Bystře odhalila podvodníka, který se ji snažil okrást. „Seděla jsem dole v hale a všimla si chlapa, který se nezapsal do návštěvní knihy a chodil sem a tam. Když si všiml, že ho pozoruji, tak rychle vyběhl nahoru k pokojům,“ popisuje seniorka. Protože jí bylo mužovo chování podezřelé, dobře si zapamatovala jeho podobu.

Dobře udělala. Jaké bylo její překvapení, když jí druhého dne zazvonil na pokoji telefon. Na druhém konci byl právě onen tajemný návštěvník. Poté, co si opsal z chodby jména ubytovaných seniorů, začal je obvolávat a vyptávat se jich na různé věci, včetně toho, kolik jim je let a jaké mají příjmy. „Hned na začátku se mě zeptal, kolik mi je let. Když jsem mu přiznala, že už nejsem nejmladší, tak zbystřil. Další otázka, kterou mi položil, se týkala toho, jak velký mám důchod,“ doplňuje stařenka. Protože jí to bylo velmi podezřelé, okamžitě zavěsila. Její podezření se záhy potvrdilo. O pár dní později totiž dopadli policisté zhruba 40letého Slováka, který tímto způsobem skutečně několik seniorů okradl.

Smutnou zkušenost má se zloději i další 90letá obyvatelka domova. V létě za bílého dne se stala obětí loupežného přepadení. „Šla jsem zrovna k optikovi. Když jsem přecházela cestu, tak jsem viděla na druhé straně holku, která telefonovala. Sotva jsem přešla, tak jsem najednou cítila, jak mi někdo rve tašku,“ vzpomíná 90letá žena. Protože se své kabelky nechtěla tak lehce vzdát, lupička s taškou prudce škubla. V té chvíli se ocitla seniorka na zemi. Zatímco padla na obličej, zlodějka popadla tašku a dala se na útěk. Celé události přihlížela svědkyně, která poskytla zraněné ženě pomoc a poté se vydala hledat její tašku. O kousek dál ji skutečně ve křoví našla. Chyběly v ní však peníze.

„Zaútočila na mě zezadu, vůbec jsem to nečekala. Měla jsem sice podřený obličej, ale naštěstí jsem si při tom pádu nezlomila nohy. Měla jsem je mockrát operované,“ podotýká žena. Jak dále dodává, s ničím podobným se ještě nesetkala. „Byla jsem z toho úplně rozložená. Je to opravdu hrozné, nevím, co ty děti k tomu vede,“ svěřuje se.

Podle českobudějovické policejní mluvčí Reginy Tupé jsou bohužel útoky na seniory na denním pořádku. Pro zloděje i lupiče jsou tou nejsnazší kořistí, protože zpravidla nekladou velký odpor a nemohou se pořádně bránit. Policisté proto pravidelně vyrážejí do domovů pro seniory a pořádají tam přednášky o tom, jak se lze podobnému jednání bránit. Jednou ze základních rad je vyhnout se odlehlým a nepřehledným místům.