Nepříznivé statistiky se ale nevyhýbají ani Českobudějovicku. Naopak. Jenom do května letošního roku zemřelo při dopravních nehodách už čtrnáct lidí.

„Autem jezdím často a vidím, že lidé jezdí jako prasta, s prominutím. Když bodový systém začal platit, tak se jezdilo celkem slušně, ale jen pár týdnů. Pak to zase spadlo do průměru,“ kroutí hlavou pětatřicetiletý pošťák Radim Kässl z Českých Budějovic.

Jeho slova jenom potvrzují nejen okresní policisté.

„V Česku přetrvává značná nechuť části řidičů k dodržování pravidel silničního provozu a chybí vzájemná ohladuplnost. Bodový systém nemá dostatečnou autoritu,“ podotkl ředitel dopravní policie Martin Červíček.

Součástí novely z roku 2006 byl i zcela nový bodovací systém. Řidiči tak dostávají už dva roky za své prohřešky trestné body, za dvanáct pak přicházejí na rok o řidičák.

„Pokud nezavedou fakt tučné pokuty a tvrdé tresty, tak se nic nezmění,“ myslí si čtyřiadvacetiletý student Jiří Sluka.

Když před dvěma lety začal platit na silních bodovací systém, řidiči se přeci jen zalekli. „V roce 2006 jsme zaznamenali na Českobudějovicku 4066 dopravních nehod, při kterých zemřelo patnáct lidí. O rok později sice počet nehod klesl na 3978, ale mrtvých bylo už čtyřiadvacet,“ upozornil na smutnou statistiku vrchní komisař okresních dopravních policistů Jiří Michna.

Na řidiče ale čekají další výrazné změny, které by mohly začít platit prvního ledna roku 2009. „Je zde zavedení řidičského průkazu na zkoušku pro začátečníky. Udělování bodů by mělo být i za nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi vozidly, bránění v předjíždění, či nepoužití blinkru. Bude postižen i ten, kdo se bude vymlouvat na osobu blízkou,“ dodal Michna.

Bodový systém si s alkoholem za volantem neporadil

Za dva roky platnosti bodovacího systému už tisíce řidičů mají na kontě alespoň jeden trestný bod a řada motoristů už dokonce přišla o řidičák. „K dnešnímu dni je ve správním obvodu českobudějovického magistrátu evidováno 7517 bodovaných řidičů,“ informovala včera tisková mluvčí českobudějovické radnice Jitka Welzlová.

Dvanáct bodů zde nasbíralo už celkem 133 osob, z toho 92 řidičů a dokonce 41 neřidičů, tedy těch, kteří usedli za volant, aniž by kdy vlastnili řidičský průkaz.

O řidičák na Českobudějovicku přišlo za minulý rok 353 řidičů a za první pololetí roku 2008 policisté zadrželi 261 řidičských průkazů.

„Obecně se dá říci, že bodový systém nezměnil negativní trendy – přestupky i alkohol v podstatě stále narůstají,“ hodnotí nezlepšující se statistiky Welzlová.

Opilí řidiči

Počet řidičů, kteří usednou za volant opilí, se zvyšuje. Řidičům pod vlivem psychotropních látek policisté zabavili řidičské průkazy od letošního května do prvního července už v šesti případech.

Zatímco za první pololetí roku 2007 řešil českobudějovický magistrát 135 přestupků z důvodu alkoholu, za stejné období letos to bylo už o šestnáct případů víc, tedy 151.

Ministerstvo dopravy chystá po více než dvou letech fungování nového silničního zákona zase další změny. Kromě řady zpřísňujících pravidel bude novelizace k řidičům v některých případech i shovívavější.

„Za nepřipoutání se místo dvou, budou udělovat tři body. Naopak ale snad odpadne bodování za nesvícení, řidič dostane za prohřešek pouze pokutu. Měla by se zlepšit informovanost motoristů o udělených bodech,“ podotýká ke změnám vrchní komisař okresní dopravní policie Jiří Michna.

Pochopitelně také změny v silničních pravidlech rozdělují šoféry na dva tábory. Jedna skupina fandí zpřísňování, druhá zase ne.

„V žádném případě bych nikde nepolevovala. Znáte to, podáte člověku prst a on vám ukousne celou ruku. Podívejte se do jiných států, tam si lidé prostě nedovolí něco porušovat. Protože například v Rakousku dostanete tak velkou pokutu, že si přestupek napříště rozmyslíte,“ myslí si řidička Renáta Majsnerová.