VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Udeř a rychle utíkej. Strážníci učí ženy, jak se bránit útokům

České Budějovice – Ve své profesi se setkávají s psychicky narušenými a na alkoholu či drogách závislými klienty, vyřizují ožehavé úřední záležitosti a nezřídka vyjíždějí také k případům drsného domácího násilí. Účinnou možnost obrany před případným násilím však zaměstnankyně pracovního úřadu a sociálního odboru magistrátu nemají.

20.6.2014 1
SDÍLEJ:

Daniel Petrejčík a Nikola Tomiová z městské policie ukazují zájemkyním, jak se ubránit napadení.Foto: Deník/Pavel Kroupa

Městští strážníci pro ně proto pořádají kurzy sebeobrany, kde se naučí základním pravidlům, která jim do budoucna mohou zachránit zdraví 
a případně i život v případech nečekaných útoků.

Jedno z takových školení
se uskutečnilo včera a účastnilo se jej 12 žen z oddělení sociálně právní ochrany dětí, kurátorky pro mládež, dospělé i osoby s omezením svéprávnosti a další zaměstnankyně sociálního odboru. Instruktorem byl Daniel  Petrejčík.

Bývalý profesionální voják v minulosti působil jako instruktor musada u elitních jednotek rychlého nasazení 
v Chrudimi, průzkumného praporu v Prostějově a roty 
v Českém Krumlově, kde trénoval příslušníky mírových sborů OSN.

Nyní se věnuje fyzické přípravě budějovických strážníků a ve volném čase provozuje kondiční kulturistiku. Loni
v prosinci dokonce vyhrál prestižní soutěž Grand Prix Ronnie.cz 2013 v Březnici na Příbramsku.

Při včerejším školení kladl instruktor účastnicím na srdce, že v jakékoliv nebezpečné situaci rozhodně nemá smysl hrát si na hrdiny. Důležité je protivníka rychle zpacifikovat a pak vzít okamžitě nohy 
na ramena. Pokud jde o zdraví i život, cení se jakákoliv rána, která dokáže útočníka alespoň na chvíli ochromit. Výjimkou nejsou ani „podpásové" údery, které sice mohou 
na pohled vypadat neeticky 
a zákeřně, ale svůj účel jednoznačně splní. V daný okamžik si musíte uvědomit jen to, že jste obětí a ta má právo použít na svou obranu téměř jakékoliv prostředky.

„Ideálními partiemi jsou obličejová část hlavy, oční důlky, spodní čelist, celá oblast krku, ale i slabiny nebo játra," vysvětloval Daniel Petrejčík. Ten každou z probíraných technik nejprve ve stručnosti vysvětlil a poté ji názorně předvedl se svou asistentkou Nikolou Tomiovou. „Já jsem tady dneska jen jako boxovací pytel. Žádné bojové umění nedělám, ale alespoň čtyřikrát týdně chodím cvičit a podílím se na fyzické přípravě strážníků," smála se Nikola Tomiová.

Hned na úvod si sociální pracovnice vyzkoušely techniku, při které je útočník chytne za vlasy a snaží se je strhnout k zemi. Prvním krokem utlumení bolesti je chycení protivníkovi ruky. Jednak tím zmírníte bolest na hlavě a zároveň získáte opěrný bod pro další možné kopy nebo údery do útočníkova těla.

„Důležité je rychle udeřit a běžet pryč. Pokud máte na nohou lodičky, nebojte se kopnout útočníka do holeně nebo mu dupnout 
na prsty u nohou. To je taková bolest, že ho na chvíli určitě vyřadí. Případně se snažte zasáhnout mu ucho, kde jsou stabilizační body. Obecně platí, že co můžete, ukecejte, co ne, tam ubližte a utíkejte," nabádal ženy Daniel Petrejčík.

Jednou z účastnic kurzu byla kurátorka odboru sociálních věcí Iva Karasová. Ta řekla, že se v práci setkává spíše se slovní než fyzickou agresí, o vyhrocené a nebezpečné  situace přesto nemá nouzi. Případné konflikty se vždy snaží řešit převedením pozornosti či jiným verbálním způsobem. Pokud to nejde, rovnou volá policii.

„Často jednáme s propuštěnými vězni nebo psychicky narušenými, bývá to těžké. Jeden z klientů po nás házel knížkou, jiný židlí a další popelníky. V jednom případě 
na nás dokonce pán zaútočil příborovým nožem. Většinou je to ale tak, že přijdou a řvou, vyhrožují smrtí nebo třískají dveřmi, ale k přímému fyzickému útoku se nemají. Výhodou je i to, že nás je v kanceláři víc, takže si tak nedovolují," svěřila se Iva Karasová.

Podobné zkušenosti má i její kolegyně Eva Matějková, která se věnuje práci s osobami omezenými na svéprávnosti. Také ona se snaží řešit nastalé problémy domluvou. Když to nejde, odchází z kanceláře a volá pomoc. „I když 
se setkáváme s psychicky nemocnými, zatím to nevygradovalo v přímý fyzický útok. Agresivita  se ale neustále zvyšuje. S některými klienty máme tak špatné zkušenosti, že o jejich příchodu automaticky informujeme policii. Uniformy na ně zapůsobí, bývají klidnější. Rozdíl je i v tom, jestli řešíte problém s jednotlivcem nebo celou rodinou," zmínila Eva Matějková.

Autor: Pavel Kroupa

20.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Noční bouřka v Bořetíně u Mnichu odnesla psovi kotec, rozbila okna do ložnice, kam napršelo. Na silnici mezi Mnichem a Bořetínem, na asi 800 metrů dlouhém úseku bylo popadaných hned několik stromů. Foto: Ondřej Štrouf.
AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE
46

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Setkání rodáků v roce 2013 při příležitosti svěcení kapličky.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení