VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dětská univerzita přidala i lekce pro rodiče

České Budějovice - Posledním vyučovacím dnem skončil v sobotu semestr na Dětské univerzitě při Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. 

13.5.2017
SDÍLEJ:

Zatímco malí studenti Dětské univerzity se v poslední lekci právě končícího semestru věnovali tématu zdravé výživy a riziku obezity, jejich rodiče a ostatní dospělí zájemci měli možnost vyzkoušet si první pomoc.Foto: Deník/Hana Svítilová

Dvě čtrnáctičlenné skupiny dětí z celých jižních Čech se tu postupně seznámily s lidským tělem a odnesly si spoustu užitečných vědomostí. Mezi ty nejčerstvější patří zásady zdravého stravování, které byly součástí bloku věnovaného trávicí soustavě. "Dneska jsme třeba ochutnávali jídlo a zjišťovali, kolik jakých surovin v čem je. Třeba v cole je strašně moc cukru.Té asi už moc pít nebudu, protože je to hodně nezdravé," podělila se se svými poznatky Alexandra Bednářová. I Klaudie Vlková přikyvuje, že na základě toho, co slyšela, pozmění jídelníček. "Budu jíst zdravěji, uberu sladkostí a přidám víc ovoce a zeleniny," plánuje.

Kromě přednášek přizpůsobených věku posluchačů a samostatné přípravy formou e-learningu lektoři ve spolupráci se studenty fakulty připravují dětem i řadu zábavných cvičení. V jednom z nich si například malí studenti díky závažím na těle a batohu, který, simuloval břicho obézního člověka, vyzkoušeli, jaké je to žít s nadváhou. "Bylo to nepříjemné a namáhavé," shodly se děti.

Díky sérii lekcí ale účastníci kurzu rozumí u spoustě jiných témat. "Dozvěděla jsem se spoustu věcí, které jsem dřív nevěděla. Bavila nás první pomoc. Dneska víme, co dělat třeba i v případě, že by někdo při nehodě přišel například o ruku. Asi bych si věděla rady, kdyby někdo pomoc potřeboval," je přesvědčená malá studentka Alexandra Bednářová. Dobře přitom ví, že to nemusí být úplně výjimečná situace. "Vzpomínám si, že když jsem byla ještě malinká, našli jsme před školkou ležet nějakou paní. Tenkrát jí pomáhala a volala záchranku mamka, teď bych první pomoc snad zvládla sama," usmívá se.

Tu ostatně v sobotu probírali i dospělí. Jejich studijní skupina se původně zformovala z rodičů, kteří doprovázeli na lekce své ratolesti. Sami přišli s nápadem, že zatímco se jejich děti učí, mohou také oni tento čas využít ke svému vzdělávání.

Přednášky jsou ale otevřené i všem ostatním zájemcům, kteří si chtějí rozšířit obzory v oblasti zdravotně sociální. Toho využila napříkla Martina Majerová, učitelka přírodopisu z Loučovic na Českokrumlovsku."Jsem absolventka pedagogické fakulty a dostávám tak zprávy z celé univerzity. Nabídka tohoto kurzu mě zaujala. Pro mě je to výborná možnost, právě první pomoc jsem si potřebovala zopakovat a tento kurz je to pravé, jednoduchý s praktickými ukázkami, na každý dotaz dostaneme odpověď," pochvaluje si

Šanci naučit se správně zvládat krvácení či zástavu dechu ocenil i tatínek jednoho z dětských studentů Petr Ptáčník. "Jsem určitě rád, že si takovou situaci můžu vyzkoušet nanečisto pro případ, že bych to potřeboval, abych netápal a měl jasno," ocenil poté, co natrénoval resuscitaci malého dítěte. Dost možná své zkušenosti probere s třináctiletým synem, který Dětskou univerzitu navštěvuje pravidelně. "Chce být lékařem, už od asi čtyř let ho zajímá všechno, co se týká zdravotnictví a tohle byla zajímavá možnost, jak si může znalosti prohloubit," míní tatínek mladičkého studenta.

Možná není jediným budoucím doktorem v kurzu. "Vedlejší" přínos Dětské univerzity zaznamenala maminka malého devítiletého Radka Filipa z Českých Budějovic: „Syn se přestal bát návštěvy u lékaře. Začal totiž zkoumat jeho práci a zajímat se, jak pečovat o zdraví,“ oceňuje efekt výuky.

Ta bude pokračovat i v příštím semestru. Lektoři se již nyní těší nejen na nové začátečníky, ale dost možná i na známé tváře v pokračovacím kurzu. Dětskou univerzitu pořádají i další fakulty, zdravotně sociální se ale těší největšímu zájmu. "Z organizačních důvodů i proto, aby měla výuka efekt, může být ve studijní skupině maximálně patnáct dětí," říká koordinátorka Radka Šulistová. "První skupina se naplnila prakticky hned, ale vedení fakulty nám vyšlo vstříc a mohli jsme otevřít i druhou odpolední skupinu," vysvětluje dosavadní praxi.

V té děti absolvovaly celkem pět sobotních tématických bloků v každém semestru. "Ty na sebe navíc navazují nejen lekci za lekcí, ale znalosti mohou děti rozvíjet i v navazujícím studiu. V druhém ročníku dostanou i základy latiny, ve třetím se připraví na krizové situace, součástí bude například i sebeobrana," naznačuje Radka Šulistová.

Autor: Hana Svítilová

13.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jihočeská beatfolková skupina Epydemye. Na snímku zleva Jan Přeslička, Lucie Vlasáková a Miroslav Vlasák.

V Týně se bude slavit

Práce na obchvatu města Strakonice omezily i provoz na silnici České Budějovice - Praha  v oblasti u čerpací stanice Robin Oil.
9

Budování obchvatu omezí ve Strakonicích dopravu nejen místním

Provoz u Borovan zbrzdila nehoda

Borovany - Dopravní nehoda se zraněním zkomplikovala ve čtvrtek kolem 20. hodiny provoz na silnici číslo 155, která vede od Třeboně směrem na Římov.

AKTUALIZOVÁNO

Do Drhovle vyjeli hasiči k požáru skladu slámy

Písecko - Patnáct minut po 13. hodině přijali dnes, 20. července, jihočeští hasiči informaci o požáru skladu v obci Drhovle, části obce Drhovle - Zámek.

AKTUALIZOVÁNO

Auto srazilo v Jírovcově ulici chodce

České Budějovice - Českobudějovičtí policisté i složky integrovaného záchranného systému vyjížděli ve čtvrtek kolem druhé hodiny odpolední k nehodě.

Rozesílal fotky nahých dětí, hrozí mu trest od tří do osmi let

Strakonice - Až 265 emailových zpráv, které obsahovaly dětské pornografické fotografie a videa přechovával muž (31) z Jindřichohradecka ve svém počítači.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení