VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nevěděl prý, že opařené dítě může zemřít...

České Budějovice - Filip Matoušek, který 6. prosince 2006 kolem 22 hodin v bytě v Soběslavi zavraždil dvacetiměsíčního synka své přítelkyně tím, že ho opařil, si nemá odpykat sedmnáct let vězení, jak mu uložil Krajský soud v Táboře, ale jen dvanáct a půl roku.

22.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Tak rozhodl Vrchní soud v Praze.

Veřejnost to zjišťuje až prostřednictvím v minulých dnech zveřejněného usnesení Nejvyššího soudu ČR v Brně (NS), který odmítl Matouškovo dovolání proti tomuto rozsudku; i ten zkrácený trest se mu nelíbil…

„Utišoval“ ho horkou sprchou

Připomeňme, že Matoušek tehdy malého Daniela s cílem utišit jeho pláč položil do vany a po nejméně 30 vteřin ho sprchoval horkou vodou z bojleru o teplotě nejméně 83° C.

Chlapeček utrpěl opaření asi 65 % povrchu těla II. až III. stupně, tedy jedno z nejbolestivějších zranění. Poté ho Matoušek odnesl do postýlky, kde jej zanechal až do ranního návratu matky dítěte, která přivolala lékařskou pomoc. Daniel pak 8. prosince 2006 zemřel.

Krajský soud uložil Matouškovi výjimečný trest, když shledal, že stupeň nebezpečnosti jeho jednání pro společnost je velmi vysoký. To si však zřejmě Vrchní soud nemyslí, a tak obžalovanému trest zkrátil.

Nevěděl prý, co by se mohlo stát

V dovolání k NS má obžalovaný za nepochopitelný závěr krajského soudu, že když měl jako kuchař zkušenosti s horkou vodou, muselo mu být známo, co se může stát sprchovanému chlapci.

Odmítá i úvahu Vrchního soudu, že vznik velice bolestivých popálenin z opaření je údajně obecně znám, jakož i to, že popáleniny na větší části těla mohou vést ke smrti. To podle něho rozhodně obecně známo není.

Upozornil, že neměl nikdy žádnou zkušenost s opařením jakékoliv osoby, tím méně dítěte, a rozhodně nepředpokládal možnost chlapcova úmrtí. Jakmile dítě plakalo, vyndal je z vany, a teprve v tomto okamžiku si uvědomil, že došlo k opaření. Okamžitě pak zasáhl tak, aby podle jeho znalostí vůbec nenastala možnost závažnější újmy. (K tomu státní zástupce poznamenal, že ve skutečnosti obviněný v zásadě neposkytl poškozenému žádnou relevantní pomoc a sledování fotbalového přenosu pro něho bylo důležitější než zdraví a život malého dítěte, jež mu pro tu dobu bylo svěřeno do péče.)

O srozumění s následkem by se podle Matouška dalo hovořit, kdyby dítě surově bil, mrštil s ním o zem, tedy choval se k němu brutálně a agresivně. V daném případě si však nevěděl s dětmi rady, nevěděl, jak utišit pláč. Postupoval podle své zkušenosti, a když se dítě uklidnilo, myslel, že se situace zlepšila. Proto mu nelze klást za vinu, že věděl o možnosti, že dítě může na tyto následky zemřít.
NS dovolání Filipa Matouška odmítl jako neopodstatněné.

Autor: Vladimír Majer

22.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vlastimil Dostálek

Vítězná premiéra trenéra Jelínka, ČEZ Motor veze z Litoměřic tři body

Ilustrační foto

Lehké zranění ze současného odbočování a předjíždění

Hledá se ukradená motorka

České Budějovice – Majitel černé motorky značky SYM AZ s registrační značkou 7C3 3404 nemá na čem jezdit. Jeho zaparkovaný dopravní prostředek mu někdo v sobotu ukradl v ulici Slunečná. Svědkové, kteří motorku po krádeži viděli nebo mají informace, kde by se mohla nacházet či kdo na ní odjel, nechť volají na 158.

Dokončit cyklostezku stihnou možná dřív

Zliv – Řidiči mířící do Zlivi si konečně oddychnou, cyklisté a chodci ze zas budou moci už zanedlouho bezpečně procházet po jindy frekventované silnici. Do finále totiž míří práce na nové cyklostezce vedoucí právě kolem hlavní silnice na Zliv a bude končit u odbočky na Vondrov.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Jižní Čechy – 132 let starý teplotní rekord pro České Budějovice a 16. říjen neplatí. Pondělní léto ustanovilo nový.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení