VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dárci krve pohrozili bojkotem odběrů

České Budějovice /DOPLNĚNO/ - Od pátka má platit „Moratorium na dobrovolné dárcovství krve“. Vyzvala k tomu Republiková rada Sdružení dárců krve v České republice (SDKČR).

24.7.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Grzegorz Klatka

V řadách zdravotníků způsobila informace poplach. V praxi by to mohlo znamenat, že se výrazně omezí dobrovolné dárcovství krve, až do odvolání. Například v českobudějovické nemocnici se vloni uskutečnilo 16804 bezplatných odběrů. Sdružení ale nereprezentuje všechny dárce. Někteří se již od výzvy distancovali.

Výzva vznikla kvůli sporu o platbu regulačního poplatku u lékařů dobrovolnými dárci krve. „Více než rok, jsme vedli jednání o osvobození od zdravotnických poplatků pro bezpříspěvkové dárce krve. Zodpovědní funkcionáři neslyší,“ zdůvodnil výzvu k dočasnému bojkotu dárcovství Jaroslav Kotrman, předseda republikové rady SDKČR. Sdružení spojuje podle Kotrmana asi 108 000 z 280 000 dobrovolných dárců v České republice.

„Dárců šíleně ubývá, věkový průměr stoupá,“ zmínil Kotrman a dodal, že do roku 2015 ubude podle odhadů asi 40 000 dobrovolných dárců. Zmíněná výjimka a odpuštění poplatků by bylo alespoň malým vyjádřením podpory ze strany vlády, myslí si Republiková rada Sdružení dárců krve v České republice.

Oblastní spolek Českého červeného kříže České Budějovice a jeho Klub dárců krve se ale od vyhlášení „Moratoria“ distancovali.

Popřeli by dárcovský princip

Kdyby došlo ke skutečnému bojkotu dárcovství krve, byť dočasnému, ke kterému vyzvalo Sdružení dárců krve, znamenalo by to pro zdravotnictví vážný problém.

Například v českobudějovické nemocnici provedli v roce 2008 celkem 16 804 bezplatných odběrů. V prvém pololetí roku 2009 to bylo 8950 bezplatných odběrů. „Vzhledem ke vzrůstající spotřebě transfuzních přípravků v Nemocnici České Budějovice by výpadek odběrů mohl způsobit závažné problémy v léčbě nemocných. Zvláště ohroženi by mohli být pacienti na odděleních s vysokou spotřebou transfúzních přípravků,“ popsal možné komplikace primář transfúzního oddělení MUDr. Petr Biedermann.

Problémy by podle Biedermanna vznikly v traumacentru, kardiocentru a onkologickém centru. Musely by se třeba odkládat operace.

Jenže republiková rada Sdružení dárců krve, připomíná, že v České republice existuje i podnikání soukromé firmy v tomto oboru, povolené s vědomím vedení resortu zdravotnictví. A dárcům krve přitom ministerstvo napsalo, že o komplexním upuštění od poplatků u lékařů se pro ně neuvažuje. Vyvolalo by to řadu problémů a byly jim už přece odpuštěny poplatky na transfúzních stanicích při odběru krve…

S výzvou sdružení dárců však nesouhlasí ani oblastní spolek Českého červeného kříže. Považuje ji za neslučitelnou s principy, na nichž bylo dobrovolné bezplatné dárcovství krve založeno před 40 lety. Občerstvení a náhrada přímých cestovních nákladů jsou s dobrovolným bezplatným dárcovstvím naopak slučitelné.

Autor: Edwin Otta

24.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZUJEME

Mladý řidič Mercedesu bojuje o život

Dne se StiBusem se zúčastnilo 150 dětí. Ilustrační foto Poskytl Daniel Srb
5

Dne se StiBusem se zúčastnilo 150 dětí

U Škůdry byl v příkopu nalezen mrtvý motorkář

Strakonice - V sobotu 27. května krátce před třetí hodinou odpoledne bylo zahájeno vyšetřování další tragické dopravní nehody.

Pivo milují i ženy

Borovany - To se ukázalo se na Slavnostech malých pivovarů v Borovanech.

Parkovací zóny nejdříve otestují, pak nejspíš rozšíří

České Budějovice - Bydlíte nebo podnikáte na Pražském předměstí? Pak tu budete mít od září snazší parkování. Slibuje si to radnice od záměru zřídit zde zóny placeného stání.

Milan Šmíd v práci klouže, tobogány má „v malíku“

Prachatice - Skluzavky a tobogány Milan Šmíd z Prahy nejen navrhuje, ale sám také kontroluje, zda jsou atrakce bezpečné.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies