VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Srpen 1968 v Rusku očima českého studenta

Začátkem srpna 1968 jsem jako student Pedagogické fakulty v Českých Budějovicích odjel na výměnnou studentskou brigádu do tehdejšího Sovětského svazu.

22.8.2008
SDÍLEJ:

Srpen 1968Foto: Archiv

Společně se skupinou dalších studentů fakulty jsme na pozvání z univerzity v Kalininu měli v jedné malé obci v kalininské oblasti stavět obytné domy.
Prožívali jsme vzrušenou atmosféru roku 1968, která byla plná radosti z politických změn, jimiž československá společnost tehdy procházela. Jako studenti jsme tyto změny zvláště prožívali.

Na stavbě

Po příjezdu do obce jsme se společně s ruskými studenty pustili do stavby domů. Svoji práci na stavbě nebudu popisovat, ale je pravda, že jsem před tím mnoho zkušeností se zedničením neměl.

Jak už to tehdy v sovětském Rusku chodilo, muži stáli na lešení a pokládali cihly a ženy dělaly ty méně odborné, ale o to namáhavější práce, což představovalo přinášení materiálu – cihly, malta – zedníkům na lešení. Po několika dnech byly naše české kolegyně doslova na pokraji svých sil, hlavně potom, co se stavba dostala do vyšších pater a ony za námi musely šplhat po žebřícím s materiálem na zádech. Žádná mechanizace na stavbě totiž nebyla.

Překvapení

Osudný 21. srpen 1968 se zdál být dnem jako každý přecházející. Probuzení, snídaně, odjezd na stavbu a práce. Přesto při dopolední krátké přestávce mne překvapilo, že se naši ruští kolegové – studenti chovají trochu jinak než obyčejně. Byli zamlklí, nepovídali si s námi jako předtím. Na otázku co se přihodilo, odpovídali vyhýbavě. Teprve před odjezdem na oběd jeden z ruských studentů řekl, že v Československu vypukla kontrarevoluce a všude se střílí.

Zůstali jsme jako opaření. Co to říká, pomysleli jsme si, přece, když jsme před čtrnácti dny odjížděli z Prahy, byl všude klid a pořádek. Tak jakápak kontrarevoluce.

U rozhlasu

Po příjezdu na ubytovnu jsme na oběd úplně zapomněli a sháněli se po informacích o situaci doma. Oficiální sovětský rozhlas sice vysílal krátké prohlášení sovětské vlády o obsazení Československa vojsky varšavského paktu, ale my jsme chtěli znát, co se opravdu v Československu děje. Vysílání českého rozhlasu se v takové dálce zachytit nedalo, ale naštěstí jsme na letitém rozhlasovém aparátu uslyšeli ruské vysílání zahraničního rádia s autentickými zvukovými záběry z okupované Prahy. Byla slyšet kulometná střelba, palba z děl, výbuchy …

To nás vyděsilo a současně i doslova rozlítilo. My vám tady stavíme domy a vy nám ničíte Prahu? Rozhodli jsme se, že na stavbu již nepůjdeme.

Cesta domů

Na protest proti okupaci jsme na půl žerdi stáhli československou státní vlajku, která byla vyvěšena na stožáru před naší ubytovnou a požadovali jsme, aby nás organizátoři naší brigády z kalininské univerzity okamžitě odvezli do Kalininu a poté do Moskvy na československou ambasádu. Tam jsme chtěli hledat útočiště před možnou internací v některém ze sibiřských gulagů. Tato naše úvaha nebyla tak úplně nereálná, protože oficiální úřady by se jistě chtěly zbavit nevítaných „hostů“ z Československa. To se nám po několika dnech plných nejistoty co s námi vlastně bude, podařilo.

Po strastiplné cestě přes Polsko jsme dorazili až po deseti dnech od počátku okupace do Prahy. Hranice mezi tehdejším Sovětským svazem a Československem byly totiž nepropustně uzavřeny.

Naše první kroky po vystoupení z vlaku na pražském nádraží vedly tehdy před budovu Československého rozhlasu na Vinohradské třídě a na Václavské náměstí. Tam jsme viděli, co okupační vojáci udělali.

Teprve až v prvních zářijových dnech jsme měli možnost rozjet se do svých domovů a setkat se svými rodiči a blízkými …

Autor: Václav Podlipský

22.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Českokrumlovské zámecké medvědárium prodělává úpravy.
8

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

OBRAZEM: Missky v Táboře běhají kolem Jordánu

Tábor – Deset finalistek charitativní soutěže krásy Miss Face Taťany Makarenko se v táborském hotelu Palcát připravuje na svůj galavečer, v němž se 30. září rozhodne, které čtyři dívky si odnesou korunku krásy.

Povodně 2002: O víkendu uklízeli dobrovolníci z celé země

Jižní Čechy – Druhá povodňová vlna byla hodně krutá. Odehrávaly se velké tragédie, lidé museli opustit své domovy, přicházelio majetek, o jistoty…

Strakonickou ulici zúžila oprava lávky na polovinu

České Budějovice - Strakonická ulice v Českých Budějovicích se pod lávkou v obchodní zóně zúžila na polovinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení