VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chybí parkovací místa i hřiště na sport

Týn nad Vltavou –Městské sídliště má podle obyvatel řadu chyb. Radnice proto plánuje změny, práce začnou ještě letos

21.2.2012
SDÍLEJ:

Sídliště Vodňanská se dočká změn. Město tu mimo jiné opraví chodníky, silnice i osvětlení.Foto: Deník / Andrea Zahradníková

Neustálé problémy s parkováním, znečištěné trávníky, špatný stav silnic a chodníků i volně pobíhající psi. Takové nepříjemnosti trápí obyvatele sídliště Vodňanská v Týně nad Vltavou. Brzy by se však mohli dočkat změny. Město chce lokalitu výrazně vylepšit a již podalo žádost o dotaci.Situaci na sídlišti kritizuje například pětatřicetiletý Alois Bečvář, který zde žije již pátým rokem. „Určitě bychom potřebovali více parkovacích míst. Skoro každý den mám problém nějaké volné najít. Auta pak stojí na okrajích silnice a kolikrát tudy nemůže projet ani sanitka,“ popsal.

Dále podle jeho slov mezi panelovými domy chybí kvalitní zeleň a možnosti sportovního využití. Zdůraznil, že pokud si obyvatelé chtějí zahrát volejbal, musí cestovat přes celé město do sportovní haly. „Kromě toho jsou tu ve špatném stavu silnice a chodníky. Zdá se mi, že město pečuje jen o hlavní tahy a centrum a tady toho už moc neopraví,“ dodal Bečvář.

Podobně hovořila i dvaačtyřicetiletá Ivana Kocourková. Ocenila sice, že je na sídliště moderní dětské hřiště, ale vadí jí znečištěné trávníky a volně pobíhající psi. „Vím, že tohle radnice nemůže úplně ovlivnit, ale lidé tu nechávají běhat psy bez vodítka a ti pak obtěžují nebo dokonce ohrožují hrající si děti. Možná by pomohlo, kdyby se vyhradilo nějaké místo jen pro venčení,“ komentovala.

Vltavotýnská radnice s připomínkami občanů souhlasí. Před nedávnem dokonce uspořádala anketu, v níž lidé měli na problémy sídliště poukázat. Zúčastnilo se 70 procent obyvatel, kteří nejčastěji kritizovali právě systém parkování, stav veřejné zeleně, nevhodné venčení psů, znečištění a vandalismus. „Dále v odpovědích zaznívala potřeba rozšíření ploch pro dětské volnočasové aktivity, požadavky na bezbariérovost či kvalitnější chodníky a silnice,“ doplnil Petr Rohlena, vedoucí odboru hospodářské správy a školství.

Výsledky ankety byly následně zahrnuty do projektu revitalizace sídliště Vodňanská. Ten už schválilo i zastupitelstvo města a radnice podala žádost dotaci z programu Ministerstva pro místní rozvoj. Práce by měly začít ještě v letošním roce.Podle Rohleny projekt v současné době navrhuje celkovou obnovu komunikací, chodníků a parkoviště před výměníkovou stanicí. Lidé se také dočkají bezbariérového napojení chodníků ke vstupům do obytných domů či nového zábradlí. „Kromě toho chystáme rekonstrukci kabelových vedení a vyměníme veřejné osvětlení. Podle ankety je třeba přidat světla k parkovištím a chodníku podél louky,“ popsal Rohlena.

Částečně se změní celkový vzhled sídliště. Město odstraní staré sušáky na prádlo a klepače na koberce a místo nich mezi panelové domy přidá nové lavičky, koše na odpadky i přístřešky na kontejnery. Obyvatelé se navíc dočkají nových cest. Některé vyšlapané pěšiny dělníci zasypou štěrkem, aby lidé mohli bez problémů chodit tudy, kudy jsou zvyklí.Město doufá i ve vyřešení potíží s volně pobíhajícími psy. Projekt totiž počítá s oploceným prostorem pro venčení. Na sídlišti také vzniknou nová nebo obnovená místa pro volnočasové aktivity obyvatel všeho věku, nezapomíná se ani na regeneraci veřejné zeleně.

Předpokládané finanční náklady na celý projekt jsou 10,5 milionu korun. „Očekáváme ale, že se podaří vysoutěžit částku podstatně nižší,“ připomněl Rohlena. Pokud město nezíská dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj, uskuteční se pouze část plánovaných prací, aby výdaje nepřesáhly 1,5 milionu korun.

Sídliště Vodňanská přitom není jedinou částí Týna, která potřebuje úpravy. Již od loňského roku pracuje město také na revitalizaci Hlineckého sídliště. I zde si lidé stěžují na nedostatek parkovacích míst, zeleně nebo hřišť. Vyřešit se již podařilo například problematický výjezd ze sídliště. V listopadu byla otevřena nová komunikace, přibylo i 89 parkovacích míst a nové chodníky.

Sídliště Vodňanská

Panelové sídliště Vodňanská leží ve čtvrti Malá Strana v Týně nad Vltavou poblíž výpadovky na České Budějovice. Nachází se zde celkem 240 bytů. Obyvatelé mají k dispozici 93 parkovacích míst. Podle nedávné ankety je největším problémem parkování, dále lidé kritizují stav veřejné zeleně, znečišťování travnatých ploch, vandalismus a volné pobíhání psů.

 

Autor: Andrea Zahradníková

21.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vlastimil Dostálek

Vítězná premiéra trenéra Jelínka, ČEZ Motor veze z Litoměřic tři body

Ilustrační foto

Lehké zranění ze současného odbočování a předjíždění

Hledá se ukradená motorka

České Budějovice – Majitel černé motorky značky SYM AZ s registrační značkou 7C3 3404 nemá na čem jezdit. Jeho zaparkovaný dopravní prostředek mu někdo v sobotu ukradl v ulici Slunečná. Svědkové, kteří motorku po krádeži viděli nebo mají informace, kde by se mohla nacházet či kdo na ní odjel, nechť volají na 158.

Dokončit cyklostezku stihnou možná dřív

Zliv – Řidiči mířící do Zlivi si konečně oddychnou, cyklisté a chodci ze zas budou moci už zanedlouho bezpečně procházet po jindy frekventované silnici. Do finále totiž míří práce na nové cyklostezce vedoucí právě kolem hlavní silnice na Zliv a bude končit u odbočky na Vondrov.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Jižní Čechy – 132 let starý teplotní rekord pro České Budějovice a 16. říjen neplatí. Pondělní léto ustanovilo nový.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení