VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budějovičtí nahlásili městu již přes dvanáct set závad

České Budějovice - Na údržbě města se od zavedení systému hlášení závad podílejí
i občané Českých Budějovic. Pomocí radničního webu nebo chytrých telefonů, které mohou využívat aplikaci Dejtip, už jich Budějovičtí nahlásili více než dvanáct set.

7.2.2013
SDÍLEJ:

Díky systému hlášení závad občané Budějovic pomáhají pečovat o své město.Foto: Ilustrační foto/Deník

„Použil jsem tuto službu jen jednou, když jsem upozorňoval na nefunkční osvětlení na Husově třídě. Je dobře, že město podobnou službu nabízí," řekl pětadvacetiletý Marek Machovec z Českých Budějovic. Tvrdí, že rychlé odstranění podobných problémů je důležité a lidé ve městě tím vlastně suplují práci strážníků, kterým by podobná práce trvala mnohem déle.
Podle mluvčí magistrátu Jitky Welzlové není možné přesně určit počet lidí, kteří tyto služby využívají. „Kolik lidí nám již napsalo, nevíme, protože systém neidentifikuje nahlašujícího, to znamená, kolikrát jedna osoba hlášení podala," vysvětlila s tím, že celkově bylo tímto způsobem přes aplikaci Dejtip do včerejška nahlášeno dvě stě dvacet šest závad.

Prostřednictvím chytrého telefonu s operační pamětí umožňující stažení programu Dej tip mohou občané závadu vyfotografovat a fotku odeslat, pracovníkům příslušného odboru se objeví foto se souřadnicí a závada je identifikovatelná. „Pracovník příslušného odboru magistrátu, podle své kompetence a druhu občanem nahlášené závady, dostane e-mailem upozornění. Pak problém řeší. Dojde se podívat na místo a prověří pravdivost hlášení a skutečný stav," popisuje Welzlová.

Některá hlášení jsou nepřesná nebo nepravdivá. 
V případě, že pracovníci závadu potvrdí, řeší pak problém ve spolupráci s firmami, které mají smluvní vztah s městem pro konkrétní oblast, například veřejné osvětlení. „Pokud řešení není v kompetenci odboru správy veřejných statků předává hlášení e-mailem kompetentnímu orgánu na magistrátě i mimo magistrát," doplnila Welzlová.

Hlášení na webu

Na webové stránky města, kde mohou také lidé závady hlásit, dorazila zhruba tisícovka upozornění. Během včerejšího dopoledne přibylo v rozmezí tří hodin dalších šest. Po několika hodinách se u hlášených závad na veřejném osvětlení objevila zpráva, že  závada byla předána odborné firmě k odstranění.

 V lednu evidovala radnice na webu dvě stě padesát čtyři hlášení, sto padesát šest z nich se podařilo vyřešit. Zbytek je stále evidován, jen čtyři hlášení byla vyhodnocena jako nepravdivá. Některé z nich jsou označeny otazníkem. Jsou to ty, u kterých nemá město povinnost řešení. Ve většině lednových případů šlo o rampouchy nebo sněhové převisy. Za jejich odstranění je zodpovědný majitel nemovitosti. Některé stížnosti se týkaly kvality silnic III. třídy. O ty se však stará Jihočeský kraj.

Světla a koše

Město nejčastěji přijímá stížnosti právě na nefunkční veřejné osvětlení nebo chybějící či zničený odpadkový koš. Jedním z těch, kteří neváhali město na nedostatky upozornit, je František Růžička, který si nejčastěji všímá poškozených a zanedbaných laviček a  odpadkových košů.

 „Je to názorný příklad bdělosti příslušných pracovníků magistrátu i bdělých strážníků," poznamenal Růžička a upozornil, že poškozené koše a lavičky jsou k vidění i na Mariánském náměstí, 
tedy na místě, které se nachází přesně mezi dvěma budovami  policejních sborů. „Stejná je situace i u obchodního centra IGY, kde jsou dokonce kamery," doplnil Růžička.
Odbor správy veřejných statků řeší hlášené závady podle jejich závažnosti. Na všechny se ale postupem času dostane.

„Město řeší všechna hlášení, která se týkají jeho majetku. Akutní problémy řeší 
v nejkratším možném termínu, méně závažné následně např. při plánovaných rekonstrukcích," uzavřela Welzlová.

Autor: Tadeáš Nový

7.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kostýmy a transparenty si na páteční majálesový průvod chystají studenti Vyšší odborné školy a Střední školy v Českých Budějovích.
4

Žáci jako postavy z komiksů. Budějovický Majáles vrcholí

Radek Prokeš

Radek Prokeš se pokusí porvat o své místo v kádru hokejistů ČEZ Motoru

V Písku si dobijete baterku a budete online

Písek - Nabít si mobil, tablet nebo notebook a přitom se připojit k internetu mohou nyní obyvatelé i návštěvníci Písku.

Samsonovi chybí energie

České Budějovice – Na suchu se tento týden ocitl Samson na centrálním sloupu kašny uprostřed českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. Mimo provoz jsou vodní střiky, které jinak v teplém období roku k této dominantě města neodmyslitelně patří.

Útočník Michal Chovan opouští ČEZ Motor a vrací se domů na Slovensko

České Budějovice - Nepříjemná zpráva se potvrdila. Útočník Michal Chovan definitivně opouští České Budějovice a vrací se domů na Slovensko do Zvolena.

Víly jako učitelky. Říkají dětem, jak funguje příroda

Rudolfov, České Budějovice - Vzdělávat děti tak trochu jiným způsobem a připomenout jim tím třeba věci, na které dnešní společnost dost možná už zapomněla, chtějí manželé Alena a Josef Kučerovi z Českých Budějovic.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies