VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budějovice chtějí otáčko i školku

České Budějovice - Hned několik velkých změn letos čeká obyvatele Budějovic. Na sídlišti Šumava má začít fungovat obnovená základní škola a v ulici A. Trägra se chystá vznik mateřinky ze starší školy. V plánu je i obnova lávky do Suchého Vrbného a Jihočeské divadlo a radnici krajského města čeká například soutěž na nové otáčivé hlediště pro Český Krumlov. Pokračovat by měly dopravní změny v Žižkově třídě.

6.1.2016 1
SDÍLEJ:

Výběr z událostí, které v roce 2016 čekají Budějčáky.Foto: Deník

Rozpočet krajského města už je na akce připraven. Například na přestavbu někdejší školy v ulici A. Trägra, z níž má být mateřinka, je nachystáno 15 milionů korun. Náměstek primátora Petr Podhola věří, že výuka v nové školce letos začne. Původně se uvažovalo o tom, že zařízení bude fungovat dříve, ale podle náměstka primátora byly přípravy projektu hodně spletité.

„Když jsme začínali, mysleli jsme si, že stavba bude za tři čtvrtě roku hotová, ale museli jsme dělat i změny územního plánu," naznačuje Petr Podhola, proč nastal časový posun. Podle náměstka primátora Petra Holického už je vybraná i stavební firma. Z 16 uchazečů vyhrála moravská společnost Calipsum.

V letošním roce chce radnice uskutečnit i architektonickou soutěž na novou podobu otáčivého hlediště, které v Českém Krumlově využívá Jihočeské divadlo. Stále se ale podle náměstka primátora Jaromíra Talíře čeká, až svého zástupce do výběrové komise jmenuje UNESCO.

Do plánů města patří i změny v Žižkově třídě.

DopravaPřecházení u Mercury.Prostor mezi vlakovým a autobusovým nádražím v krajském městě by měl letos podle radnice dostat úplně novou tvář. Každý den tudy projedou tisíce automobilů nebo autobusů a projdou zde i tisíce cestujících, kteří využívají služby veřejné hromadné přepravy. Nově chce město zřídit přechod mezi objektem Hotelu Grand a Mercury centrem. Z Žižkovy třídy se také připravuje odbočení vlevo do Nádražní ulice (dosud je možné jen vpravo, kvůli plotu uprostřed Nádražní ulice). Vzniknout by mohl i další přechod nebo přechody pro pěší přes Nádražní ulici.

Pokračovat má příprava stavby dálnice D3 přímo u Českých Budějovic. Ředitelství silnic a dálnic už zahájilo pro část trasy výkupy pozemků, ale stavba má zatím jen územní rozhodnutí. O stavební povolení se teprve bude žádat.

Ke konci spějí práce, které umožní výletním lodím doplout po Vltavě z Českých Budějovic až k Orlíku. Projekt splavnění jihočeské části nejdelší české řeky završí na podzim dokončení stavby plavební komory na jezu Hněvkovice u Týna nad Vltavou.

Vítanou novinkou pro cyklisty by mohla být stezka z Rožnova do Včelné. Zda po ní kola projedou ještě letos, je ale podle městského cyklokoordinátora Lukáše Bajta stále otázkou. V souvislosti s chystanými úpravami provozu před nádražím a změnou dopravních poměrů v této lokalitě se cyklisté mají dočkat vlastní stezky v Průmyslové ulici. Pohyb cyklistů po městě podle Lukáše Bajta usnadní také snížení nejvyšší dovolené rychlosti na 30 kilometrů v hodině v Alešově ulici.

Zdravotnictví a sociální zařízeníKompletně dokončena by měla být v roce 2017 modernizace a nástavba centrálního pavilonu českobudějovické nemocnice. Stavební akce, která je Ilustrační foto.součástí záměru přesunu zbývajících oddělení z dolního do horního areálu nemocnice, vyjde celkem na přibližně 155 milionů korun. Do rozšířených prostor se vedle nynějších oddělení nukleární medicíny, plicního, onkologického, urologického, gastroenterologického, kardiologického a kardiochirurgického, nově vejde také interna a neurologie, které se sem přesunou z pavilo-nu I. Ten se tak uvolní pro potřeby oddělení následné péče a plicní léčebnu. Do centrálního pavilonu se přesune také chirurgie, na její místo se přestěhují další chirurgické obory z dolního areálu ortopedie a plastická chirurgie, ORL a oční oddělení.

Celkem 59 startovacích bytů v panelovém domě Experiment na Lidické třídě vyčlenila radnice pro lidi v tíživé finanční situaci. Bydlet by tu od podzimu mohli například mladí lidé, kteří opouštějí dětské domovy, osoby bez přístřeší či lidé s nízkými nebo žádnými příjmy.

Justice a bezpečnostV roce 2016 byl měl padnout rozsudek v takzvané kauze Bit Servis, kdy ve sporu mezi Jurajem Thomou a magistrátem České Budějovice bývalému primátorovi hrozí až dvanáct let za mřížemi. U okresního soudu bude pokračovat spor mezi tajemníkem magistrátu Zdeňkem Řeřábkem a městem.
Profesionální hasiči v Českých Budějovicích oslaví výročí 150 let přítomnosti ve městě. Krajský ředitel Lubomír Bureš uvedl, že by se hasiči v rámci oslav chtěli veřejnosti předvést speciálními cvičeními či dokonce přehlídkou techniky na náměstí Přemysla Otakara II.
Policejní prezident Luděk Procházka.Od začátku prosince jihočeské policii velí plukovník Luděk Procházka (na snímku), který na krajské ředitelství zamířil z Prahy. V otázce migrace je podle něj k udržení klidu na hranicích důležitá spolupráce mezi policií a občany nebo dalšími subjekty a organizacemi.

Školská zařízeníIlustrační foto.Na sídlišti Šumava zahájí v září provoz obnovená ZŠ E. Destinnové, začít fungovat má letos i nová MŠ v ulici A. Trägra.
Nového vedoucího bude hledat radnice pro odbor školství, protože dosavadní vedoucí odboru Dagmar Koubová se stala ředitelkou obnovené ZŠ E. Destinnové. Osamostatňuje se ZŠ Nová a jejím ředitelem se stal Vítězslav Ilko, dosud zástupce ředitele na SOŠ a VOŠ automobilní. Uvolněný post ředitelky MŠ Zeyerova bude zastávat Romana Mydlilová, která zde dosud působila jako učitelka.

PoplatkyPoplatek za odpad zůstává stejný jako loni, tedy 680 Kč za osobu a rok.
Cena tepla pro domácnosti v Českých Budějovicích od ledna vzrostla o 12 korun za gigajoul a činí 586,39 Kč za gigajoul včetně DPH. Při průměrné roční spotřebě čtyřčlenné domácnosti 25 gigajoulů tepla na vytápění bytu a ohřev vody představuje toto zvýšení ceny 300 korun na rok.
Možné nové ceny vodného a stočného se budou teprve projednávat, současné ceny (celkem za vodné a stočné 62,21 korun bez DPH) platí do konce března. Rozhodnuto zatím není ani o případném navýšení nájemného z obecních bytů, to radní projednají koncem ledna.
Úprava jízdného MHD se v nejbližší době nechystá. Jízdenka na 20 minut nyní stojí 13 korun. Do budoucna dopravní podnik připravuje návrh na změnu struktury jednotlivého jízdného a úpravu cen předplatních jízdenek. Bude však záležet na dalším projednání.

VýročíIlustrační foto.Pětadvacet let uplyne 28. září od zřízení Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Na jejích osmi fakultách studuje přibližně 11 tisíc lidí.
Dopravní podnik města České Budějovice si letos připomene hned dvě významná výročí 65 let od zahájení provozu městských autobusů a 25 let od obnovení trolejbusové dopravy ve městě.
V září uplyne 90 let od chvíle, kdy byl před Černou věží odhalen pomník Jana Valeriána Jirsíka, který ve městě založil první českojazyčné gymnázium.
Už 65 let vozí cestující po Budějovicích autobusy městské hromadné dopravy. Kromě tohoto výročí si letos dopravní podnik připomene i 25 let od obnovení trolejbusové dopravy ve městě. 


Autor: Redakce

6.1.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Kovář pojede na mistrovství světa.

Na hokejovém mistrovství světa si zahrají také Jihočeši Jan Kovář a Roman Horák

Vyprodaná Budvar aréna v Českých Budějovicích viděla poslední zápas Českých hokejových her mezi Českem a Ruskem.
30

Čeští hokejisté prohráli s Ruskem až po samostatných nájezdech

Severské derby zvládli lépe Finové a v Carlson Hockey Games skončili druzí

České Budějovice – V přímém duelu o druhé místo v Carlson Hockey Games vyhrálo Finsko nad Švédskem 3:2 a zajistilo si druhou příčku v turnaji.

Nejlépe se předvedl Prácheňáček. Bude reprezentovat kraj na celostátní přehlídce

České Budějovice /OBRAZEM/ - Malí folkloristé se v sobotu sešli v Budějovicích. Každý z deseti dětských folklórních souborů předvedl to nejlepší, co ve svém repertoáru má. Nejlépe uspěl strakonický Prácheňáček. Bude se svým velikonoční pásmem zastupovat Jihočeský kraj na celostátní přehlídce v Jihlavě. Pochvalu sklidil i soubor Radost z Kamenného Újezdu.

Roman Horák si splnil sen, zahrál si doma v Českých Budějovicích za národní tým

České Budějovice /ROZHOVOR/ - Po osmi letech si zase zahrál doma. A byl to skutečně povedený návrat. Odchovanec českobudějovického hokeje Roman Horák (25 let), jenž má za sebou třetí sezonu v týmu KHL Víťaz Čechov, nastoupil v roli asistenta kapitána české reprezentace k utkání Carlson Hockey Games proti Švédsku a před vyprodanou Budvar arénou mohl slavit vysoké vítězství 8:4.

Radní vyměnili šéfa nemocnic

České Budějovice – Odvolání Martina Bláhy z postu předsedy představenstev všech jihočeských nemocnic a z funkce předsedy představenstva holdingu k 30. červnu. To byl první počin rady kraje zvolené na čtvrtečním jednání mimořádného zastupitelstva.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies