VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když smlouva nemůže být plněna, je neplatná

České Budějovice - Občan V. pronajal v dubnu 2004 jisté reklamní společnosti plochu pro velkoplošnou venkovní reklamu na štítové zdi jeho nemovitosti.

22.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Policie ČR ale s umístěním zařízení nesouhlasila s poukazem na blízkost dopravní značky a přechodu pro chodce. Jak se ukázalo, Policie ČR vydala negativní stanovisko k umístění reklamy na stejné zdi již k žádosti jiné reklamní společnosti v září 2003.

Když pak pan V. zažaloval společnost o 83 868,80 koruny s příslušenstvím, Okresní soud v Českých Budějovicích žalobu zamítl s tím, že nájemní smlouva z dubna 2004 je absolutně neplatná.

Její plnění bylo nemožné, neboť žalobce pronajal zeď, ačkoli věděl, že příslušné orgány nepovolily za stavu existujícího již v době uzavírání nájemní smlouvy reklamu na zeď umístit. Žalobce se nemůže domáhat plnění na základě neplatného právního úkonu.

Krajský soud rozsudek potvrdil a pan V. podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS).

Namítal, že je podstatné a určující, nakolik se smluvní strany při využití své smluvní volnosti mohou platně a závazně dohodnout na uzavření smlouvy obsahující ujednání o tom, že právní způsobilost nájemní smlouvy zajistí nájemce sám a na své riziko. Podle dovolatele v daném případě předmět nájmu je věcně způsobilý k účelu, pro který byl pronajat. Strany si prý sjednaly právě to, že předmět nájmu bude předán jako způsobilý pouze po stránce věcné, s tím, že za způsobilost právní přebírá plnou odpovědnost žalovaná.

Co je dovoleno

NS po posouzení věci uzavřel, že nemá důvod k odlišnému hodnocení podmínek vzniku předmětné kupní smlouvy, než to učinil odvolací soud – že nájemní smlouvu uzavřenou mezi účastníky je nutno posoudit jako neplatný právní úkon.

I nabídka ve smlouvě musí splňovat mimo jiné náležitosti předmětu právního úkonu, tedy i jeho dovolenost. V rozporu se zákonem jsou takové právní úkony, jejichž vznik či jejichž plnění je výslovně zakázáno, resp. které se svým obsahem nebo účelem příčí zákonu.

Zjištění absolutní neplatnosti smlouvy pro počáteční nemožnost plnění je pro rozhodnutí ve věci postačující, řekl NS. Poznamenal nadto, že z rámce předmětu řízení pak vybočují „otázky případné vědomosti, resp. z toho plynoucího zavinění některého z účastníků právního vztahu“.
Dovolání pana V. soud odmítl.

Autor: Vladimír Majer

22.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Ochutnejte dobroty a pomozte

Ilustrační foto.

Traktory zavalily dva muže

Plochodrážní pilot Zdeněk Simota si vyjezdil v barvách Slaného extraligový bronz

Praha - Bronzovou medaili za třetí místo v extralize si pověsil na krk nejlepší jihočeský plochodrážní jezdec Zdeněk Simota, který v nejvyšší soutěži družstev hájí barvy Slaného.

Hazardujeme se jménem klubu, zlobí se asistent trenéra ČEZ Motoru Martin Štrba

České Budějovice /ROZHOVOR/– Z pohledu celé sezony se možná zase až tolik nestalo. Hokejisté ČEZ Motoru prohráli v první WSM lize podruhé za sebou na ledě soupeře. Tentokrát 0:3 v Benátkách nad Jizerou. Bezkrevný výkon týmu ale rozhodně nenechává trenéry chladnými. „Hazardujeme s dobrým jménem klubu,“ zlobí se asistent Martin Štrba.

Potyčka v baru skončila smrtí

Soběslav – Celkem nenápadný malý Grill bar na kraji soběslavského náměstí Republiky má za sebou od soboty tragickou zkušenost.

Děťátko ze strakonického baby boxu bylo velmi dobře ošetřené

Strakonice - Lékařem, který ve čtvrtek 21. září před druhou hodinou ranní prohlížel čerstvě narozenou holčičku odloženou v baby boxu strakonické nemocnice, byl MUDr. Petr Lyer z dětského oddělení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení