VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Baráčníci nepatří minulosti ani po více než sto třiceti letech existence

Týn nad Vltavou - Jihočeská župa nese jméno proslulého rychtáře Kubaty, o kterém lidová píseň tvrdí, že hlavu dal za Blata.

5.8.2008
SDÍLEJ:

Pro českou společnost znamenají baráčníci jeden ze spolků, které vznikly před koncem 19. století a neodmyslitelně patří po dlouhá desetiletí k městskému, ale i venkovskému životu. Na snímku je průvod při baráčnických oslavách v Boršově nad Vltavou. Foto: Deník/ Edwin Otta

Ač nejsem obyvatelkou Českých Budějovic, čtu ráda seriál „Putování městem“, který v Českobudějovickém deníku vychází.

Ve 172. díle tohoto seriálu mě zaujala uveřejněná fotografie průvodu baráčníků a povídání o zaniklé Čtyřdvorské baráčnické obci a vysvětlení pojmu baráčník. O baráčnících se zde hovoří v čase minulém. Přestože v samotných Českých Budějovicích zaniklo v minulosti několik baráčnických obcí (jak jsme se dozvěděli z článku a nebylo to jen v Českých Budějovicích, ale i jinde v Čechách), baráčníci v České republice nevymřeli a udržují své obce dodnes.

Na Českobudějovicku jsou obce sdruženy v IX. župě Kubatově. Župa má sídlo v Boršově nad Vltavou a jejím dlouholetým župním rychtářem je vzácný člověk, soused František Čerkl.

V povídání o“Putování městem“ je velice podrobně vylíčen význam slova baráčník. Toto podrobné vysvětlení pojmu slova baráčník navozuje dojem, že členy těchto obcí byly v minulosti jen nejnuznější vrstvy obyvatel či majitelé zchátralých baráčků. Dnes se často mylně lidé domnívají, že pokud by chtěli vstoupit do baráčnické obce, musí být vlastníkem nemovitosti.

Od stolu

Nebylo a není tomu tak a dovolím si proto krátké vysvětlení, odkud v Čechách vznikl název baráčníci.

Baráčnické obce vznikaly ze stolních společností, které se scházely v 70. letech 19. století.

První taková stolní společnost byla založena v Kolíně v roce 1874 a odtud byla tato myšlenka přenesena do Prahy, kde byly zakládány další společnosti. Postupně pak se šířila baráčnická myšlenka i na český venkov.

V Kolíně se stolní společnost scházela v hostinci „U Šleitrů“. Tomuto hostinci se přezdívalo „Baráček“ a odtud tedy povstal název baráčníků.

A proč mají baráčníci jako jeden ze svých symbolů na svých odznacích chaloupku? To proto, že někteří naši čeští buditelé v dobách národního obrození pocházeli z malých, venkovských chaloupek a ve svých dílech vyznávají čistou, upřímnou lásku ke svému národu a mateřskému jazyku.

V dnešní době čítá členská základna necelých 9000 členů. Podle Regulí českého baráčnictva je hlavním účelem spolku prohlubovat lásku k vlasti, pěstovat staročeské obyčeje a zvyky, udržovat národní kroje, zakládat a udržovat zájmové taneční, pěvecké, divadelní a hudební soubory a šířit baráčnické ideje.

Spolek českých baráčníků je sdružením dobrovolným a nepolitickým a za členy mohou být přijímáni do „Mladé chasy“ děvčata a chlapci ve věku od 14 do 18 let a za řádné členy obcí mohou být přijímány osoby bez rozdílu pohlaví, národnostního, náboženského a politického přesvědčení – občané starší 18 let – mající trvalé bydliště v České republice.

Baráčnické obce jsou dnes sdruženy ve 22 župách po celé České republice a krom toho existuje ještě 7 obcí bez žup. Ústředním orgánem je Veleobec sdružených obcí baráčníků v Praze. Pokud chcete vidět krásné kroje či baráčnický svéráz, máte možnost navštívit akce, na kterých baráčníky uvidíte, například Vltavotýnské slavnosti (oslavy 130. výročí založení Spolku bývalých vojáků – veteránů, společný průvod s baráčníky) v Týně nad Vltavou, dožínky v Boršově nad Vltavou 6. září nebo 13. září slavnost u příležitosti výročí založení X. župy Josefa Holečka ve Vodňanech.


Jaroslava Svobodová
Sdružená obec baráčníků Vitoraz

5.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie - ilustrační snímek

Policie stále vyzývá svědky poškození Audi Q7

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Lesníci varují před vstupem do lesů

Českokrumlovsko - Velké škody napáchal nárazový vítr z páteční bouřky v lesích. Není radno do nich nyní chodit. Poškozeny jsou i lesy města Český Krumlov.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

Nevím, kde jsou Strakonice, usmívá se před duelem s Plzní Peter Galamboš

České Budějovice – V přípravných zápasech ukazuje, že by mohl být posilou. Urostlý slovenský centr Peter Galamboš (28 let) přišel do ČEZ Motoru před sezonou z Martina. Třikrát už se dokázal trefit do černého a další gól by rád přidal v úterním přátelském utkání s extraligovou Plzní, které českobudějovičtí hokejisté odehrají netradičně ve Strakonicích (17.30).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení