„Teď pár dní před Vánocemi se mi ozývají stále další lidé, kteří chtějí tímto způsobem pomoci dětem v Bělorusku,“ říká Taťána Boušová, asistentka projektu Adopce na dálku Diecézní charity České Budějovice.


„Zrovna jsem posílala fotografie běloruských dětí do Čestic u Strakonic a do Velešína, odkud se mi ozvali další zájemci. Jsem moc ráda, že lidé nacházejí dostatek lásky a vlídnosti k druhým lidem, třeba z jiné země, které sice nikdy neviděli, ale cítí, že potřebují zrovna pomoci,“ pokračuje Taťána Boušová.
Projekt Adopce na dálku funguje již třetím rokem. Za tu dobu se podařilo získat adoptitivní rodiče desítkám dětem. „Lidé platí pět tisíc korun ročně,“ vysvětluje Boušová. „Za tuto částku se dětem platí školní pomůcky, peníze za různé kroužky nebo další náklady na jejich volnočasové aktivity. Škola je totiž v Bělorusku zdarma, ale všechno ostatní stojí hodně peněz. A na to příbuzní dětí nemají.“

Po Černobylu

Většina dětí, které jsou zapojeny do projektu, nemají jednoho z rodičů nebo pocházejí ze sociálně slabých rodin. „Projevuje se na nich, odkud pocházejí,“ pokračuje Taťána Boušová. „Pinská oblast, kde bydlí, byla před více než dvaceti lety zasažena jaderným mrakem z Černobylu po tehdejší tragédii. Stále se tam rodí postižené děti, lidé mají zdravotní problémy.“


V místě není práce, rozpadají se manželství a rodiče pijí. Jejich děti pak nemají možnost dokonalého vzdělání. „Jsou to děti chytré, ale doplácejí na to, že nemají rodiče nebo že se o ně nikdo pořádně nestará,“ pokračuje Boušová.


Letos v létě přijela desítka dětí z Běloruska na prázdniny do Českých Budějovic. „Je to pro ně velký zážitek, vždyť mnohé byly na Západě poprvé v životě, “ prozrazuje Boušová. „Je to zároveň příležitost, aby se adoptivní rodiče setkali s dětmi, které finančně podporují.“


Boušová říká, že u ní v datábází stále čekají na lepší život desítky dětí. „Pokud by chtěl někdo dát někomu vánoční dárek tak, že běloruské dítě adoptuje jménem někoho jiného, je to možné. Co je víc než udělat radost ostatním lidem v nouzi,“ končí Boušová.