VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bobři "kácejí" Pasov

Pasov – Ve městě na Dunaji a Innu dál „řádí“ bobři. Žije jich tu nyní dvacet až třicet.

17.9.2010
SDÍLEJ:

Po akci bobrů za Gymnáziem Adalberta Stiftera.Foto: Deník/repro PNP

Pověřenec magistrátu Herbert Wolf je pravidelně přepočítává a mapuje jimi způsobené škody. V deníku PNP potvrzuje, že jeden bobr potřebuje až pět kilometrů vodního toku. „Před jeho ‚prací‘ si tam není jist jediný strom či kukuřičné pole,“ říká. Zvířata jsou aktivní především na jaře a na podzim. Zemědělci, jejichž majetek poškodí, dostávají odškodnění od státu. Hráze, které stavějí, podle Wolfa mj. chrání město před povodněmi.

Ombudsman zvířat

Horní Rakousy mají ombudsmana pro ochranu zvířat. Jeho posláním je „zastupovat zájmy zvířat“, aniž by ovšem sankcionoval ty, kteří jim škodí.
31letý Dieter Deutsch dostává denně průměrně šest hlášení o porušení zákona, napsal deník OÖN. „Polovina je následně potvrzena jako pravdivá,“ uvádí list. „Pro Deutsche je obzvlášť hrůzné, že jsou stále lidé, kteří drží, psa, ale také kočku, celý den na řetězu,“ píší OÖN. Ombudsman je upozorňován i na případy ilegálního utrácení zvířat.

Podněty veřejnosti Deutsch předává úřednímu veterináři, který věc přešetří a vyvodí závěry. Deutsch chystá osvětové projekty, v nichž by informoval na školách o chování zvířat. „Za nejdůležitější má ale úřad ombudsmana pro zvířata zviditelnit jako místo, kde lidem ke prospěchu zvířat poradí, jak je řádně držet,“ konstatuje list.

Sousedi tloustnou

Vídeňský sportovní lékař Hans Holdhaus (65) srovnává dlouhodobě osobní míry jednotlivých ročníků. Před 30 lety měřili 18–25letí muži průměrně 178 cm, ženy 165 cm. Dnes mají muži průměrně 180 cm, ženy 171. „To je podle něho vysvětlitelné vývojem, genetikou. Horší už je to s další mírou – vahou,“ napsal linecký list OÖN. V roce 1980 vážil průměrný mladý muž 72 kg a měl 13 procent tuku. Dnes váží o čtyři kilogramy víc a tuku má 16 procent. Váha žen se zvýšila o pět kilogramů a podíl tuku z 18 na 21 procent. „U 55letých podíl tuku stoupl u obou pohlaví dokonce o čtyři procenta,“ uvádí deník. „Nadváhu má pak každé druhé dítě.“

Drahé parkování

Zaměstnanecká komora v Linci testovala ceny podzemních parkování v Horních Rakousích. Nejdražší je Linec s až pěti eury za 90 minut v Medicentu a v Blumau. Na druhé straně například parkoviště u Lentia 2000 v hlavním městě země nabízí dvouhodinové stání zdarma. Firma Sorex, která parkoviště v Blumau provozuje, tvrdí, že se cena už čtyři roky nezměnila. Zdůrazňuje, že za oněch pět eur může řidič parkovat až dvě hodiny. Vytýká komoře, že srovnává veřejná a privátní parkoviště, která musejí bojovat o každého klienta.

Autor: Vladimír Majer

17.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hasičům dal zabrat sobotní požár louky a lesa u Jílovic.

Hasičům dal zabrat požár louky a lesa

instalatér, ilustrační foto

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nehoda blokovala Husovu třídu v Českých Budějovicích

České Budějovice - Srážka dvou osobních automobilů zproblematizovala dopravu v pondělí ráno v českobudějovické Husově třídě.

Jeden řidič užil před jízdou kokain, druhý přidal i amfetamin

České Budějovice - Hned dvakrát nachytali v poslední době policisté v Českých Budějovicích řidiče, kteří předtím, než sedli za volant, užívali drogy.

Vaříme s Honzou Krobem

České Budějovice - Jak připravit kuřecí supreme se salátem z pečených paprik?

Řidiči, pozor, začíná oprava komunikace mezi Cehnicemi a Drahonicemi

Strakonicko - Jedná se o hlavní komunikaci ze Strakonic do Vodňan. Provoz bude řídit semafor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení