VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Borovanská škola obvod nakonec nezmenší

Borovany – Bez obav o místo v lavicích mohou být rodiče, kteří se letos chystají přivést děti k zápisu do Základní školy v Borovanech. Třebaže  se loni z kapacitních důvodů vážně uvažovalo o zmenšení školského obvodu, nově zvolené zastupitelstvo  rozhodlo, že v případě nárůstu počtu žáků podpoří vznik nové třídy.

7.1.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Darina Vernerová

Kámen ze srdce tak spadne hlavně přespolním rodinám. Díky společnému školskému obvodu dojíždí do borovanské školy děti ze Strážkovic, Mladošovic a žáci druhého stupně z Jílovic a Petříkova. Právě těm hrozilo, že by museli za vzděláním jezdit do Trhových Svinů nebo do Třeboně.

Představitelé města ale mají recept, jak se s případnou tlačenicí u zápisu vypořádat. Podle starosty Petra Jenknera netkví  hlavní problém v prostorových kapacitách školy, ale v otázce financování chodu případné další třídy.

„Naše škola má kapacitu 500 žáků, aktuálně sem chodí 451 dětí, ze školského obvodu jich je 421, třicet dětí k nám dojíždí  z Ledenic, ze Srubce a dalších míst," vypočítává Petr Jenkner. „Může však nastat potřeba otevřít třetí paralelní třídu, a to v jakémkoli ročníku. Pak bychom měli přijmout adekvátní opatření, aby škola byla schopna pokrýt vznikající náklady," navrhl starosta s tím, že o dofinancování částky, která by škole pro hladké fungování další třídy chyběla, by se měly poměrnou částkou dělit všechny obce  spadající do školského obvodu.

S tímto ubezpečením je spokojen i ředitel školy Luboš Laczko. „Takové řešení by pochopitelně hrozící problém vyřešilo," souhlasí.

Platy dalších učitelů, ale i nákup nábytku a pomůcek. Na to všechno by borovanská škola musela najít peníze, kdyby kvůli rostoucímu počtu dětí otevřela další třídu. Podle ředitele Luboše Laczka by náklady vyšplhaly na statisíce. I proto si cení ubezpečení zdejších zastupitelů, že radnice je připravena školu v takovém případě finančně podpořit.

Zastupitelé se na tom shodli na prvním pracovním jednání. „Škola dostává na každého žáka příspěvek. Ideální by tedy bylo, kdyby třídy byly skutečně naplněné. Peníze, které by ale škole při zřízení další třídy chyběly, by poskytlo město. Na financování těchto vícenákladů se budou podílet ale i další obce ze školského obvodu, a to poměrnou částkou vypočítanou z počtu žáků, kteří z dané obce naši školu navštěvují," vysvětluje starosta Borovan Petr Jenkner.

Zda bude třeba další třídu v prvním ročníku otevírat, ukáže podle ředitele školy Luboše Laczka až zápis, který se koná příští týden. „Ve školce je asi sedmdesát předškoláků, v posledních letech se k nám  hlásí i děti s bydlištěm mimo školský obvod. Na druhou stranu řada rodičů chce, aby děti chodily do školy tam, kam oni sami dojíždějí do zaměstnání. Není jisté, kolik dětí bude mít odklad. Odhadovat proto počet prvňáků je loterie. V každém případě máme dostatečnou rezervu a jsme připraveni všechny zájemce do naplnění kapacity školy přijmout," zdůrazňuje ředitel 
s tím, že počítá i s možností rozšíření na tři třídy prvňáčků. Nová paralelka bude ovšem vyžadovat zvýšené náklady i v dalších letech. Na místě ale podle Luboše Laczka nejsou obavy, že by škola i při zachování současné spádové oblasti nezvládla populační explozi. „Silnější ročníky se dají čekat v příštích čtyřech letech. To bychom měli unést. Co se týká prostoru, máme rezervy, přinejhorším uzpůsobíme prostory sloužící družině," naznačuje Luboš Laczko.

Autor: Hana Svítilová

7.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Setkání rodáků v roce 2013 při příležitosti svěcení kapličky.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

MARTA WEBEROVÁ byla za Vlastimila vdaná 24 let, měli spolu téměř dvanáctiletého syna Martina a dvaadvacetiletou dceru Janu, když přišel 31. srpen 2002 a vše změnil.
8

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala Hradeckem, u Vlachova Březí zavřela silnici

Jindřichohradecko, Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani Jindřichohradecko.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení