Razantní úspory a prodej části nemovitého majetku. To má českobudějovické radnici pomoci k záchraně letošního rozpočtu. Důvodem neobvyklých opatření je drastický propad příjmů z daní na straně jedné a na straně druhé řada rozjetých investic.

Město chce mimo jiné razantněji šetřit. Zvažuje zrušení nočních autobusů, přestalo vyhlašovat granty a omezí pravděpodobně v příštím roce i dotace. Radnice očekává, že tak uspoří desítky milionů korun.

Prodej bytů?

Vzniká také seznam nemovitého majetku, který by mohlo město nabídnout k prodeji. „Vytipovali jsme majetek od bytových až po nebytové domy,“ uvedl primátor Juraj Thoma. Podle náměstka Rudolfa Vodičky ale zatím není jasné, o které bytové domy by konkrétně šlo, a každý prodej je otevřená záležitost.

„To by byla zajímavá situace, už dávno jsme chtěli byt koupit, ale město nám to zatím neumožnilo,“ reagoval na možný prodej městských bytů nájemce Antonín Walter.

Není však jisté, zda stávající nájemníci budou mít při prodeji přednost. „Pravidla pro prodej bytových domů nájemníkům již neplatí, je na zastupitelstvu, jak rozhodne,“ uvedl Vodička. „Pokud budeme prodávat, budeme se snažit prodat majetek za nejvyšší možnou cenu anebo tak, aby prodej znamenal absolutní finanční úsporu spojenou jinak s udržováním tohoto majetku,“ doplnil Thoma.

Obyvatelé městských bytů se nemusí v souvislosti s prodejem obávat razantního zvýšení nájemného. „Pokud by nový vlastník koupil domy zatížené nájemními smlouvami, musí je převzít, a je tedy povinen postupovat dle uzavřených smluv a platné legislativy,“ řekl Vodička.

Podle primátora by prodeje mohly městu vynést desítky milionů korun. „Není to za stovky milionů, naším úmyslem není zbavovat se všeho majetku,“ zdůraznil. Město chce také zvážit vhodnou formu prodeje, protože kdyby dalo na trh najednou velký balík nemovitostí, zřejmě by nedosáhlo na nejlepší cenu

Podle náměstka primátora Rudolfa Vodičky pomůže obecní pokladně příští rok i zvýšení daně z nemovitostí, které schválila vláda. Radnici by mělo přinést příští rok zhruba 65 milionů korun, což je oproti letošku výrazné zvýšení. Samotná radnice ale nevyužije možnosti zvýšit tuto daň zvláštní přirážkou.

Město bude i utrácet


Vodička však připomněl, že město nechce omezit letos ani příští rok investice, protože by rádo v nejvyšší možné míře využilo dotace, které se nabízejí z evropských fondů.

Právě část městských investic ale vytrvale kritizuje jak opozice v zastupitelstvu, tak někteří oponenti radnice mezi veřejností.

Například opoziční zastupitel Svatomír Mlčoch už několikrát varoval, že propad daňových příjmů nebude možné řešit bez omezení investic. Navrhl například omezit ambiciózní projekt Město a voda. Touto akcí, která má přivést lodní dopravu až k Sokolskému ostrovu, chce radnice navázat na splavnění Vltavy. Jenže pro městskou pokladnu to mohou být miliony korun na výdajích, i kdyby získala maximum z dotací.

Radnice by se mohla pokusit vydat i obligace, ale zatím takové řešení není na pořadu dne. Podobný krok se zvažoval už před třemi roky, ale podle Vodičky není jisté, za kolik by se podařilo obligace umístit na trhu a kolik by transakce radnici vynesla při nutných vysokých nákladech na takovou finanční operaci.

Do minusu v bance

Zastupitelstvem ale prošlo navýšení kontokorentního úvěru, který umožňuje radnici jít do minusu na běžném účtu. Do konce roku chce radnice čerpat z tohoto účtu přibližně dvě stě milionů korun. S touto injekcí může rozpočet počítat. Na konci roku bude oproti původním předpokladům chybět v městské pokladně na straně příjmů možná až 250 milionů korun.

Levné peníze mají pomoci k miliardě

Českobudějovičtí zastupitelé už znají návrh rady města na investice a kapitálové výdaje v příštím roce. Díky příspěvkům z dotací chce město v ideálním případě uskutečnit akce za víc než miliardu korun.

Návrh investičních a kapitálových výdajů přesáhl miliardovou hranici o padesát milionů. Zatím jde ale podle náměstka primátora Františka Jelena pouze o souhrn investic, jak je předložily jednotlivé odbory magistrátu.

Jak se dalo čekat, narazil v zastupitelstvu návrh na kritiku hned z několika stran. Někteří zastupitelé se kriticky vyjadřovali k jednotlivým plánovaným akcím, jiní zpochybnili i způsob připomínkování návrhu.

Například Petr Braný upozornil, že o návrhu se má ještě jednat, ale přitom už je v běhu třeba rekonstrukce plovárny, která je do návrhu zařazena. Braný se pozastavil i nad celkovým objemem financí a prací. „Přiznám se, že jsem pesimista, jaká je jistota, že ty prostředky získáme,“ uvedl k plánovaným příjmům z dotací.

„Jaká je reálná představa, že to bude,“ doplnil vzápětí Braný k rozsahu akcí a nadhodil, zda investiční aktivita nemá i politický motiv. „Za rok jsou volby, musíme to hodně rozjet, ať na nás naši nástupci hodně vzpomínají,“ řekl s nadsázkou Braný v pomyslném zastoupení vedení radnice. Upozornil také, že už několikrát zažil, jak ve chvíli plánování se objeví nějaká vize a velké nadšení ve stylu: „Hurá, jdeme na to“. „Pak, když si máme vyhrnout rukávy, najednou ten má jablka na zahrádce, tu je senoseč nebo velká voda,“ vypočetl ironicky různé důvody, které ochlazují původní nadšení. Přesto souhlasil s tím, ať je plán smělý, ale chtěl, aby byl i plněn.

S další otázkou přišel zastupitel Svatomír Mlčoch, který upozornil, že pro spojnici Milady Horákové a Strakonické se počítá se zadáním projektové dokumentace za 25 milionů korun. Přitom ale podle Mlčocha není jisté, zda by nestačila na spojení sídlišť Vltava a Máj pouze dvoupruhová komunikace místo plánované čtyřpruhové, pro kterou navíc město zatím nemá ani pozemky.

Náměstek primátora František Jelen zareagoval tvrzením, že spojnice může být v jiné variantě, a že drahá je kvůli ekologickým doplňkům. Navíc je podle Jelena celý materiál k návrhu investičních a kapitálových výdajů předkládán tak, aby byl podnětem pro diskusi.

„Vidíme na částku osm set milionů korun,“ uvedl k návrhu náměstek Jelen a dodal, že tuto sumu je schopné dát město dohromady bez použití cizích zdrojů. Tedy z dotací a příjmů od státu.

„Korunu dnes pořídíme neuvěřitelně lacino,“ upozornil přitom Jelen na velké možnosti evropských dotací, které budou po roce 2013 rapidně ubývat. Na korunu vynaloženou z městského rozpočtu tak někdy připadají třeba tři nebo čtyři koruny dotací. „Šance na konci plánovacího období skončí a peníze půjdou dál na východ,“ řekl k tomu Jelen.

Zastupitelé vzali návrh na vědomí a na listopadovém zasedání se má jednat o jejich připomínkách, které si nyní vyžádal investiční náměstek. To ale také neušlo další kritice. „Vznikne chaos,“ varoval zastupitel Josef Průcha. Dodal že na projednání připomínek bude málo času, protože v prosinci už se má jednat o návrhu rozpočtu.

Mezi akce zařazené do návrhu patří zmíněná oprava letní plovárny, dokončení rekonstrukce Lannovy třídy nebo Freetime park Stromovka.

Vklady města do infrastruktury a dalších staveb v posledních letech díky dotacím rostou. V roce 2007 to bylo 458 milionů korun, o rok později 633 milionů korun a letos částka znovu naroste o stovky milionů. Proto je podle Jelena i suma 1,050 miliardy reálně dosažitelná.

Primátor Juraj Thoma však pro Deník připustil, že plán může doznat podstatných změn. Hlavní bude vývoj státních a městských příjmů v příštím roce.