VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ani po těžké nehodě se Pavel nevzdává

Byňov - Před třemi lety lékaři nevěřili, že mu zbývá víc než pár měsíců života. Dnes Pavel Svoboda, ačkoli zůstal po nehodě upoutaný na lůžko, pilně cvičí a věří, že příští rok doprovodí svého syna do první třídy.

29.10.2015
SDÍLEJ:

Při rehabilitaci Pavel využívá i motoped, s jehož nákupem pomohla letošní Tříkrálová sbírka.Foto: Deník/ Hana Svítilová

Kdokoli navštíví Pavla v jeho pokoji v Byňově, který zčásti připomíná tělocvičnu či rehabilitační pracoviště, okamžitě pochopí, že nejen on, ale i jeho maminka Renata, která o něj po těžkém úrazu obětavě pečuje, jsou obdivuhodní bojovníci. Od okamžiku, kdy se Pavel jedoucí na kole srazil s motocyklistou a dlouhé měsíce s pomocí lékařů bojoval o holý život, udělal obrovské pokroky.

Přesto se neobejde bez neustálé asistence, pravidelné péče zdravotníků a pomoci kamarádů, sousedů a dalších dobrých duší. „Jsem moc rád za každou snahu," usmívá se za jízdy na speciálním motopedu, který mu pomohli pořídit všichni, kdo letos na Novohradsku přispěli do Tříkrálové sbírky.

Peníze, které by Pavlovi dovolily dál pracovat na zlepšování zdravotního stavu, shání jeho nejbližší i dál. „Sbíráme víčka a za takto vydělané peníze bychom rádi jeli na rehabilitační pobyt," naznačuje plány maminka Renata Svobodová.

„Letos jsme byli v Kladrubech, ale protože Pavel nevykazoval dostatečné zlepšení, pobyt nám zkrátili z dvanácti týdnů na čtyři. Podle mého by ale měl dostat větší šanci, i pan doktor říkal, že ten pohyb se bude zlepšovat, ale půjde to strašně pomalu," nechce Renata Svobodová vzdát jakoukoli snahu.

Život se jim převrátil naruby

Skeptickým předpovědím lékařů se postavil s pomocí maminky Renaty Pavel Svoboda. Když měl 16. března 2012 nehodu, vypadalo to s ním zle. Dnes z něj čiší chuť do života a s úsměvem se snaží rehabilitovat.

„Tenkrát jel na kole a střetl se s motocyklistou. Čtrnáct dní bojoval o život na oddělení ARO, díky další skvělé péči na jednotce intenzivní péče, kde ležel další dva měsíce, se dostal z nejhoršího," líčí Renata Svobodová zlomový okamžik. Pak se ale Pavel během pobytu v léčebně dlouhodobě nemocných propadl do naprosté apatie a jeho stav se po všech stránkách zhoršil natolik, že mu zdravotníci nedávali prakticky žádné naděje.

„Už ho úplně odepsali. Chtěli ho poslat dožít do hospice, ale já jsem se rozhodla vzít si jej domů. Dávali mi ho s tím, že mu zbývá jen pár měsíců života, že má bolesti a jediné, v čem mu lze pomoci, je důstojný odchod ze světa. Já jsem si ale byla jistá, že musím zkusit mu ještě nějak pomoct, jinak bych si to vyčítala do konce života," vypráví obětavá máma.

Kvůli péči o syna čerpá v práci už déle než dva roky neplacené volno. Na odpočinek ale nemůže ani pomyslet. „Je to prakticky nepřetržitá péče. Pomoc potřebuje Pavel úplně se vším. Ze začátku ani nemluvil, neměl o nic zájem, neusmál se. A dneska je tak ukecanej, že bych mu kolikrát s chutí zalepila pusu," směje se Renata Svobodová.

Dlouho jí ale do smíchu nebylo. „Musela jsem se toho spoustu naučit ze zdravotnické profese. Když mi Pavla dávali, měl obrovské proleženiny, o kterých tvrdili, že už se to nespraví. S naší paní doktorkou Natašou Návarovou se nám je podařilo zahojit. Pomalinku jsme pod jejím dohledem přešli z výživy sondou na klasické jídlo. Naučila jsem se s Pavlem cvičit," vyjmenovává pokroky, ve které by si zpočátku jen málokdo troufl jen doufat.

To všechno je možné nejen díky bojovnému duchu samotného Pavla Svobody, který se při každém cvičení musí vyrovnávat s bolestmi, přesto se neúnavně snaží. Sebemenší krůčky dál by byly nesmírně těžké, kdyby rodině nepomáhala praktická lékařka, rehabilitační sestra, ale i spousta lidí z okolí, kteří neváhají podat pomocnou ruku. „Hodně mi pomáhá osadní výbor, díky technickým službám máme dřevěné nájezdy pro vozík, bez nich bychom se vůbec nedostali z domu. Díky Tříkrálové sbírce jsme mohli pořídit motomed na cvičení. Můj zaměstnavatel nám dokonce pořídil rehabilitační stůl. Také mi vyšel vstříc tím, že mi umožnil zůstat s Pavlem doma na neplaceném volnu," je vděčná Renata Svobodová.

Autor: Hana Svítilová

29.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Českokrumlovské zámecké medvědárium prodělává úpravy.
8

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

OBRAZEM: Missky v Táboře běhají kolem Jordánu

Tábor – Deset finalistek charitativní soutěže krásy Miss Face Taťany Makarenko se v táborském hotelu Palcát připravuje na svůj galavečer, v němž se 30. září rozhodne, které čtyři dívky si odnesou korunku krásy.

Povodně 2002: O víkendu uklízeli dobrovolníci z celé země

Jižní Čechy – Druhá povodňová vlna byla hodně krutá. Odehrávaly se velké tragédie, lidé museli opustit své domovy, přicházelio majetek, o jistoty…

Strakonickou ulici zúžila oprava lávky na polovinu

České Budějovice - Strakonická ulice v Českých Budějovicích se pod lávkou v obchodní zóně zúžila na polovinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení