Téměř tisícovku nových lyžařských helem různých velikostí mohou vyhrát během zimy díky sponzorskému daru nejmenší návštěvníci jihočeských zimních středisek v rámci nejrůznějších soutěží.

Důvodem je snaha provozovatelů a horské služby zlepšit povědomí lyžařské veřejnosti o bezpečnosti při zimním sportování.
Nově získají obyvatelé i návštěvníci Jihočeského kraje také lepší přehled o jednotlivých místech, vhodných k lyžování, a jejich možnostech pro sjezd i běžkování.

Zimní střediska se snaží ve spolupráci s horskou službou prosadit nošení lyžařských helem pro děti do čtrnácti let. V některých sousedních zemích, například v Itálii, tuto povinnost stanovuje zákon. Další země, jako Rakousko nebo Německo, o této povinnosti uvažují.

Helmy pro děti

Podle vyjádření náčelníka Horské služby České republiky Jiřího Brožka a velitele šumavské horské služby Michala Janďury je projekt bezpečného lyžování v horských střediscích velmi dobrým počinem, který je schopen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví široké lyžařské veřejnosti.

Shodují se v tom, že když vyjíždí k úrazu hlavy lyžaře, který nemá helmu, téměř vždy se jedná o zranění vážné až tragické. Jen v loňském roce utrpělo na lipenských sjezdovkách zranění hlavy čtyřicet šest lidí. „Děti jsou přitom tou nejdůležitější cílovou skupinou,“ shodli se oba.

Lyžařů přibývá

Návštěvnost jihočeských lyžařských středisek se v posledních letech neusále zvyšuje. Jen na Zadov zavítalo loni více než sto tisíc návštěvníků, což je o padesát procent víc než před dvěma roky.

Běžkařské trasy zde využívá i čtyřiatřicetiletá Věra Fuksová z Českých Budějovic. Na lyže se chystá vyrazit hned po novém roce. „Zdejší trasy jsou naprosto špičkové,“ nešetří mladá žena slovy chvály.Podle slov hejtmana Jiřího Zimoly prošla většina lyžařských středisek k jižních Čechách rozsáhlou modernizací a splňují tak nejvyšší evropský standart.

Zimní turistický ruch je zároveň velmi důležitý pro zaměstnanost v celém regionu. „Proto jsme se rozhodli rozvoj zimní turistiky podpořit,“ řekl Zimola.