VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bagry v řece oživily debaty o splavnění

České Budějovice - Nové útočiště pro lodě vznikne nejen u Dlouhého mostu v Českých Budějovicích, ale i v Českém Vrbném

21.11.2009 1
SDÍLEJ:

Šest kovových trub o průměru 72 centimetrů bude držet plovoucí molo na konci Vltavské vodní cesty v Českých Budějovicích. Zařízení pro přisávání lodí bude stoupat a klesat podle výšky hladiny a má přestát i takové povodně, jako byla velká voda v roce 2002Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Šest vysokých ocelových trub ukazuje nedaleko Dlouhého mostu v Českých Budějovicích, kde bude koncové přístaviště Vltavské vodní cesty. Železné konstrukce jsou ukotveny devět metrů hluboko pode dnem řeky a jejich celková výška je 17 metrů. Rozestup činí deset metrů a jejich úkolem bude držet šedesát metrů dlouhé molo, u kterého mají přistávat výletní plavidla.

„V plavební sezóně 2011 by mohly mezi Hlubokou nad Vltavou a Českými Budějovicemi plout nejen malá plavidla, ale i větší výletní lodě,“ říká k současným pracem Václav Straka, tiskový mluvčí Ředitelství vodních cest ČR.

Českobudějovická radnice spojuje splavnění Vltavy, kterého se sama účastní v několika projektech, s velkými nadějemi na rozvoj cestovního ruchu. Na akci Ředitelství vodních cest ČR chce potom sama radnice navázat vlastním projektem Město a voda a dotáhnout lodní plavbu mimo jiné až k centru Českých Budějovic. Zaznívají ale i kritické hlasy. Jejich autoři se obávají, že peníze vynaložené z městské pokladny by jinde posloužily lépe.

Debaty o potřebnosti splavnění Vltavy oživila i stavba koncového přístaviště Vltavské vodní cesty, které už se rýsuje pár desítek metrů od Dlouhého mostu. Podíl města na doplňujících stavbách u Lannovy loděnice bude kolem tří milionů korun.

„Splavnění Vltavy, podle mého názoru, je opravdu jen plácnutím do vody,“ míní třeba Helena Sýkorová, českobudějovická zastupitelka, která celý záměr kritizuje od počátku.

Nový přístav u Dlouhého mostu, předělané vodácké centrum v Českém Vrbném, několik půjčoven loděk a další stavby. Výčet změn, které přinese splavnění Vltavy a navazující projekty v Českých Budějovicích a okolí by byl dlouhý.

Podle českobudějovické radnice bude mít například přístaviště u Lannovy loděnice velký význam pro turistický ruch. „Kotviště bude místem, odkud se ti, kteří využijí řeku Vltavu jako dopravní cestu, budou moci dostat do centra města,“ říká náměstkyně primátora Ivana Popelová.

„Posílení této oblasti cestovního ruchu bude mít rozhodně ekonomický přínos pro město. Rádi bychom proto, aby Lannova loděnice byla důstojnou vstupní branou do Českých Budějovic,“ dodává Popelová a připojuje, že se městu určitě vyplatí investovat tři miliony korun do doplňujících staveb pro přístaviště.

Stavbu přístaviště výrazně podpoří i dotace Evropské unie, které přispějí až 85% z celkových nákladů.

Přesto existují kritické hlasy. „Ubíráme peníze na všem, na sociální oblasti, na kultuře, splavnění Vltavy by mohlo počkat,“ poukazuje na potíže městského rozpočtu zastupitelka Helena Sýkorová. Tři měsíce, po které trvá turistická sezóna jsou podle ní příliš málo na to, aby se vynaložené peníze skutečně efektivně vrátily. Zastupitelka se také obává, že ze strany samotných obyvatel města bude o plavbu jen malý zájem. A pro turisty, že bude pohodlnější a rychlejší dojet do Hluboké nad Vltavou autobusem.

Ne všichni ale nad myšlenkou turistických plaveb lámou hůl. Bohuslav Růžička z Trhových Svinů není úplně proti. „Na tuto věc nemám jednoznačný názor. Z novin znám argumenty pro i proti. Bude to stát spoustu peněz, ale myslím, že parníčkem se Češi vždycky rádi svezou,“ řekl včera Deníku devětatřicetiletý muž na náplavce u Dlouhého mostu přímo proti budoucímu přístavišti.

Splavnění přinese změny nejen v krajském městě. Chystá se i přestavba vodáckého areálu v Českém Vrbném. Finanční prostředky získal sportovní klub z evropských fondů.

Náklady ve výši necelých 30 milionů korun pokryje Unie z 87% a zbývajících 13% dodá město České Budějovice.

Kromě nového přístaviště vznikne v Českém Vrbném i dětské hřiště, přírodní kluziště a protihlukový val, který bude sloužit k sáňkování a bobování. „Projekt revitalizace areálu pamatuje nejen na sportovce, ale i na obyvatele Českých Budějovic,“ upozorňuje však předseda klubu Jakub Prüher s tím, že akce je určena nejen pro sportovce, ale i pro širší veřejnost.

Autor: Edwin Otta

21.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Testovaní hokejisté Jáchym a Prokeš na zkoušce v ČEZ Motoru neuspěli

České Budějovice – Poprvé se v přípravě hokejisté ČEZ Motoru střetli s jedním ze svých soupeřů z první WSM ligy a ukázali svou sílu. Kladenské Rytíře, kteří by rovněž měli patřit k aspirantům na postup, porazili po velice solidním výkonu 3:1. Další zápas odehrají v úterý netradičně ve Strakonicích proti Plzni (17.30).

Země živitelka bude letos jiná

České Budějovice - Organizátoři považují letošní 44. roční Země živitelky za přelomový. Tradiční událost se koná 24. až 29. srpna na Výstavišti v Českých Budějovicích. Na největší výstavní a veletržní akci v České republice přijede 747 vystavovatelů. To je o 50 více než loni. Zúčastní se 22 zemí.

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení