VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Azbestový boj o miliony může začít

České Budějovice - Město se kvůli problémům na májských školách zřejmě nevyhne soudním sporům.

10.2.2012
SDÍLEJ:

Sanace je již v polovině všech prací.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek


Tvrzení odborníků jsou celkem jasná. Při loňských opravách májských škol zvolila dodavatelská firma špatné postupy, což nakonec znamenalo, že se do budov uvolnilo velké množství azbestových vláken.

Město má nyní v rukách expertizu společnosti Foster Bohemia, která na všechna pochybení upozorňuje. Ani tento odborný posudek však nebude magistrátu stačit k tomu, aby od firmy OHL ŽS, která opravy prováděla, získal peníze jako náhradu za způsobené škody.
Ve hře je přitom až dvacet milionů korun, které bude muset město zaplatit za sanační práce a další náklady spojené například s umístěním zhruba 1100 dětí do náhradních škol. Náměstek primátora Kamil Calta Deníku potvrdil, že se budějovičtí téměř jistě nevyhnou soudnímu sporu. „Máme v ruce expertízu. Teď se spojíme s právníky, kteří nám poradí, jak dále postupovat. Určitě nás nečeká nic jednoduchého,“ řekl náměstek.

To je jistě pravda, protože firma OHL ŽS je toho názoru, že při rekonstrukci nic nezanedbala a k dispozici má vlastní posudek, který to má dokazovat, a jež již odeslala na budějovický magistrát. „Máme k dispozici posudek soudního znalce, ten dokládá, že se azbestová vlákna ve školách neobjevila v důsledku naší činnosti,“ uvedla Taťjana Pelíšková, mluvčí OHL ŽS.

Expertiza, kterou si nechalo udělat město, ale říká pravý opak. Deník o tom psal ve čtvrtečním vydání. Uvolnění azbestu měla špatným technickým postupem způsobit firma Mapoz Zliv, která pracovala pro OHL ŽS jako subdodavatel. Například nezajistila bezpečnou likvidaci boletických panelů, které azbest obsahují.

Zpráva firmy Foster B. také poukazuje na fakt, že mohla údajně pochybit i Krajská hygienická stanice (KHS). Ta nyní připravuje reakci. „Expertízu analyzují naši odborníci. Ti dosud v textu narazili na faktické nepřesnosti. Připravujeme proto v této věci vlastní zprávu, kterou představíme příští týden,“ dodal František Kotrba z KHS.

Autor: Lukáš Marek

10.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.
21

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení