VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vietnamský stánek vykradli třikrát za týden

České Budějovice - Čtrnáct měsíců pobude ve věznici s dozorem podle středečního rozhodnutí krajského soudu 19letý David J. z Kaplice.

5.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Senát zamítl jeho odvolání proti rozsudku Okresního soudu v Českém Krumlově, který ho potrestal za krádeže a poškozování cizí věci.

Rychle za sebou

David J. sahal na cizí majetek s mimořádnou frekvencí.

28. srpna odpoledne vlezl po žebříku otevřeným oknem v prvním patře do fary v Kaplici pro mobil a 10.000 Kč. Předtím tam byl ubytován. Lidé ho při vnikání do objektu viděli, řekli to poškozenému a tomu pak zloděj asi 1500 vrátil.

2. září kolem 23 hodin David J. spolu s kamarádem Františkem (25) vypáčili zadní stěnu vietnamského stánku v tržnici v Kaplici. Pomohli si k peněženkám, bateriím, hodinkám, kapesním nožům, mikinám, slunečním brýlím, kufrům, riflím, mikinám apod. za asi 34.000 korun.

Snad půl hodiny nato David J. rozbil dlažební kostkou okno budovy Vidox. Dovnitř ale nevnikl, protože ho hlídající František upozornil na kolemjdoucí.

Další noc byli oba v akci znovu. Kolem 23. hodiny stejným způsobem jako poprvé vnikli do zmíněného stánku a vzali věci za nejméně 12.800 korun.

5. září zaúřadoval David J. sám. Kolem druhé hodiny vnikl po rozbití oken do zdravotnického zařízení, kde ze zásuvky sebral 990 Kč. U soudu později přiznal, že už se tam vloupal víckrát.

Tentokrát se odtud přesunul do zahrádkářské kolonie Jermaly. Po vyháčkování ventilačky a přeštípání mříží balkonových dveří odcizil z altánu nůžky na stříhání větví v ceně 100 Kč.

Znovu ve dvou

7. září se do toho dal opět s Františkem.

Kolem 20 hodin rozbil okno prodejny stavebnin, prohlédl si objekt, došel pro Františka a s ním pak odcizili věci za skoro 40.000 korun, mj. počítače. Dále ve stejném čísle popisném David J. vnikl po rozbití okna do autoservisu, zatím co František hlídal. Zmocnili se kapesní svítilny za padesátikačku (chtěli ji prý použít při chystaném navazujícím vloupání do stánku) – a poškozením okna způsobili škodu nejméně 3470 Kč.

Téže noci kolem 23.30 pak šli dotřetice do svého oblíbeného vietnamského stánku. Tentokrát toho nabrali za 25.000 korun . . .

Podle Františka si David věci z prvního vloupání schoval někam k popelnicím, odkud mu je někdo ukradl. Proto prý šli do stánku podruhé. Lup schovali u rybníka, ale opět jim jej někdo sebral, tvrdil František. Tak šli dotřetice, ale kořist jim prý měl zase někdo ukrást…

Moc přísný trest?

Za tyto skutky a další krádeže, za něž byl odsouzen v jiných řízeních, dostal David J. rok.

Za krádež prstenů a motorové pily 19. září kolem poledne z domu v Besednici, kam měl dovolen při práci vstup na toaletu, vyfasoval další samostatné dva měsíce nepodmíněně. František, který převzal část výtěžku z prodeje těchto věcí, byl uznán vinným podílnictvím.

Dosud netrestaný František, který způsobenou škodu do hlavního líčení nahradil, celkově vyvázl s podmínkou a vzal to, David J. se odvolal proti výši trestu.

Krajský soud nejprve konstatoval ona předchozí odsouzení Davida J. 8. července v noci ukradl ze zásuvky kaplického baru 17.600 korun. Od 2. do 19. srpna se vloupal do jedenácti zdravotnických objektů…

Za to dostal souhrnně rok podmíněně, později už s výše popsanými krádežemi onen rok nepodmíněně.

Prý už je poučen

Obhájce argumentoval mládím Davida J., jeho úplným doznáním a tím, že „hřešil“ vlastně jen v jednom krátkém období tří měsíců.

Byl prý tehdy ve svízelné životní situaci, musel opustit domov, ocitl se na rozcestí a nevěděl kudy kam. Jeho chování to neomlouvá, ale lze připustit, že to mohl být i určitý vzdor. Už omezení na svobodě vazbou je pro něho podstatným poučením. Účel by tedy splnil i kratší trest, mínil obhájce.

David J. to závěrem potvrdil – ty čtyři měsíce ve vazbě prý byly velkým ponaučením, všech svých skutků lituje.

Krajský soud ale jeho odvolání zamítl. I přes úplné doznání a nízký věk pachatele je trest vyměřen zcela správně vzhledem k rozsahu jeho trestné činnosti a výši způsobené škody, která celkově dosahuje ke 180.000 Kč.

Soudy přihlédly i k tomu, že obžalovaný opakoval trestnou činnost i přes zahajovaná trestní stíhání a přes potrestání trestním příkazem.
Rozsudek je pravomocný.

Autor: Vladimír Majer

5.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
12

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.
21

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

Boršov nad Vltavou - Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení