Pochoutky, které způsobí zvířeti, které je pozře, vnitřní vykrvácení, se v nejbližších týdnech postupně objeví na bezmála sedmi tisících pečlivě vybraných místech v krajském městě. Za úkol mají zlikvidovat potkany, kteří by se bez pravidelného deratizačního zásahu mimo jiné i díky moderním metodám likvidace odpadu snadno přemnožili.

Dostatek doslova ideální potravy hlodavcům zajišťují drtiče odpadu. „Hmota, která se z nich dostane do kanalizace, je pro potkany vyslovenou lahůdkou,“ podotýká mluvčí vodohospodářské společnosti 1. JVS Jitka Kramářová.

„V místech, kde je více takto vybavených domácností, se potkani nemusejí po potravě shánět. Mají tu skvělé podmínky, díky kterým samice mohou mít až sedm vrhů po pěti až patnácti mláďatech do roka,“ upozorňuje Miloslav Mach, regionální ředitel firmy Pařez, která právě deratizaci v městské kanalizaci provádí.

Právě pravidelné zásahy, které nechává 1. JVS ve všech částech města provádět dvakrát do roka, se zasloužily o to, že České Budějovice už několik let nepatří mezi lokality, kde by na každého obyvatele připadalo deset potkanů. Takové odhady ale v jiných městech nejsou přehnané.

Přesto setkání s potkanem zvláště v centru města se starou kanalizací či v sídlištích, kde hlodavci hledají potravu i u kontejnerů na odpad, není velkou vzácností. „Už několikrát se mi večer stalo, že mi přeběhl na frekventované ulici před autem, myslela jsem, že je to kočka a nestačila jsem se divit, když jsem přibrzdila,“ líčí nedávné nemilé zážitky obyvatelka sídliště Máj Kamila Váňová.

„Úplně nad potkany vyhrát nemůžeme,“ podotýká s odkazem na neuvěřitelnou přizpůsobivost těchto škůdců Mach.

Vykrvácí

V rámci jarní deratizace ale specialisté pod poklopy kanalizačních šachet políčí 6700 návnad. Masokostní moučku, cukry, ryby či vitamíny v nich hlodavci ochotně pozřou, ale antikoagulanty zde obsažené způsobí, že vnitřně vykrvácí. „Simuluje to přirozenou smrt, zvíře nemá bolesti ani křeče, nepíská, ostatní se tedy nezdráhají návnadu sežrat také,“ vysvětluje Mach strategii, která na prohnané potkany dokáže vyzrát.

Zároveň by se ale nemělo nic stát domácím mazlíčkům. „Ti by se do kanalizačních vpustí, kam návnady klademe, neměli dostat, navíc to, co láká hlodavce, by dobře krmeným psům či kočkám nemělo chutnat,“ dodává. „Přesto doporučujeme občanům, aby zamezili volnému a nekontrolovanému pobíhání domácích zvířat,“ upozorňuje pro všechny případy mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.