VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dcera zavražděného prosí, ať se svědkyně ozve

České Budějovice, Písek - „S tatínkem jsme měli moc krásný vztah,“ říká dcera Marcela, kterou bolí, že vrah jejího otce Miroslava Rajtmajera je stále na svobodě.

15.12.2008
SDÍLEJ:

"Nechci ublížit, ale paní Eva Rajtmajerová (na snímku) dokáže manipulovat s lidmi a dostane je tam, kam potřebuje." říká dcera zavražděného Miroslava Rajtmajera.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Paní Eva Rajtmajerová, manželka zavražděného podnikatele Miroslava Rajtmajera z Písku, je po roce zproštěna obžaloby z vraždy.

Páteční osvobozující verdikt Krajského soudu v Českých Budějovicích rozdělil veřejnost na dvě části.

Jedni stále věří tomu, že bohatého podnikatele jeho žena kvůli majetku zabila. Další ale říkají, že nejsou stoprocentní důkazy, aby byla z této vraždy skutečně obviněna a odpykala si za ni trest.

Navíc je tu ještě neznámý člověk, který musel u vraždy být, a o kterém soud ví, ale zároveň neví.

Na smrt Miroslava Rajtmajera a ukrytí jeho těla by totiž jeden člověk nestačil. Ale kdo to je? Nebo kteří to jsou?

Mezi ty, kteří jsou přesvědčeni o vině obžalované, je také Marcela (její příjmení je Deníku známo), dcera zavražděného podnikatele Miroslava Rajtmajera.

Marcela stále věří, že se prokáže vina Evy Rajtmajerové. K tomu je ale potřeba, aby se přihlásila velmi důležitá svědkyně.

Jak jste přijala verdikt krajského soudu, že Eva Rajtmajerová je zproštěna obžaloby z vraždy?
Myslím si, že je vinna. Je to moje osobní přesvědčení a stejně tak si to myslí i všichni naši přátelé, rodina a spousta dalších Písečáků, kteří paní Evu Rajtmajerovou znají.
Do poslední chvíle jsme doufali, že bude Eva Rajtmajerová odsouzená. Bylo nám ale řečeno, že pokud se neozve paní svědkyně, která telefonovala na policii a která poslala dopis soudci, tak že je výsledek nejistý. Tato svědkyně v celé události hraje klíčovou roli. Pokud by se ozvala, mohla by úplně všechno změnit.

O jakou svědkyni jde?
Jedná se o paní, která viděla, jak oné noci vycházely z domu dvě osoby. Jednou z nich byla paní Eva Rajtmajerová. Prosím proto tu paní, aby se nám ozvala, neboť její svědectví může být klíčové. Jen tak se dozvíme, kdo mého otce opravdu zabil. Dneska na jedné straně rodina Evy Rajtmajerové jásá, ale my stále nevíme, kdo to udělal. Spolu s naším advokátem slibujeme, že pisatelka dopisu, když se přihlásí, bude vystupovat jako utajená svědkyně, a nikdo se nedozví, o koho se jedná. Prosím vás, nebojte se, ozvěte se a pomozte nám odhalit vraždu mého otce. Nechci vám sahat do svědomí, ale neměla byste na sobě nechat pocit, že jste mohla pomoci vraždu objasnit, a neučinila tak. Bez vás to nepůjde.

Myslíte, že může nějak pomoci?
Ano, vím to. Znovu proto moc prosím svědkyni, která viděla paní Evu Rajtmajerovou, jak vychází 21. dubna ráno z domu s jakýmsi pánem a nasedají do černého auta, a která poté poslala soudci dopis, jestli by se mohla ozvat a podat svoji výpověď. Slibujeme, že bude vypovídat jako utajovaný svědek, nemusí se ničeho obávat. Její výpověď je strašně důležitá. Může zvrátit celé rozhodnutí a její výpověď může vést k usvědčení vraha. Týká se to také jejího svědomí. Jestli s tím pak dokáže žít, že výpověď nepodá a pachatele vraždy mého otce nepomůže usvědčit.

Jak jste spolu s otcem vycházeli?
Paní Eva Rajtmajerová se ho snažila izolovat od celé jeho minulosti, do které jsem tehdy patřila i já. Proto nerada viděla, když jsme se scházeli. Neměla mě ráda, a od toho se odvíjel celý náš vztah.
Mně bylo tenkrát deset let, když se seznámili. Jako dítě jsem proti ní nic neměla. Přesto se nás snažila s tátou od sebe izolovat. Což se jí úplně nepodařilo. Scházeli jsme se s tatínkem dál. Akorát to bylo pro nás komplikované. Byl to můj tatínek a měli jsme spolu moc hezký vztah.

Podle výpovědí váš otec vycházel s ostatními lidmi docela v pohodě, že?
Samozřejmě. Posílala jsem pak tatínkovým přátelům a obchodním partnerům oznámení ohledně úmrtí a jeho parte. Říkala jsem si, aby – kdo má zájem, přišel na pohřeb. Poslala jsem více než dvě stě e-mailových adres. Přišla mi zpátky většina odpovědí. Lidé mi projevovali velkou soustrast a smutek. Psali, že tátovou smrtí ztrácejí výborného obchodního partnera a člověka.
Můj táta byl opravdu mezi lidmi hodně oblíbený. Proto i já vylučuji, že by ho mohl zabít třeba někdo z konkurence – dejme tomu nějaký jeho obchodní partner.

Paní Eva Rajtmajerová soud prožívala velmi emotivně. A opravdu se jí ulevilo, když z ní soud sejmul břemeno obvinění.
Nechci ublížit, ale paní Eva Rajtmajerová dokáže manipulovat s lidmi a dostane je tam, kam potřebuje. Vzbuzuje v lidech soucit, a tím je manipuluje. Když viděla, že tatínek chce od ní odejít, zranilo to její ego. Zároveň si spočítala, že jako vdova bude mít více peněz než jako rozvedená. Myslím si, že to pak vygradovalo až k tomuto činu.

Dopis neznámé svědkyně


Vážený pane soudce, jsem to asi já, koho hledáte. Minulý týden tady chodil policista a dával lidem záznam nahrávky, snad aby lidé poznali, kdo to podle hlasu je. Já jsem policii řekla všechno, co jsem věděla. Snad ještě to, že do tmavého, snad černého auta nastupovaly dvě osoby. Jedna z nich byla paní Rajtmajerová. Nastupovaly zadním, nikoliv předním vchodem a rozhodně měly naspěch. Celé to bylo hodně rychlé. Jsem stará žena a chci dožít v klidu. Také nemám nikoho, kdo by se mi zastal a pomohl mi. Tady všude se ví, že obžalovaná je mstivá a určitě bych se neměla sílu bránit, to musíte pochopit. Nechci ani nebudu svědčit, ani se lidem ukazovat. Vím, že spravedlnost je slepá a stejně by to bylo zbytečné. Když ji tady potkávám namalovanou a usměvavou, tak to zůstává rozum stát.
Odpusťte a prosím, nehledejte mě.

M. Dvořáková

SOS RAJTMAJER

Kontakt pro svědkyni nebo další, kteří mohou přispět k objasnění vraždy podnikatele Miroslava Rajtmajera (stoprocentní anonymita je soudně zaručena):
Advokát Petr Wölfl, Kanovnická 18, 370 01 České Budějovice, telefon: 389106180

PROSBA. Dcera zavražděného Miroslava Rajtmajera se obrací na neznámou osobu, která údajně viděla možné vrahy. Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Autor: Radek Gális

15.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Desítky policistů zasahovaly v úterý v podvečer u potyčky na českobudějovickém sídlišti Máj.

Kdo rvačku začal, policie zatím neví. Vše se šetří

Jihočeská encyklopedie s Deníkem

VIDEO: Co je to masopustní ferule?

Poslanci přehlasovali Senát. Zákon o národních parcích chce vetovat prezident

Praha - Poslanci po bouřlivé diskusi zamítli senátní verzi zákona o národních parcích a naopak schválili vládní návrh. Prezident Miloš Zeman se ho chystá vetovat.

Komise vybrala kandidáty na ředitele Budvaru

České Budějovice/Praha - Počet kandidátů na ředitele Budějovického Budvaru se zúžil na osm. Ministerská komise, která nyní zasedá, z nich vybere nejvýš tři. Návrhy předloží ministrovi. Dlouholetý ředitel Jiří Boček odešel z národního podniku ze zdravotních důvodů ke konci loňského roku.

Petr Kváča se neohlíží za odehranými zápasy. "Do Přerova jedeme vyhrát," tvrdí

České Budějovice – Do play off vstoupil jako gólmanská jednička hokejistů ČEZ Motoru. V prvním čtvrtfinále WSM ligy proti Přerovu (5:4 v prodl.) ale musel Petr Kváča (19 let) své místo v brance po třetím inkasovaném gólu opustit. Druhý duel už zvládl lépe a vychytal svému týmu výhru (3:2). Ve čtvrtek a v pátek pokračuje série za stavu 2:0 pro Jihočechy na ledě soupeře.

Strážníci měli fofry. Vybrali 3,5 milionu

České Budějovice – Bilancování loňského roku potvrdilo, že počet městských policistů by mohl být vyšší. Ze 101 strážníků na konci roku bylo v přesile 38 mezi 31. a 40. rokem, 30 dosáhlo věku 41 až 50 let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies