoli vědci z Prahy, Olomouce nebo Brna, ale vědci z Českých Budějovic, v čele s Daliborem Kučerou z Katedry pedagogiky a psychologie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity (na snímku), přišli s myšlenkou nevšedního výzkumu mezilidské komunikace.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies