VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Členové spolků chtějí město rozdělit na čtvrti

České Budějovice – Rozdělit krajské město na jednotlivé čtvrti nebo alespoň zřídit osadní výbory. To by chtěli členové některých spolků a iniciativ působících v Českých Budějovicích. Důvod? Chtějí mít k blíž k důležitým rozhodnutím města. Slibují si od možné změny lepší informovanost a také větší vliv na budoucnost krajské metropole.

8.2.2015 14
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Vytvoření tří čtvrtí v rámci Českých Budějovic se samosprávnými orgány nebo ustavení osadních výborů v jednotlivých částech města chce radnici navrhnout iniciativa Společně pro Budějovice. Její členové předpokládají, že takový námět předloží radnici 
v nejbližší době.

„Osadních výborů by mohlo být klidně dvanáct, lze to kombinovat se zřízením čtvrtí," říká Svatomír Mlčoch a připojuje, že jde 
o decentralizaci samosprávy. Nové čtvrti nebo osadní výbory by totiž mohly ovlivňovat konání radnice.

Nejedná se ale o rozkouskování krajského města. Podle Jaroslava Jandy ze spolku TGM Nové Vráto jde hlavně o posílení možnosti přímo jednat o problémech. „Zastupitelé, kteří jsou dnes voleni na radnici, jsou voleni za celé města. Vráto svého zastupitele nemá," míní Jaroslav Janda a připomíná, že je přitom v lokalitě dost problémů 
k řešení a uvádí příklad Hlinského krčku.

Jaroslavu Jandovi se přitom zdá, že radnice při řešení podnětů obyvatel Nového Vráta není na jejich straně, jak by očekával. Vytvoření osadních výborů by podle obyvatele Nového Vráta znamenalo lepší komunikaci radnice s místními.

Nové vedení města zatím podobný návrh neobdrželo a o podobné změně nyní neuvažuje. Podle náměstka primátora Petra Holického (ANO 2011) je ale možné, že by se pak o věci jednalo třeba v zastupitelstvu. Teď má město jednu územní komisi, členěnou na sedm částí.

Komise má postavení poradního orgánu rady města a mohou v ní působit občané nezvolení do zastupitelstva. Třeba osadní výbory by ale mohly mít větší pravomoci.

Pokud by návrh na zřízení čtvrtí či osadních výborů dorazil do zastupitelstva, nemusel by být bez šancí. Podle Miroslava Jocha (ČSSD), zastupitele a dříve náměstka primátora, jsou sice České Budějovice malé nato, aby se ještě dělily na čtvrti. Vznik osadních výborů by ale podpořil.

„Osadní výbory naše strana dlouhodobě prosazovala. Bohužel vznikla pouze územní komise," říká Miroslav Joch. Už územní komise se ale podle Miroslava Jocha osvědčila například na Máji, kde napomohla vzájemné komunikaci obyvatel. Případný vznik osadních výborů by zastupitelský klub ČSSD podle Miroslav Jocha podpořil.

Další šance pro občany, jak ovlivnit směřování města, by uvítali i zástupci spolku Domovina. Jejich úspěchem už bylo v minulosti to, že příspěvky obyvatel Budějovic se na zasedání zastupitelstva projednávají v pevném čase, vždy od 13 hodin, což je pro občany jednodušší, než čekat až na konec zastupitelstva.

„Čím více možností k veřejné diskusi, tím lépe," říká Irena Šefčíková z Domoviny a připojuje, že důležité je, aby zájem o komunikaci byl na obou stranách, jak u občanů, tak u radnice. „Musí tam být vstřícnost, to je strašně důležité," zdůrazňuje Irena Šefčíková.

Námětů pro radnici ohledně práce územních komisí či osadních výborů je ostatně více. Například Karel Pražák (VV), poslanec a člen sdružení majitelů domů v centru Českých Budějovic by doporučil, aby územní komise číslo jedna, která měla od centra záběr až do Nemanic, byla ve své působnosti omezena třeba po Pekárenskou ulici. Poukazuje na to, že problémy historického středu města jsou odlišné od okrajových částí krajské metropole.

Současné vedení radnice, které nastoupilo v závěru minulého roku, považuje nynější komunikaci s občany za dostatečnou. „Způsobů komunikace je celá řada, i neformálních. Myslím si, že vedení města se před občany neuzavírá a reaguje na každý podnět," říká náměstek primátora Petr Holický.

A zahájení činnosti nové územní komise pro toto volební období předpokládá koncem března.

Autor: Edwin Otta

8.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vlastimil Dostálek

Vítězná premiéra trenéra Jelínka, ČEZ Motor veze z Litoměřic tři body

Ilustrační foto

Lehké zranění ze současného odbočování a předjíždění

Hledá se ukradená motorka

České Budějovice – Majitel černé motorky značky SYM AZ s registrační značkou 7C3 3404 nemá na čem jezdit. Jeho zaparkovaný dopravní prostředek mu někdo v sobotu ukradl v ulici Slunečná. Svědkové, kteří motorku po krádeži viděli nebo mají informace, kde by se mohla nacházet či kdo na ní odjel, nechť volají na 158.

Dokončit cyklostezku stihnou možná dřív

Zliv – Řidiči mířící do Zlivi si konečně oddychnou, cyklisté a chodci ze zas budou moci už zanedlouho bezpečně procházet po jindy frekventované silnici. Do finále totiž míří práce na nové cyklostezce vedoucí právě kolem hlavní silnice na Zliv a bude končit u odbočky na Vondrov.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Jižní Čechy – 132 let starý teplotní rekord pro České Budějovice a 16. říjen neplatí. Pondělní léto ustanovilo nový.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení