VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrah z Litvínovic dům v obci nespoluvlastnil

České Budějovice - Zatím co v trestní věci otce a syna Pacovských odmítal nedávno Ústavní soud jejich stížnosti proti rozsudkům, jimiž byli za vraždy v Litvínovicích v roce 2003 potrestáni odnětím svobody na 25 a 11 let vězení, u civilního Krajského soudu v Č. Budějovicích se ve středu „dohrávala“ pře bývalých manželů Ladislava a Hany Pacovských o dům v Litvínovicích.

3.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Jiří Mareček

Ladislav Pacovský zažaloval v roce 2002 o užívání této nemovitosti. Petit postupně obměňoval, vždy však s tím, že polovina domu s pozemkem a zahradou byla ve společném jmění manželů Pacovských. Tvrdil, že polovinu nemovitosti zakoupili po dobu trvání manželství ze společných prostředků.

Okresní soud v Č. Budějovicích žalobu zamítl. Uzavřel, že společné jmění zaniklo rozvodem a bylo vypořádáno rakouským soudem, přičemž litvínovický dům do něj zahrnut nebyl.

Našla vkladní knížku

Podle českobudějovického soudu žalovaná prokázala, že dotčenou polovinu nemovitosti získala vypořádáním podílového spoluvlastnictví v roce 1992, přičemž prostředky na toto vypořádání nebyly společné s manželem Ladislavem, ale výlučně její vlastní – našla prý v domě vkladní knížku po otci. Před soudem jí to potvrdili dva svědci a zpráva ze spořitelny, podle níž zrušení knížky předcházelo asi o měsíc zmíněnému vypořádání podílových spoluvlastníků.

Žalobce tvrdil, že tatínek bývalé manželky tolik naspořit nemohl (suma nebyla ve zprávě spořitelny vyčíslena), a trval na tom, že prostředky na dům byly společné. Argumentoval vyjádřením Hany Pacovské v začátku řízení v roce 2002, že na pořízení poloviny domu přispěly obě strany společně. Namítal také rozporné údaje žalované o výši úspor na oné knížce, což Hana Pacovská vysvětlovala tím, že v první fázi, kdy šlo o právo užívání, o věci ještě hlouběji nepřemýšlela. Ujišťovala, že šlo o výherní vkladní knížku založenou v roce 1958, na niž přibývaly úložky po 400 měsíců a také výhra dvojnásobku.

Jako důkaz soud konstatoval i rozhodnutí rakouského soudu z loňského srpna, kdy byla zamítnuta žaloba Hany Pacovské „k rozdělení manželského spotřebního majetku“. V té se domáhala uložení povinnosti bývalému manželovi převést na ni polovinu nemovitostí v Rakousku, případně jí vyplatit odhadní cenu. Dále jí měl předat polovinu úspor a soud měl rozhodnout, že dům v Litvínovicích zůstává v jejím výlučném vlastnictví.

Rakouský soud zamítnutí odůvodnil tím, že nemovitosti v Rakousku už výlučně vlastní žalobkyně a měla by tedy bývalého manžela vyplatit. Jestliže si on už ale něco vzal ze společných úspor, pak „nula od nuly pošla“, jak by se snad dalo rakouské rozhodnutí nejstručněji podat. K domu v Litvínovicích pak soud uzavřel, že jej nepovažuje za společný majetek.

Věrohodně doloženo

Pacovského právní zástupce před odvolacím českobudějovickým soudem ještě tlumočil zájem svého klienta na právu na dům v Litvínovicích ve prospěch zajištění budoucnosti svého syna, když v Rakousku už nic nemá.

Senát však rozhodnutí první instance potvrdil s tím, že zjištění okresního soudu má za správná a jejich hodnocení za bezchybné. Žalovaná prokázala, že polovinu nemovitosti zakoupila výlučně ze svých prostředků, a takový majetek nemohl přejít do společného jmění manželů, uzavřel senát. Důkazy, které o zděděných finančních prostředcích Hana Pacovská předložila, jsou věrohodné, protože stejně žalovaná hovořila i před rakouským soudem již v roce 2002, připomněla předsedkyně senátu v odůvodnění.

Proti rozhodnutí není řádných opravných prostředků.

Autor: Vladimír Majer

3.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie - ilustrační snímek

Mladý řidič při nehodě vypadl z auta, později zemřel

Motor ve Strakonicích udolal Plzeň.

Motor má cenný plzeňský extraligový skalp

Sebevrahovi zachránili život policisté

České Budějovice – Skočit z 2. patra chtěl v úterý dopoledne asi 30letý muž, což svědek oznámil na lince 158. Do Kostelní ulice se bleskem sjeli policisté a specialisté zásahové jednotky.

OBRAZEM: Jiří Máška na Hluboké

Strakonice, Hluboká - Na začátku srpna byla zahájena výstava Jiřího Mášky a jeho přítele sochaře Tomáše Havlíka na Hluboké. Přesto, že byla vysoká teplota, přišlo kolem osmdesáti lidí, kteří se skvěle bavili.

Policie stále vyzývá svědky poškození Audi Q7

České Budějovice - Už před dvěmi týdny požádala policie svědky nehody, aby pomohli vypátrat řidiče automobilu, který na parkovišti u OD Penny market v Novohradské ulici poškodil Audi Q7 černé barvy a ujel. Nyní policie vyzývá znovu a s dalšími informacemi.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení