Jak se dá vychovávat dítě bez plen?
Naprosto jednoduše. Na plínku se přestane nahlížet jako na záchod, ale jako na spodní prádlo. Tudíž plenka je pořád suchá a miminko chodí na nočník.

Dítě tedy plenku nosí?
Dítě ji nemusí nebo může mít. V tom případě se jí říká pojistka a je jen na „nehody“.

Na čem je metoda založena?
Je založena na tom, že člověk, coby nošenec má instinktivně zabudováno, že na osobu, která ho nosí, vylučovat nebude a do vlastního prádla a vlastního hnízda také ne. Docela čerstvé miminko se začíná ozývat, když chce čůrat nebo kakat – začně být nespokojené a má specifický druh pláče. Maminka, pokud ví, že tyto projevy znamenají potřebu vylučovat, reaguje na ně a miminko pak začne používat projevy jednoznačněji. Tomu může maminka pomoct ještě vlastním zvukem, třeba čurů nebo lulu, a miminko si to spojí a začne ten zvuk imitovat. Komunikace se dá podpořit i použitím znakování.

Kdy se může začít praktikovat tato metoda?
Samozřejmě je nejlepší začít hned. Kultury, které praktikování používají, začínají do čtyř měsíců. V šestineděli je možné začít miminko pozorovat a začít to zkoušet, třeba jen dopoledne nebo večer, podle toho jak to dané rodině vyhovuje.

Jak to pak vypadá v noci?
Někdy je možné v noci nepraktikovat a radši se vyspat, někdo zase říká, že v noci to funguje líp. Je to jedna z praktik přirozeného rodičovství. Ve většině případů dítě spí v posteli s rodiči, znám ale i případy, kdy miminko spalo ve vlastní postýlce ve svém pokoji a na čurání si prostě zavolalo. Když se děti v noci budí, většinou potřebují nejdřív vyčůrat a pak nakojit. Je to jednoduché.

Musí se rodiče něco speciálního učit?
Nemusí se učit nic. Na to je potřeba jen maminka a miminko, případně, tatínek, babička a tak podobně.

Existují nějaké speciální pomůcky?
Ano. Z Číny se k nám dostává spousta produktů, které bezplenkování usnadňují. Je to například čínský nočník, na kterém děti nesedí, ale rodiče je drží nad ním. Existuje také spousta oblečků – čínské otevřené kalhotky, takzvané rychloprdky, mají otevřený rozkrok, který je přikryt a při čůraní se jen rozklopí.

Kolik tyto pomůcky stojí? Vyjdou levněji než používání plenek?
Dá se improvizovat a v podstatě není potřeba kupovat vůbec nic. To je na kreativitě – dá se používat obyčejný lavorek, nočník nebo rovnou záchod. Oblečení se nemusí nakupovat, stačí mít dupačky, které se dají v rozkroku rozepínat, a nechat je volně.

Jak rychle musí maminka zareagovat na projevy dítěte?
U čerstvého miminka je to o minutách, ale třeba ve třech měsících už je miminko schopné si počkat. Když třeba zjistí ve frontě u pokladny, že chce čůrat, je schopné počkat, než maminka zaplatí a dojde s ním na záchod.

Sama s tím máte zkušenosti?
Já mám všechny tři děti bezplenkované.

Stalo se někdy, že by se vám dítě počůralo někde v bytě?
To se moc často nestávalo, protože jsme používali nějakou jednoduchou plenu jako pojistku. Pokud jsou dobré dny, tak dítě má večer oblečenu tu samou plínku jako ráno a chodí čůrat mimo.

Kde se tato metoda ve světě nejvíc používá?
Je to nejstarší metoda vůbec a ve více než polovině světa se praktikuje. Třeba v Číně, v Africe, Jižní Americe, tedy ve státech, kterým říkáme rozvojové. Do civilizace se k nám dostala zase zpátky přes Ameriku.

Jak si myslíte, že je v Čechách tato metoda známá?
Čím dál známější. První články jsem začala překládat a psát v roce 2002 a setkávala jsem se s takovými reakcemi v diskusích, že už jsem je potom ani nemohla číst. Od roku 2006 jsem začala v Praze dělat bezplenková setkávání a maminky, které tenkrát o metodě slyšli, jí vykládali dál, takže se lavinovitě šíří. Maminek, které praktikují může být ke stovce.

V čem jsou výhody a nevýhody této metody?
O nevýhodách nevím. A k výhodám: za prvé je to humánní. Podle mě by v lidských právech měla být klauzulka o právu na suchou plínku, protože to, v čem musí děti někdy dost dlouho vydržet, mi přijde nehumánní. Za druhé je to hygienické – nedochází k zanesení stolice do močových cest, k opruzeninám a tak podobně. Za třetí je to ekologické a taky ekonomické. Dalším výhodným efektem je, že děti začínají samostatně dřív chodit na nočník. Já jsem třeba sama zjistila až po čtrnácti dnech, že poslední dítě chodí na nočník samo. Napadlo mě, že pořád chodím vylévat nočník, a tak jsem si to uvědomila.

Doporučila byste tuto metodu i ostatním maminkám?
Ona určitě není pro každého. Je spousta rodičů, které to nezajímá a kteří radši budou čas věnovat dítěti jinak. Ale myslím si, že stačí bezplenkovat jen na půl úvazku. Nebo to vyzkoušet, když je miminko nespokojené z nějakého nezjevného důvodu. Nám se tak vlastně snížila frekvence jakéhokoliv poplakávání, protože miminko mělo uspokojené veškeré tělesné potřeby. Takže miminka byla šťastná, vysmátá. Doporučuji!