VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvanáct let za dvě odpudivá znásilnění

České Budějovice - Krajský soud ve čtvrtek zopakoval Júliu Pohlodkovi (47) přísný trest.

8.1.2009
SDÍLEJ:

Julius Pohlodko u soudu.Foto: Deník/ Václav Pancer

Má jít na dvanáct let do věznice se zvýšenou ostrahou za dvě znásilnění se způsobením těžké újmy na zdraví a za loupeže. Trest je na samé horní hranici sazby.

Soud má za prokázané, že Pohlodko 4. února 2007 kolem 4.20 hodiny v krajském městě znásilnil mladou ženu a způsobil jí dodnes přetrvávající posttraumatickou stresovou poruchu. Obdobného skutku se dopustil 13. listopadu vůči další dívce. Ta akutní stresovou poruchou trpí stále. Obviněný dále 16. srpna a 14. listopadu 2007 oloupil tři ženy.

Násilí nepřiznal

Július Pohlodko jakékoliv násilí vůči poškozeným popírá, resp. kvalifikuje činy jako pouhou krádež, a k některým skutkům se nehlásí.

Přepadené ženy ale hovoří přesvědčivě o brutálních napadeních. Jejich výpovědi potvrzují svědkové, jimž se s traumatizujícím zážitkem svěřily, a znalci. Všechny poškozené také jednoznačně pachatele poznaly.

Soud Pohlodkovi ukládal trest v sazbě pět až dvanáct let odnětí svobody a dospěl k závěru, že je třeba uložit jej již na samé horní hranici.

„Spáchal všech pět útoků ve zkušební době podmíněného propuštění z výkonu trestu, k činům se nedoznal, jeho sexuální jednání vůči poškozeným bylo opovrženíhodné a odpudivé,“ shrnul předseda senátu v odůvodnění loňského rozhodnutí.

O tom, že obviněný představuje pro společnost zvýšené riziko, hovořili i znalci. „V situaci, kdy převýchova pachatele je velmi obtížná, je třeba, aby trest splňoval i potřeby ochrany společnosti před takovým jedincem a výchovně působil na ostatní potenciální pachatele,“ dodal předseda senátu.

Proto soud vyměřil trest při samé horní hranici sazby.

Vrchní soud v Praze ale v létě rozsudek zrušil. Uznal Júlia Pohlodka vinným oněmi loupežemi a uložil mu za ně trest sedm let odnětí svobody do věznice s ostrahou.

V případě žalovaných znásilnění odvolací orgán věc vrátil krajskému soudu.

Ten měl mj. přezkoumat, zda u mladých žen skutečně v důsledku těchto útoků došlo k vážné psychické újmě.

Martyrium

Krajský soud ve stejném složení proto nejprve připomněl výpovědi poškozených žen, jak zazněly v minulém hlavním líčení.

„Registrovala jsem, že za mnou někdo jde… chytil mě zezadu do kravaty a strhl na zem… odtáhl mě do trávy… ležel na mně, obávala jsem se o život, křičela jsem, pak jsem se začala hystericky smát… dusil mě… otočil si mne a já věděla, že tedy půjde o znásilnění… rozepnul si kalhoty… bránila jsem se, snažila jsem se s ním vulgárně komunikovat… pokoušel se o styk, měl potíže s erekcí a chtěl orál… snažila jsem se s ním navázat kontakt, že s ním půjdu… cestou chtěl znovu a mně už docházely psychické síly, už jsem nemohla nic hrát, začala jsem se bránit a křičet, ať mě třeba zabije… znovu mě škrtil, dusila jsem se a řvala, že chci žít, ať si tedy se mnou dělá co, chce… pak se mi přece podařilo mu utéct…“

Tak tedy vypovídala dívka, která podle obžalovaného se stykem souhlasila…

Jak dále uvedla, v jejím životě se touto událostí změnilo všechno. Musela změnit zaměstnání, přestala se stýkat s přítelkyní, rozešla se s přítelem…

Těžké následky

Soud dále přizval k vypracování znaleckého posudku na obě znásilněné znalkyni psychiatričku.

Ta potvrdila, že obě mladé ženy utrpěly v důsledku útoků posttraumatickou stresovou poruchu, tedy těžkou újmu na zdraví.

K žádosti obhajoby pak senát ještě vyslechl obžalovaného.

Július Pohlodko prohlásil: „Já vím, že mám špatnou minulost, ale jednu z těch holek vůbec neznám, nikdy jsem ji neviděl. S tou druhou jsem byl, ale bylo to jinak, než řekla, šla se mnou dobrovolně, souhlasila…“

Soud však tuto obhajobu označil za účelovou, vyvrácenou především výpověďmi poškozených žen a posudky znalců.

Vzhledem k následkům Pohlodkových činů podle senátu nepřicházel v úvahu jiný trest než vyměřený na samé horní hranici sazby. „K ochraně společnosti před podobným jednáním tohoto obžalovaného,“ řekl předseda senátu.

Rozsudek není v právní moci.

Autor: Vladimír Majer

8.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Testovaní hokejisté Jáchym a Prokeš na zkoušce v ČEZ Motoru neuspěli

České Budějovice – Poprvé se v přípravě hokejisté ČEZ Motoru střetli s jedním ze svých soupeřů z první WSM ligy a ukázali svou sílu. Kladenské Rytíře, kteří by rovněž měli patřit k aspirantům na postup, porazili po velice solidním výkonu 3:1. Další zápas odehrají v úterý netradičně ve Strakonicích proti Plzni (17.30).

Země živitelka bude letos jiná

České Budějovice - Organizátoři považují letošní 44. roční Země živitelky za přelomový. Tradiční událost se koná 24. až 29. srpna na Výstavišti v Českých Budějovicích. Na největší výstavní a veletržní akci v České republice přijede 747 vystavovatelů. To je o 50 více než loni. Zúčastní se 22 zemí.

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení