VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trest za nepředpisové držení papouška

České Budějovice – Okresní soud v Táboře uznal pana M. K. vinným trestným činem neoprávněného nakládání s chráněnými a volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami a trestným činem útoku na státní orgán.

22.12.2011 6
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Jelínek

Za to mu uložil jedenáct měsíců podmíněně na 27 měsíců. Krajský soud loni v listopadu odvolání pana K. zamítl a ten podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS).

Poukazuje na to, že předmětem obžaloby byla nelegálnost chovu samice papouška Ara arakanga (Ara macao), kterou měl obviněný při prováděné kontrole České inspekce životního prostředí (ČIŽP) 24. října 2008 prý nelegálně držet ve svém chovatelském zařízení. Mínil, že důkazy zajištěné během kontroly jsou neúplné. Kontrolu prováděla jen jedna osoba, která prý patrně na kontrole ani být neměla, zpochybnil i kompetenci komise. Následnou prohlídkou za asistence Policie ČR prý byl prokázán řádný původ exempláře.

Dále poukazuje na to, že pokud nebyl exemplář dle ČIŽP v době kontroly nezaměnitelně označen, nelze to automaticky přičíst v jeho neprospěch. Povinnost tohoto označení měl jen vlastník nebo dlouhodobý držitel a do konce roku 2009 se to nevyžadovalo tam, kde to nedovoloval zdravotní stav exempláře. K naplnění trestného činu by mu muselo být prokázáno, že byl dlouhodobým držitelem papouška, což mu prý prokázáno nebylo. Soud se podle něho nezabýval otázkou společenské nebezpečnosti z pohledu ochrany těchto exemplářů (není rozlišováno, zda byly odchyceny ve volné přírodě či byly narozeny a vychovány v zajetí). Kontrola ČIŽP prý byla prováděna šikanózně, její snahou bylo zabavit papoušky. To pan K. označuje za protiprávní postup, který nemůže požívat zákonné ochrany.

Státní zástupce poukázal na to, že obviněný choval druh přímo ohrožený vyhynutím, u něhož neměl řádně prokázán původ, neboť exemplář byl označen snímatelným dělitelným kroužkem bez mikročipu a (nečitelné) číslo kroužku nesouhlasilo s číslem v registračním listu předloženém inspektorům ČIŽP. Byl vlastníkem takového exempláře po dobu delší než čtyři měsíce.

NS konstatoval, že obsahově shodné námitky obviněný shodně uplatnil už před táborskými soudy. Ze zjištění okresního soudu mj. vyplývá, že pracovníci komise ČIŽP zjistili u papouška výše popsaný neodpovídající kroužek a že obviněný tento exemplář choval déle než 90 dnů. Nesrovnalosti byly zjištěny u dvou exemplářů.

Zcela účelové je tvrzení obviněného, že za asistence policie bylo následně zjištěno, že vše bylo v pořádku. Ve skutečnosti po reakci obviněného na pracovníky ČIŽP byla přivolána Policie ČR, ale obviněný komisi ke kontrole nepustil. Soudy také správně poukázaly na inspekční šetření 27. ledna 2009, kdy měl obviněný uvádět, že z exemplářů, kvůli kterým vznikl konflikt, onoho 24. října 2008 jeden uletěl a následně se měl vrátit. Druhý údajně uhynul.
Vzhledem k tomu, že Ara macao je zařazena do přílohy I Úmluvy CITES, obviněný jednal v rozporu s právními předpisy, pokud choval samici papouška přímo ohroženého vyhynutím. Ať již se narodila ve volné přírodě či zajetí, bylo povinností obviněného mj. zajistit řádné nezaměnitelné označení v souladu s právními předpisy a současně prokázat její původ, což neučinil. Exemplář druhu přímo ohroženého vyhynutí měl u sebe více než čtyři měsíce při nerespektování shora uvedených zákonných ustanovení.

NS dovolání obviněného odmítl jako zjevně neopodstatněné. (6 Tdo 948/2011)

Autor: Vladimír Majer

22.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Noční bouřka v Bořetíně u Mnichu odnesla psovi kotec, rozbila okna do ložnice, kam napršelo. Na silnici mezi Mnichem a Bořetínem, na asi 800 metrů dlouhém úseku bylo popadaných hned několik stromů. Foto: Ondřej Štrouf.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
46

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Setkání rodáků v roce 2013 při příležitosti svěcení kapličky.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení