VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akademici dnes budou volit rektora Jihočeské univerzity

České Budějovice Hraje se o hodně. Jihočeská univerzita (JU) má osm fakult, na nichž studuje 11 tisíc studentů. Dnes se bude rozhodovat o tom, kdo tento kolos bude řídit v příštích letech. O hlasy se utkají současný šéf vysoké školy Libor Grubhoffer a děkan Miloslav Šoch.

8.12.2015
SDÍLEJ:

Kandidáti na rektora Jihočeské univerzity - Libor Grubhoffer a Miloslav Šoch.Foto: Redakce

Prvního ledna vyprší funkční období současnému rektorovi Liboru Grubhofferovi. Ten se do boje o křeslo prvního muže univerzity pustil znovu. Jeho protikandidátem je děkan zemědělské fakulty Miloslav Šoch.

Obou kandidátů se Deník před časem zeptal, jak vidí budoucnost univerzity. „Vidím ji jednoznačně optimisticky, univerzity v demokratických poměrech představují úžasné instituce, kde se střetávají osobnosti studentů s osobnostmi jejich učitelů, navazuje se a rozvíjí mezigenerační dialog tolik potřebný k zachování kontinuity vývoje svobodné společnosti," řekl dosavadní rektor JU Libor Grubhoffer.

„O budoucnost Jihočeské univerzity nemusíme mít obavu, v jejím základu jsou tradiční hodnoty jihočeského regionu obohacené o nové přeshraniční a mezinárodní vztahy," doplnil.

Miloslav Šoch odpověděl: „Aby univerzita vzkvétala, musíme se připravit na to, že do budoucna může být ohrožen počet i kvalita studentů. Dokonce může být omezen i rozpočet a další věci, které souvisejí s rozvojem samotným. Aby úroveň univerzity mohla jít nahoru, je potřeba, abychom byli připraveni. Jsme však univerzitou výkonnou, takže budoucnost vidím velmi dobře."

Ve funkci příštího rektora Jihočeské univerzity (JU) by studenti a vyučující rádi viděli 12 lidí. Tolik jich do prosincové volby nominovali. Kandidaturu ale nakonec přijali jen dva z nich již zmínění Libor Grubhoffer a Miloslav Šoch. Ti se o křeslo rektora utkali i při minulé volbě.

Aktuální funkční období rektora Libora Grubhoffera skončí 1. ledna příštího roku. Podle předsedy akademického senátu Ondřeje Doskočila bylo povinností vyhlásit volbu 90 dní před koncem funkčního období.

Rektora Jihočeské univerzity volí Akademický senát JU, který má 40 členů a zasedají v něm zástupci všech osmi fakult univerzity. Každá fakulta je v senátu zastoupena třemi akademickými pracovníky a dvěma studenty.

Rektora členové senátu volí tajným hlasováním. Volba může mít nejvýše tři kola. Do druhého a třetího kola postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů (v případě rovnosti počtu hlasů i více kandidátů). Návrh kandidáta na funkci rektora je přijat, jestliže se pro něj vyslovila nadpoloviční většina všech členů senátu.

Autor: Radek Papáček, Martin Tröster

8.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Trabanty maďarských turistů v českobudějovické Krajinské ulici při výletě po Evropě. Vozy v dokonalém stavu budily velkou pozornost kolemjdoucích.
9

Bakelitová kavalerie připomněla proslulé vozidlo z NDR

Povodně 2002 - Třeboňsko.
14

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jiří Kněžíček: Svěrák mi říkal „pane lékárníku“

Slavonice – Ve filmu Po strništi bos nehrály jen slavonické děti.

Velice slibný výkon i výsledek, hokejisté Motoru zvítězili nad Kladnem 3:1

České Budějovice – V dalším z řady přípravných zápasů vyhráli hokejisté ČEZ Motoru po slibném výkonu nad svým soupeřem z WSM ligy Kladnem 3:1. Další zápas odehrají v úterý ve Strakonicích s extraligovou Plzní (17.30).

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Šumava - „Vážení cestující, pravidelný příjezd vlaku směr Černá v Pošumaví ve 12 hodin 40 minut. V zájmu své bezpečnosti se nepřibližujte ke kolejím,“ zní, do důsledku vzato, poněkud absurdní hlášení nádražního rozhlasu v Polné na Šumavě

Slavnosti se zúčastní i Přemysl Otakar II.

České Budějovice – Historické městské slavnosti se blíží. Na první ročník z předloňského roku navazují 1. a 2. září stejnojmenné České Budějovice Železné a zlaté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení