VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZHOVOR: Akvabely tančí skvěle, ač neslyší hudbu

České Budějovice - Obrovská chuť a odhodlání jít si za svým snem spojily dohromady učitelku v mateřské školce Markétu Cirhanovou a akvabelu Ilonu Bravencovou. Markéta Cirhanová coby pedagožka a trenérka plavání totiž měla sen založit v Českých Budějovicích oddíl akvabel, což se jí v roce 2011 také podařilo. O dva roky později naskočila do rozjetého vlaku také bývalá reprezentantka v synchronizovaném plavání z Komety Brno Ilona Bravencová. Dnes mají na svém kontě řadu úspěchů v družstvu mladších i starších akvabel.

28.2.2016
SDÍLEJ:

Nejen o synchronizovaném plavání jsme si povídaly s (zprava) Markétou Cirhanovou a Ilonou Bravencovou.Foto: Deník/Klára Skálová

Kde se zrodil nápad na založení oddílu akvabel v Českých Budějovicích?

Markéta Cirhanová: Nápad vytvořit v Českých Budějovicích oddíl synchronizovaného plavání vznikal v mé mysli postupně. Nejdříve jako sen malé holky. Ve městě, kde jsem vyrůstala, ale nebyly podmínky k výcviku plavání.

Nejbližší plavecký bazén v Českém Krumlově se tehdy teprve stavěl, a tak se sen ani dříve uskutečnit nemohl. Až během mého působení v Baby centru Šikulka, kde jsem instruktorkou plavání dětí od dvou měsíců, jsem mohla své nápady realizovat.

Jaké byly začátky?

Markéta Cirhanová: Prvních několik cest vedlo mezi plzeňské akvabely, kde jsem sledovala tréninky a učila se základům od trenérky Jitky. Zajistila jsem si potřebné materiály a začala zkoušet figury sama na sobě.

Další kroky vedly do Tábora, kam jsem jezdila na tréninky a učila se všemu potřebnému. Nemít u sebe spolehlivé partnery, jako je můj manžel Richard, akvabela Miládka Lutovská nebo gymnastka Bára Zemanová, byly by začátky o hodně těžší. Nesmím opomenout šikovné instruktorky ze Šikulky, které děti dokáží připravit pro další plavání a my už si je tak většinou přebíráme pěkně rozplavané. Velký dík patří rodičům, kteří podporují a povzbuzují své děti a nám pomáhají například s organizací při závodech.

Kolik je vás v současné době?

Markéta Cirhanová: Dnes máme na třicet malých závodnic, které se tomuto sportu aktivně, několikrát týdně věnují.

Kdy oficiálně vznikl v Budějovicích oddíl akvabel? 

Markéta Cirhanová: První družstvo akvabel vzniklo v Budějovicích v roce 2011. Nejdříve nás bylo pouze osm a byly to převážně holčičky mých přátel a známých. Po dvou letech našeho působení se k nám přidala další trenérka Ilona Bravencová - akvabela z Brna, reprezentantka České republiky v synchronizovaném plavání. A postupně přibyly další trenérky jako Jitka, Gábina, Jana nebo Katka.

Jakých jste dosáhly úspěchů?

Markéta Cirhanová: Na závody jezdíme teprve třetím rokem, ale za tu dobu jsme si přivezly pěkná umístění v povinných figurách a držíme se na předních příčkách akvabel v České republice.

Krásná místa si dovezla děvčata Kristýna Cirhanová, která vyplavala čtyři zlaté medaile a jednu stříbrnou medaili. Další úspěšná akvabela je Veronika Vybíralíková, která si několikrát dovezla nejen stříbrné medaile, ale i zlatou. Bára Schneiderová získala dvakrát stříbro, umístily se i Anetka Ševečková, Míša Břízová, Natálka Tescová, Adéla Tycová, Beátka Dobiášová, Lucka Hrubcová, Anička Pěkná a také ostatní děvčata skončila na horních příčkách žebříčku.

Co všechno musí akvabely zvládnout?

Ilona Bravencová: Je potřeba hlavně všestrannost. Většina lidí si myslí, že je to jenom házení sebou ve vodě. Mým vzorem pro šikovnost byla španělská akvabela, která tenkrát vzkázala Beckhamovi, že by nepřežil jediný trénink akvabel.

Je určitě nutné, aby akvabely měly základy baletu, aby perfektně ovládaly gymnastiku na suchu, byly zpevněné, měly sílu své tělo ovládnout ve vodě, aby perfektně zvládaly kondiční plavání a aby byly ještě navíc schopné propojit synchronizované prvky.

Trénujete i výdrž po vodou?

Ilona Bravencová: Ano. Trénujeme také kondičním plaváním. Při plavání pracují plíce, které se rozpínají a i díky tomu jsou holky schopny i déle vydržet pod vodou.

Kondičku ale získají i tím, že budou plavat na čas a mít pravidelné tréninky. Plavec je zvyklý, že plave krátké, nebo dlouhé tratě. Akvabely musí zvládnout jak dlouhou, tak krátkou trať, ještě navíc se jim k tomu ale připojují technické prvky synchronizovaného plavání.

Jak dlouho vydrží vaše svěřenkyně pod vodou?

Markéta Cirhanová: To je těžko specifikovatelné. Ty nejlepší dokážou něco přes minutu, ale je rozdíl, zda zadrží dech ve vodě nehnutě a drží se kraje či zda jsou ve vodě volně a snaží se udržet pod vodou bez držení. Když plaveme pod vodou prsa, větší holky by měly zvládnout padesát metrů, ale zvládáme dvacet pět metrů.

Jak holky slyší hudbu pod vodou?

Markéta Cirhanová: Tady v Českých Budějovicích zatím nijak, protože na to nemáme zařízení. Máme možnost trénovat v Baby centru Šikulka, kde jsou podmínky velmi dobré. Trochu horší podmínky jsou na budějovickém plaveckém stadionu. Přeci jenom tady zatím lidé nejsou na tento sport zvyklí.

Při trénincích potřebujeme ťukat do rytmu, aby holky slyšely pod vodou, kdy jaký prvek zařadit či pozměnit, protože to mají napočítané na doby. Když jsme ale zkusily ťukat na plovárně, tak byl problém.

Kde berete inspiraci?

Ilona Bravencová: Co se týče povinných figur, tak ty jsou dané pravidly FINA, takže tady inspiraci nehledáme. Spíš hledáme, jak s dětmi figury nacvičit, aby to bylo co nejefektivnější. Co se týče volných sestav, tak tam čerpám ze své minulosti, protože jsem ten sport dělala 13 let, i za reprezentaci. Samozřejmě vše se neuvěřitelně rychle vyvíjí, takže hledáme nejen u nás, ale i ve světě.

Jak je to s hudbou?

Ilona Bravencová: Hudbu nemáme přesně danou, můžeme si vybrat jakoukoliv. Pro rozhodčí by měla být příjemná, poslouchatelná, měla by evokovat dojem, že se mu líbí, musí být melodická a neměla by obtěžovat.

Máte nějaká přání, která byste si chtěly splnit?

Markéta Cirhanová, Ilona Bravencová: Chtěly bychom se dále rozvíjet a odvádět dobrou práci. Mít následnice z našich svěřenkyň a uskutečnit republikové závody i tady u nás v Českých Budějovicích.

Autor: Klára Skálová

28.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Havarovaný kamión převážející náklad limonád v plastových láhvích blokoval dnes (20. února) v dopoledních hodinách silnici u Žimutic, části obce Sobětice.
3

Rozsypané limonády blokovaly silnici u Sobětic

Masopust v Plavu má nového rychtáře
3 34

OBRAZEM: Plavský masopust má nového rychtáře

OBRAZEM: V Pištíně vyrazili na obchůzku po guláši

Pištín - Sobotu využili k masopustnímu průvodu také v Pištíně. Pozornost poutala například velkomimina Marcela Vaňousová, Jan Grinbosch a Dana Chalupová.

DOTYK.CZ

Chystá se bič na soukromé lékaře

Soukromých ambulancí je jako hub po dešti. Zbytečně prodražují výdaje pojišťoven, tvrdí ministerstvo zdravotnictví. Očaři, plicaři nebo ortopedové totiž často pracují „dvoukolejně" – kromě soukromé ambulance mají i úvazek v nemocnici. Podle vedení resortu si odtud „vyzobávají" nejlukrativnější pacienty. To zarazíme, plánuje poradce ministra Roman Prymula.

Užiji si to, tvrdí gólmanská jednička hokejistů Motoru pro play off Petr Kváča

České Budějovice – V devatenácti letech jde Petr Kváča jako gólmanská jednička hokejistů ČEZ Motoru do klíčové fáze sezony. Tou je play off první WSM ligy a případně i baráž o extraligu. „Nervózní nejsem. Užiji si to," neskrývá talentovaný mladík zdravé sebevědomí.

Čáp Kostelníček už opět klape v Dubném

Dubné /VIDEO/ -  Hlasitým klapáním ohlásil v sobotu ve 14 hodin 44 minut a 42 vteřin čapí samec z Dubného svůj návrat ze zimoviště (tento čas ukázala webkamera, která hnízdo sleduje). Zřejmě byl opět prvním, který se v regionu objevil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies