Ten mu uložil peněžitý trest 20 000 korun a zákaz řízení na dva roky za ohrožení pod vlivem návykové látky.

Jiří Čermák 14. listopadu kolem 22.25 hodiny havaroval v Jeepu Wrangler na cestě z Novosedel na Hatín. Policisté mu přístrojem Dräger naměřili 1,54 promile alkoholu.

Obžalovaný stále popírá, že před jízdou pil.

Prokázaně pil

Svědek, který ho tehdy na místě vytáhl z vozidla v příkopě, ale vypověděl, že na něm byl patrný vliv alkoholu.

Policisté uvedli, že dechovou zkoušku odmítal. Nakonec až napotřetí vydechl natolik, aby přístroj hladinu odečetl. Odběr krve odmítl s tvrzením choroby. O projevech podnapilosti řidiče mluvili i hasiči.

Jiný svědek prohlásil, že s Čermákem předtím poseděl a že obviněný nic nepil. O jeho střízlivosti vypověděl i syn obžalovaného.

Okresní soud připomněl, že Čermák skutek spáchal v podmínce. Na tu ho pustil v září 2005 soud v Praze z výkonu trestu 7,5 roku odnětí svobody za hospodářské delikty včetně zpronevěry potravinářské pšenice. Nakonec soud zvolil alternativní peněžitý trest a zákaz řízení.

Jiří Čermák se odvolal. Podle obhájce nebylo bez důvodných pochybností prokázáno, že by měl v době nehody v krvi víc než jedno promile. Dechová zkouška je prý jen orientační údaj, její provedení bylo v daném případě nestandardní. Jsou svědkové, kteří potvrzují, že Čermák nebyl opilý.

Nikdo nebyl zraněn, šlo prý spíš o přestupek.

Krajský soud ale odvolání obžalovaného zamítl. I on je názoru, že není na místě zpochybňovat výsledek zjištěný z Drägeru. Konkrétní přístroj byl funkční, přezkoušený v červenci toho roku. Ovlivnění Čermáka alkoholem potvrdili i další svědkové.

Obžalovaný byl ohrožen i nepodmíněným trestem. Uložený trest peněžitý tedy není nepřiměřeně přísný, jakkoliv Jiří Čermák argumentuje svou nemajetností.

Rozsudek je pravomocný.