VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se bývalý ředitel z trestu vykoupil

České Budějovice -Ředitel divize jednoho státního podniku na Českokrumlovsku způsobil v říjnu pod vlivem alkoholu dopravní nehodu a škodu na vozidle zaměstnavatele.

18.11.2008
SDÍLEJ:

Foto:

Okresní soud v Prachaticích mu 20. prosince za ohrožení pod vlivem návykové látky uložil peněžitý trest 50.000 korun a zákaz řízení na rok.
Krajský soud k odvolání obžalovaného v dubnu rozsudek zrušil. Schválil dohodu o narovnání obžalovaného s poškozeným zaměstnavatelem z 3. prosince.


V ní se obviněný zavázal nahradit škodu způsobenou na Škodě Octavia bez ohledu na její pojištění ve výši, jak bude vyčíslena. Na účet krajského soudu poslal 50.000 korun pro obecně prospěšné účely. Z té polovinu určil onkologickému oddělení Nemocnice České Budějovice a polovinu jako obligátní peněžitou pomoc obětem trestné činnosti. Trestní stíhání obžalovaného krajský soud zastavil.


Nejvyšší státní zástupkyně podala proti rozhodnutí dovolání.


Proti narovnání


Podle ní vylučuje schválení narovnání samotná povaha spáchané trestné činnosti.


Šlo prý o čin obecně nebezpečný, s nímž často bývá spojeno nebezpečí ohrožující život a zdraví více lidí nebo cizí majetek ve velkém rozsahu.
Žalobkyně namítla, že při uzavírání dohody o náhradě a splátkách nebyl rozsah způsobené škody řádně objasněn a k rozhodnutí o narovnání nepostačuje pouhé uzavření dohody o náhradě. Obžalovaný prý také přesně neurčil, komu je 50.000 zaslaných na účet soudu určeno.


Obviněný k tomu uvedl, že zákonodárce nestanovil, že by se institut narovnání měl vztahovat pouze na vybrané trestné činy. V plném rozsahu se k činu doznal, učinil potřebné kroky k úhradě škody (tu také 30. dubna v plné výši uhradil) a z částky zaslané krajskému soudu byla polovina po dohodě s poškozeným složena na účet Nemocnice České Budějovice pro účely onkologického oddělení.


Zdůraznil, že jde o jeho první pochybení v životě. Řádně se k němu postavil, uhradil veškerou škodu. Nikdy nebyl soudně trestán, ani v kartě řidiče neměl dosud žádné záznamy. Ihned po spáchání činu se navíc vzdal funkce a šel pracovat jako řadový asistent na školu, kde má podstatně nižší plat.
Dovolací soud konstatoval mj. důležitost charakteru osoby obviněného a jeho postoje pro postup soudu v dané věci.


Obviněný zastával funkci ředitele divize poškozené společnosti poměrně dlouhou dobu a práci vykonával velmi dobře. Sám poškozený, jeho bývalý zaměstnavatel, čin považoval za naprosto mimořádný exces obviněného z jinak řádného života. Je nepochybné, že se jedná o spořádaného občana, který svůj čin sám odsuzuje a lituje ho.


Je zjevné, že daný skutek neměl žádné negativní následky pro okolí. Nebyla jím způsobena škoda na žádné jiné věci než na voze, s nímž obviněný havaroval. Hladina alkoholu v jeho krvi v kritické době nepatrně přesahovala hranici jedné promile. Popsaného jednání se dopustil i v důsledku okamžité a výrazné pracovní zátěže.


Vzhledem k těmto skutečnostem dospěl i dovolací soud k závěru, že způsob vyřízení věci odvolacím soudem byl úměrný i vzhledem k povaze a závažnosti trestného činu. Dovolání nejvyšší státní zástupkyně proto Nejvyšší soud odmítl.

18.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vlastimil Dostálek

Vítězná premiéra trenéra Jelínka, ČEZ Motor veze z Litoměřic tři body

Ilustrační foto

Lehké zranění ze současného odbočování a předjíždění

Hledá se ukradená motorka

České Budějovice – Majitel černé motorky značky SYM AZ s registrační značkou 7C3 3404 nemá na čem jezdit. Jeho zaparkovaný dopravní prostředek mu někdo v sobotu ukradl v ulici Slunečná. Svědkové, kteří motorku po krádeži viděli nebo mají informace, kde by se mohla nacházet či kdo na ní odjel, nechť volají na 158.

Dokončit cyklostezku stihnou možná dřív

Zliv – Řidiči mířící do Zlivi si konečně oddychnou, cyklisté a chodci ze zas budou moci už zanedlouho bezpečně procházet po jindy frekventované silnici. Do finále totiž míří práce na nové cyklostezce vedoucí právě kolem hlavní silnice na Zliv a bude končit u odbočky na Vondrov.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Jižní Čechy – 132 let starý teplotní rekord pro České Budějovice a 16. říjen neplatí. Pondělní léto ustanovilo nový.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení