VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestování lodí po Vltavě pofrčí

Hluboká nad Vltavou – Za týden bude otevřena nová plavební komora na jezuv Hněvkovicích, což umožní plavbu z krajského města až na Orlík.

13.5.2017 2
SDÍLEJ:

Přístav v Hluboké nad Vltavou.Foto: Deník/Jana Zuziaková

A pro menší lodě, jež se vejdou do zdymadel na Orlíku a Slapech, až do Hamburku. Úsek Vltavské vodní cesty mezi Českými Budějovicemi a Týnem nad Vltavou je posledním dílkem ve splavnění 180 km Vltavy do Prahy. Na tuto 33kilometrovou část vynaložilo Ředitelství vodních cest ČR 2 miliardy korun z prostředků EU a Státního fondu dopravní infrastruktury.

„Vznikly čtyři plavební komory, dva přístavy, pět přístavišt a další objekty,“ vypočítával včera mluvčí ŘVC Jan Bukovský. Vltava se tak otevírá veřejnosti i podnikatelům, přičemž plavba osobních lodí a malých plavidel nebude zpoplatněna. Zájem o trávení volného času na vodě je zjevný. Vloni se přes České Vrbné a Hlubokou proplavilo 2337 lodí a 13 169 lidí, což je 1,5x více než v předchozí sezoně a 5x více než v roce 2013. Na infopointech v těchto místech je možné zakoupit lístky, vypůjčit si motorové čluny a sportovní vybavení. Na novém informačním portálu www. stezkavltavy.cz lze najít vše o Vltavské vodní cestě, včetně pravidených lodních linek, gastroprovozů, půjčoven lodí, rezervací.

PŘIBUDE TURISTŮ
„Na lodní turisty jsme připraveni,“ ujistil hlubocký starosta Tomáš Jirsa s tím, že sprchy, wc a další zázemí najdou v kapitanátu. „Přímo v přístavu jsou dvě pěkné restaurace a ve městě dalších 30. Ale připravujeme konstrukčně náročný projekt: po skále proti přístavu stezku směrem na zámek, kudy jsme lezli jako kluci. Nahoře se vyjde v tzv. kole a už jste v dolní zahradě. Tam tedy povede visuté schodiště podél skály,“ vyjevil záměr Tomáš Jirsa (ODS).

Ani v Týně nad Vltavou nebude nárůst návštěvníků problém. „Uvidíme ale, zda budou stačit ubytovací a stravovací kapacity,“ uvedl starosta Milan Šnorek (ODS). Město může nabídnout dvě cyklostezky, nové letní koupaliště a další bohaté vyžití i vodním cestovatelům. „Zpracováváme studii na rozšíření parkoviště u hlavního mola o sprchy, další toalety a o zařízení k nabíjení elektroplavidel,“ doplnil další služby starosta.

Letošní plavební sezonu otevře v sobotu 20. května festival Vltava Open v Týně nad Vltavou. Její novinkou je lodní linka Hluboká-Purkarec-Hněvkovice-Týn a zpět. Jezdit bude o prázdninových útercích.

Autor: Jana Zuziaková

13.5.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kostýmy a transparenty si na páteční majálesový průvod chystají studenti Vyšší odborné školy a Střední školy v Českých Budějovích.
4

Žáci jako postavy z komiksů. Budějovický Majáles vrcholí

Radek Prokeš

Radek Prokeš se pokusí porvat o své místo v kádru hokejistů ČEZ Motoru

V Písku si dobijete baterku a budete online

Písek - Nabít si mobil, tablet nebo notebook a přitom se připojit k internetu mohou nyní obyvatelé i návštěvníci Písku.

Samsonovi chybí energie

České Budějovice – Na suchu se tento týden ocitl Samson na centrálním sloupu kašny uprostřed českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. Mimo provoz jsou vodní střiky, které jinak v teplém období roku k této dominantě města neodmyslitelně patří.

Útočník Michal Chovan opouští ČEZ Motor a vrací se domů na Slovensko

České Budějovice - Nepříjemná zpráva se potvrdila. Útočník Michal Chovan definitivně opouští České Budějovice a vrací se domů na Slovensko do Zvolena.

Víly jako učitelky. Říkají dětem, jak funguje příroda

Rudolfov, České Budějovice - Vzdělávat děti tak trochu jiným způsobem a připomenout jim tím třeba věci, na které dnešní společnost dost možná už zapomněla, chtějí manželé Alena a Josef Kučerovi z Českých Budějovic.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies