Lavinu dotazů, které se točí kolem prasečí chřipky, řeší v posledních dnech zdravotníci v Českých Budějovicích. Poté, co se právě na jihu Čech v tomto týdnu potvrdil první hromadný výskyt nemoci na gymnáziu J. V. Jirsíka mezi účastníky studijní cesty do Německa, jsou lidé nebývale vyděšení i kvůli příznakům obyčejného nachlazení.

„Každé kýchnutí neznamená nákazu,“ brzdí přehnané obavy odborníci. „Lidé mají teď z prasečí chřipky určitě větší strach. Telefonují a ptají se, jak se to projevuje. Hodně jich chodí i do ordinace s tím, že se určitě nakazili. Hned potom, co se to rozkřiklo, k nám začali chodit také studenti gymnázia J.V. Jirsíka s teplotou, ty většinou posíláme rovnou na vyšetření na infekční oddělení,“ říká Zdeňka Pavlásková, praktická lékařka ze Suchého Vrbného.

Ani v nemocnici se personál, který poskytuje informace, jak poznat prasečí chřipku a co si v případě opodstatněného podezření počít, nenudí. „Je pochopitelné, že mají lidé strach, ale není důvod panikařit,“ ujišťuje veřejnost mluvčí českobudějovické nemocnice Jan Dušek.

Právě kvůli již šestnácti potvrzeným případům nákazy na škole a silné odezvě veřejnosti se včera odborníci na infekčním oddělení radili o dalším postupu. „Nikdo z nakažených není hospitalizovaný, všichni mají jen lehký průběh nemoci a není nutné přijímat další opatření,“ tlumočil Dušek její závěry.

V dosavadních kolejích zůstává chod nemocnice i doporučení hygieniků i přesto, že se čeká na výsledky odběrů u dalších osmi nemocných studentů.

„Chodí na vyšetření průběžně, ve středu jsme dělali odběr třem, ve čtvrtek přišli další tři a dnes byli na odběrech dva,“ bilancoval v pátek odpoledne Jan Dušek s tím, že národní referenční laboratoř zatím výsledky nemá.

K tomu, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci, stačí podle hygieniků umístění nemocných do domácí izolace a dodržování základních hygienických návyků v běžném životě.

Chřipka má mírný průběh

Většina obav z prasečí chřipky, s nimiž se v posledních dnech zdravotníkům svěřují obyvatelé Českých Budějovic, je zbytečná.

„Problémem je hlavně to, že příznaky prasečí chřipky nejsou úplně specifické a lidé ji najednou vidí za vším, mají třeba jen kašel nebo se jim zatočí hlava a hned si myslí, že je to prasečí chřipka,“ upozorňuje Pavlásková.

Naopak její kolegyně Eva Syslová, jež ordinuje na Senovážném náměstí, zažila až překvapivý klid. „V mé ordinaci se obavy z prasečí chřipky vůbec neprojevily. Čekala jsem telefonáty a dotazy, ale za celý týden se neozval ani jeden člověk, nikdo také nepřišel s tím, že si myslí, že má prasečí chřipku,“ konstatuje.

Podle primáře Václava Chmelíka z infekčního oddělení českobudějovické nemocnice je účinným prostředkem proti prasečí chřipce očkování. „Jsem přesvědčen o tom, že očkování zcela jistě zabrání nekontrolovatelnému šíření nákazy,“ uvedl primář Chmelík.

Hromadné očkování proti prasečí chřipce začne pravděpodobně v polovině listopadu, protože v současné době ještě není dostatečný počet vakcín.

Očkovat by se měli nechat zejména senioři, děti a lidé s oslabenou imunitou. Dospělému člověku by měla stačit jedna očkovací dávka. Lidé s oslabenou imunitou však budou muset zřejmě dostat dávky dvě.

Průběh onemocnění prasečí chřipkou má prozatím v České republice mírný průběh. Nemoc si dosud vyžádala pouze jednu oběť, jednatřicetiletou ženu z Karlových Varů. Naprostá většina nakažených pacientů se léčí v domácím prostředí bez antivirotické léčby.