Zařízení na měření fotosyntézy, některé druhy antibiotik, vakcína proti klíšťatům či speciální lepidlo z hedvábí, které by se mohlo využít například při lepení tříštivých zlomenin nebo jiných úrazů.

Všechny tyto projekty, které vznikají v Biologickém centru Akademie věd v Českých Budějovicích, se mohou v následujících několika letech dočkat svého uvedení na trh.

Dopomoci k tomu může i speciální tříletý program, který včera představili v krajském městě zástupci centra a Univerzity Karlovy v Praze. Má pomoci třeba s patentovým řízením. „Problémem, se kterým se česká věda dlouhodobě potýká je to, že neumíme pořádně prodat výsledky své práce,“ upozorňuje ředitel biologického centra František Sehnal.

Z řady důležitých objevů dosud měly zisk především zahraniční společnosti, protože si je Češi nedokázali správně patentovat.

Proto se čeští vědci inspirovali na univerzitách v cizině, zejména ve Velké Británii a ve Spojených státech a přišli s jednosemestrálním kurzem, který by je měl tomu naučit. Ten bude mít tři samostatné navazující etapy. „V základu se uchazeči naučí například právní předpisy pro podávání patentů nebo vyjednávat s obchodními partnery,“ popisuje manažerka projektu Kateřina Čihařová. Tato první fáze bude určena zejména pro mladší vědecké pracovníky.

Z nich se vybere část, která postoupí do druhé etapy. Uchazeči si zde prohloubí své znalosti a seznámí se i s konkrétními příklady z praxe. Setkají se zde se zástupci firem, státních institucí či nadnárodních společností.

Organizátoři počítají s účastí zhruba čtyř desítek posluchačů, kteří výsledky využijí ve své vlastní praxi.

Poslední etapa projektu je určena několika málo jedincům, kteří se budou přenosu poznatků z akademické půdy do praxe věnovat profesně.

Konkurence

„Uvědomujeme si nutnost vzdělávání v této oblasti v širším společenském kontextu. Chceme–li jako Evropané uspět v konkurenci Číny a Spojených států, nic jiného nám ani nezbývá,“ vysvětluje Ivan Dvořák z Univerzity Karlovy.

Celý tříletý vzdělávací projekt financuje Evropská unie. Náklady na něj dosáhnou celkové částky 23,3 milionu korun.