Zmíněný odběratel během stíhání zemřel. Z tria, které mu lék jako surovinu k výrobě drogy dodávalo, si pravomocný rozsudek ve středu vyslechli Radek T. (41) a Štěpánka S. (22). Třetí, Filip J. (40), si momentálně odpykává jiný trest.

Soud obžalované uznal vinnými, že od ledna do poloviny června 2008 s výjimkou doby vazby Radka T. pro jiné skutky dodávali panu Š. modafen k výrobě pervitinu. Z produkce měli polovinu odebírat. T. „vařiči“ dodával i další chemikálie – toluen, kyseliny aj.

Š. tak z léku dodaného Radkem T. vyrobil 80 gramů drogy. Filip J. mu za tímto účelem předal 40 balení modafenu, ale výrobci se tentokrát nepodařilo pervitin zhotovit. Štěpánka S. se podílela na zakoupení 50 balení atd.

Jako agent policie?

Radek T. tvrdil, že jednal po domluvě s policejními orgány, jimž chtěl pomoci odhalit drogovou scénu na Jindřiochohradecku. Vadilo mu údajně také, že Š. dodává pervitin i mladistvým…

Krajský soud po studiu spisu uzavřel, že T. měl skutečně určitý kontakt s policisty, jejich komunikace ale měla daleko širší rámec. „Obviněný jako kriminálně známá osoba se touto pomocí snažil dosáhnout ,recipročně´ příznivějšího rozhodnutí ve své vlastní jiné trestní věci,“ řekl předseda senátu v odůvodnění rozhodnutí.

Jak vyplynulo, Radek T. skutečně informoval policisty o termínech vaření pana Š., pro ty to ale nebyla priorita a proto tehdy nezasáhli. Soud jako nadbytečné odmítl doplňovat dokazování výpisy operátorů o údajných telefonátech obviněné Štěpánky S. s pracovníky protidrogové centrály a policisty. „Tvrzení, že byl agentem policie, ho nemůže z žalovaných skutků vyvinit,“ pokračoval předseda senátu.

Radka T. krajský soud uznal vinným i trestnými činy řízení motorového vozidla bez oprávnění, maření výkonu úředního rozhodnutí a ohrožení pod vlivem návykové látky.

Nepodmíněně

Za nedovolenou výrobu a držení omamných a psychotropních látek dílem ve stadiu pokusu a za dvě řízení auta bez papírů uložil Radku T. trest odnětí svobody na tři roky do věznice s ostrahou a zákaz řízení na dva roky. Za třetí delikt, kdy jel pod vlivem drogy, a za sbíhající se jiné odsouzení za obdobné skutky mu uložil další rok nepodmíněně a zákaz řízení na další dva roky.

Spolupachatel Filip J. dostal za pokus výroby psychotropních látek dvacet měsíců do ostrahy, Štěpánka S. za stejný delikt rok podmíněně na dva.

Radek T. byl za drogové delikty už dvakrát odsouzen, formálně tedy mohl být tentokrát trestán jako zvlášť nebezpečný recidivista v sazbě 7,8 až 13,4 roku. Soud ale přihlédl k tomu, že jeho minulá trestná činnost nebyla tak rozsáhlá a že tentokrát nebyl tou hlavní, nejnebezpečnější osobou přípravy pervitinu. U Filipa J. vzal soud v úvahu, že nyní vykonává sedmiměsíční trest, po němž nastoupí další dvacetiměsíční a lze očekávat přeměnu jeho dalších podmínek. Proto podle senátu postačí dalších uložených dvacet měsíců. U Štěpánky Š. soud přihlédl k jejímu mládí a k tomu, že byla ve vleku svého partnera Radka T.

Rozsudek je pravomocný.