Tvrzení odborníků jsou celkem jasná. Při loňských opravách májských škol zvolila dodavatelská firma špatné postupy, což nakonec znamenalo, že se do budov uvolnilo velké množství azbestových vláken.

Město má nyní v rukách expertizu společnosti Foster Bohemia, která na všechna pochybení upozorňuje. Ani tento odborný posudek však nebude magistrátu stačit k tomu, aby od firmy OHL ŽS, která opravy prováděla, získal peníze jako náhradu za způsobené škody.
Ve hře je přitom až dvacet milionů korun, které bude muset město zaplatit za sanační práce a další náklady spojené například s umístěním zhruba 1100 dětí do náhradních škol. Náměstek primátora Kamil Calta Deníku potvrdil, že se budějovičtí téměř jistě nevyhnou soudnímu sporu. „Máme v ruce expertízu. Teď se spojíme s právníky, kteří nám poradí, jak dále postupovat. Určitě nás nečeká nic jednoduchého,“ řekl náměstek.

To je jistě pravda, protože firma OHL ŽS je toho názoru, že při rekonstrukci nic nezanedbala a k dispozici má vlastní posudek, který to má dokazovat, a jež již odeslala na budějovický magistrát. „Máme k dispozici posudek soudního znalce, ten dokládá, že se azbestová vlákna ve školách neobjevila v důsledku naší činnosti,“ uvedla Taťjana Pelíšková, mluvčí OHL ŽS.

Expertiza, kterou si nechalo udělat město, ale říká pravý opak. Deník o tom psal ve čtvrtečním vydání. Uvolnění azbestu měla špatným technickým postupem způsobit firma Mapoz Zliv, která pracovala pro OHL ŽS jako subdodavatel. Například nezajistila bezpečnou likvidaci boletických panelů, které azbest obsahují.

Zpráva firmy Foster B. také poukazuje na fakt, že mohla údajně pochybit i Krajská hygienická stanice (KHS). Ta nyní připravuje reakci. „Expertízu analyzují naši odborníci. Ti dosud v textu narazili na faktické nepřesnosti. Připravujeme proto v této věci vlastní zprávu, kterou představíme příští týden,“ dodal František Kotrba z KHS.