VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nájemník a započítávání práce proti dluhu

České Budějovice - Okresní soud v Táboře přivolil k výpovědi města Tábora manželům B. z nájmu bytu I. kategorie o velikosti 1+1. Žalovaným uložil povinnost byt vyklidit do patnácti dnů po zajištění přístřeší.

18.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Karel Pech

Krajský soud rozhodnutí potvrdil. Vzal rovněž za zjištěno, že nájemci onoho bytu dlouhodobě nehradí nájemné a úhrady za služby s užíváním bytu, v důsledku čehož vznikl dluh za dobu delší než tři měsíce a v době konání odvolacího řízení činil přesáhl 43.000 Kč. Manželé B. neplatí ani běžné nájemné.
Soud vzal na vědomí, že pan B. uplatňuje vůči žalobci pohledávku z titulu prací a oprav vykonaných v několika jeho bytech a dlužné i běžné nájemné hodlají žalovaní platit až poté, co panu B.budou uhrazeny zmíněné práce a opravy v bytech.

Práce neprokázal

Soudy obou stupňů ale uzavřely, že žalovaný neprokázal existenci takové započitatelné pohledávky, která mu dle jeho tvrzení měla vzniknout z oněch oprav. Nebyla-li pak prokázána existence takové pohledávky, mají žalovaní dluh a je proto naplněn výpovědní důvod podle občanského zákoníku.
Krajský soud k tomu dodal, že případnou započitatelnou pohledávku žalovaného za žalobcem by bylo možno zohlednit pouze při úvaze, zda výpověď z nájmu není v rozporu s dobrými mravy. Na to však nelze podle názoru odvolacího soudu usoudit v situaci, kdy tvrzené práce, které měl žalovaný vykonat, nebyly spojeny s žádnými účelně vynaloženými náklady. Nelze akceptovat ani způsob, jakým žalovaný ohodnotil svou práci vynaloženou na tvrzené opravy.

V dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS) žalovaný označil za zásadně právně významnou otázku, zda „lze považovat hodnotu vlastní práce nájemce na odstranění závad za účelně vynaložené náklady ve smyslu občanského zákoníku“. (Ten říká, že „nesplní-li pronajímatel svou povinnost odstranit závady bránící řádnému užívání bytu, má nájemce právo po předchozím upozornění pronajímatele závady odstranit v nezbytné míře a požadovat od něj náhradu účelně vynaložených nákladů“. – pozn. red.)

Věc volné úvahy

NS dovolání odmítl s poukazem na to, že ani vyřešení otázky „započítání hodnoty vlastní práce“ do „účelně vynaložených nákladů“ na opravu bytu ve prospěch žalovaných by nic nezměnilo na legitimnosti výpovědi z nájmu pro hrubé porušení povinností nájemce.

Nad rámec dovolací soud podotkl, že v občanském zákoníku je užit obecný pojem „účelně vynaložené náklady“ bez alespoň příkladného výčtu nákladů spadajících pod tento pojem. Citované ustanovení patří proto k právním normám s relativně neurčitou hypotézou, to jest k normám, které tak přenechávají soudu, aby sám v každém jednotlivém případě uvážil, zda je tento pojem naplněn. Je však především na účastníku řízení, aby své účelně vynaložené náklady v řízení prokázal, uzavřel NS.

Dodal pak: „Nelze přehlédnout, že placení nájemného náleží k základním povinnostem nájemce bytu. Ani v případě, kdy pronajímatel neplnil svou povinnost zajistit nájemci plný a nerušený výkon práva užívání bytu, není tedy možno po něm zpravidla spravedlivě žádat, aby mu byla ochrana jeho práva domáhat se přivolení k výpovědi z nájmu bytu odepřena s poukazem na dobré mravy, jestliže nájemce povinnost platit nájemné neplnil dlouhodobě a svůj přístup nezměnil ani v průběhu řízení o přivolení k výpovědi. Uvedená povinnost pronajímatele a povinnost nájemce platit nájemné nemají povahu vzájemných závazků a jejich plnění proto nelze vzájemně vázat.“

Autor: Vladimír Majer

18.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Vysněné dětské postele

Policie - ilustrační snímek

Mladý řidič při nehodě vypadl z auta, později zemřel

Motor má cenný plzeňský extraligový skalp

Strakonice – V dalším z řady přípravných zápasů vyhráli hokejisté ČEZ Motoru po velmi dobrém výkonu nad extraligovou Plzní na stadionu ve Strakonicích vysoko 6:1. Další zápas odehrají ve čtvrtek ve Znojmě (18).

Sebevrahovi zachránili život policisté

České Budějovice – Skočit z 2. patra chtěl v úterý dopoledne asi 30letý muž, což svědek oznámil na lince 158. Do Kostelní ulice se bleskem sjeli policisté a specialisté zásahové jednotky.

OBRAZEM: Jiří Máška na Hluboké

Strakonice, Hluboká - Na začátku srpna byla zahájena výstava Jiřího Mášky a jeho přítele sochaře Tomáše Havlíka na Hluboké. Přesto, že byla vysoká teplota, přišlo kolem osmdesáti lidí, kteří se skvěle bavili.

Policie stále vyzývá svědky poškození Audi Q7

České Budějovice - Už před dvěmi týdny požádala policie svědky nehody, aby pomohli vypátrat řidiče automobilu, který na parkovišti u OD Penny market v Novohradské ulici poškodil Audi Q7 černé barvy a ujel. Nyní policie vyzývá znovu a s dalšími informacemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení