VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odsouzení za propagaci nacismu bylo poprávu

České Budějovice - V listopadu 2004 se na internetu objevily stránky obsahující symboly, obrazové záznamy a texty vyjadřující podporu a sounáležitost se subkulturou evropských skinheads a amerických hammer skins.

8.8.2008 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Matěj Bošina

Oznamovaly obnovení činnosti hnutí Bohemia hammer skins na území ČR. Byly tu stránky podporující a vychvalující ideologii německého národního socialismu 30. a 40. let dvacátého století, myšlenky a odkaz Adolfa Hitlera, vyzývající„ke spojení sil všech příznivců za účelem likvidace podřadných etnik a národů, zejména Romů a Židů, pro blaho bílé rasy“.

Z kavárny

Bylo zjištěno, že je na web umístili kolem poledne M. P. (26) a M. M. (36) s dalším neustanoveným mladíkem z internetové kavárny v Českém Krumlově.
Obsluha hovořila o třech nakrátko ostříhaných mužích v bombrech a vysokých botách. Seděli u jediného počítače, který byl v uvedenou dobu v provozu.

Když byli vypátráni, popírali, že by tehdy vůbec v kavárně byli – slavili prý tehdy na chatách, a M. M. to potvrzovali i známí, jimž ale Okresní soud v Českém Krumlově neuvěřil. Uznal oba vinnými trestným činem podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka a uložil jim tresty odnětí svobody v trvání tří let s výkonem podmíněně odloženým na tři a půl roku s vyslovením dohledu.

M. P. trest přijal, odvolání M. M. krajský soud zamítl a ten podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS).

Nic nedělal?

Mj. namítl, že z jeho samotné přítomnosti u počítače nelze bez dalšího dovodit, že se na spáchání trestného činu podílel. Opakoval argument, že hypoteticky nelze navíc vyloučit ani možnost umístění stránek na internet z jiného počítače provozující společnosti, mimo onu kavárnu.

Státní zástupce zdůraznil, že dovolatel v popsané situaci nemohl nevědět, jaký obsah se právě zavádí do celosvětové počítačové sítě, a při tomto úkonu setrval od začátku do konce. Je tak nepochybné, že ke škodlivému následku trest〜ného činu došlo v souladu s jeho vůlí, neboť nijak nedal najevo, že s tímto konáním nesouhlasí.

Situaci podle státního zástupce navíc dokresluje i povaha předmětů nalezených u obviněného při domovní prohlídce – mnoho předmětů s nacistickými symboly, videokazeta z koncertu skinheadské kapely s hajlujícím obviněným apod. (U soudu k tomu uváděl, že jde o sbírku, neboť se prý zajímá o militárie a extremismus, a že styky s lidmi tohoto okruhu ukončil už před lety. – pozn. red.)

Společný úmysl

NS shrnul, že obvinění v době spáchání trestného činu silně inklinovali k ultrapravicovému extrémistickému usku〜pení skinheads s neonacistickou orientací.

Onoho dne navštívili internetovou kavárnu, u obsluhy si konkrétně M. M. objednal práci na počítači a poté obvinění s další osobou na internet umístili stránky s neonacistickým a rasistickým obsahem.

Ačkoliv se nepodařilo objasnit, jaké konkrétní technické úkony při obsluze počítače kdo ze společníků provedl, považoval soud prvního stupně za rozhodné, že všichni do kavárny přišli společně, po dobu asi jedné hodiny „seděli“ u počítače, přičemž na něm vykonávanou práci každý z nich se zaujetím sledoval a věnoval jí pozornost. Zároveň s sebou museli mít i materiál, který pak byl na internet umístěn. Za těchto okolností nelze pochybovat o tom, že se na spáchání činu podíleli sice v nezjištěné míře, ale nepochybně ve společném úmyslu a se znalostí všech rozhodných skutečností.
NS uzavřel, že rozhodnutí jihočeských soudů jsou správná, a dovolání M. M. odmítl.

Autor: Vladimír Majer

8.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
KRUHÁČ za 50 mil. Kč už slouží. Tato značka však předběhla čas;přitom není jisté, zda jí bude zapotřebí.
1

Jízda městem zrychlí, kruháč je hotový

Vlajka Motorfans a znak hokejového klubu dnes ozdobily českobudějovickou Černou věž.

Na tři zářijové dny zavřou Černou věž

Zloději dnes ukradou i kadibudku

Ledenice - Že se ztratí vše, co není a leckdy i je přibité, je všeobecně známo. Ale ztráta, kterou utrpěl chatař z Prahy, je poněkud atypická.

AKTUALIZOVÁNO

Mladý řidič při nehodě vypadl z auta, později zemřel

Lipí - Devatenáctiletý řidič podlehl zraněním, která utrpěl při vážné dopravní nehodě. Stala se v úterý mezi obcemi Mokré a Lipí.

Motor dal Plzni pět gólů v přesilovkách, Gřegořek definitivně ukončil kariéru

Strakonice – S blížícím se startem sezony začínají hokejisté ČEZ Motoru ukazovat svou sílu. Extraligovou Plzeň doslova deklasovali po výborném výkonu na strakonickém zimním stadionu 6:1 a zaujali především úžasnou produktivitou v přesilovkách, ve kterých nastříleli pět gólů. Ve čtvrtek je čeká další přípravný duel ve Znojmě (18).

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení