VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Devadesát bobrů v Linci

Linec – Na území Lince žije podle Herberta Rubensera z přírodovědné stanice odhadem 90 bobrů.

19.5.2010
SDÍLEJ:

Bobr je taková velká myš.Foto: Deník/repro

„Ve městě je nyní asi dvacet rodinných revírů, v nichž na jaře bývají až čtyři zvířata,“ říká Rubenser v deníku OÖN. Popisuje pak jejich zvyky. „Trvale se pohybují v bezprostřední blízkosti vody. Déle než na dvacet metrů od ní si netroufnou. V tomto pásu zato žerou ,jako krávy´ – zkonzumují všechno, od kopřiv přes vodní trávu po lekníny,“ říká. K příslovečnému „kácení stromů“ dochází podle Rubensera hlavně v pozdním podzimu a v zimě, kdy jsou na jídelníčku bobrů kůra a větvičky. Všechny známé revíry rodin jsou nyní obsazeny a dochází k bojům o ně, jak nasvědčují silné rány na tělech zvířat s častou infekcí. Ta pak vede ke smrti zvířat o váze až 25 kg.

Problémy se zemědělci se podle Rubensera v Linci vyskytují jen sporadicky. „Bobři už mimo jiné pochopili, že například cuprová řepa je docela chutná,“ vysvětluje. Pro otázky případných škod má zemská vláda vlastního „bobřího“ manažera.

Na AC/DC vyprodáno

Koncert australské rockové kapely AC/DC v sobotu ve Welsu bude podle lineckého deníku Volksblatt největším, jaký se kdy v Horních Rakousích konal.
Pořadatelé už prodali přes 95 000 vstupenk ze sto tisíc, které byly povoleny, napsal ve středu list. Pořadatelé v té souvislosti vydali prohlášení, v němž prosí návštěvníky, aby přijeli co možná nejdřív a využívali hromadné dopravy.

O bezpečnost na místě se bude starat tisícovka pořadatelů, dalších 250 bude působit na parkovištích. Policie dává 400 mužů, hasiči 115, Červený kříž 250 pracovníků a 30 sanitek. 35 000 parkovacích míst je rozloženo po celém městě. Ubytování v širokém okolí je už dlouho vyprodáno. „Po koncertu nebude ve Welsu kontrolována zavírací hodina,“ informuje Volksblatt. Lokály smějí mít otevřeno do šesti do rána.

Proč se nerodí v neděli?

V Bavorsku se rodí v neděli víc dětí než v minulých letech. V jiných spolkových zemích jako v Bádensku – Württembersku či v Durynsku je „nedělních“ dětí naopak stále méně, napsal pasovský deník PNP. Čísla zjistila pojišťovna techniků rozborem více než 286 000 porodů v uplynulých pěti letech.V Bavorsku se před pěti lety rodilo o 20,5 procenta méně dětí než v pracovních dnech. Rozdíl se od té doby trvale zmenšuje a dnes představuje jen 12,9 procenta. Podle mluvčího pojišťovny je to pravděpodobně tím, že v Bavorsku je hodně lékařů z terénu, kteří mají na klinikách k dispozici určitý počet lůžek a se svými pacientkami spolupracují i o víkendech. Porodnice s pouze vlastním personálem jsou naopak o nedělích jen velmi omezeně obsazeny.
Podle pojišťovny je to také důvodem, proč je o víkendech prováděno o třetinu míně porodů císařským řezem než v pracovních dnech, přičemž každý druhý takový porod je plánovaný. V Německu se rodí císařským řezem téměř třetina dětí, dodává PNP.

Autor: Vladimír Majer

19.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Soumaři z něneckého Grainetu přivezli čerstvou sůl. Tu předali na pódiu rychtáři, jenž ještě smlouval o ceně.
266

OBRAZEM: Prachatické Slavnosti Zlaté stezky

Ilustrační foto

Smuteční obřady v českobudějovickém krematoriu a v kapli sv. Otýlie

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Ohlédnutí za Buskers festem

České Budějovice - Na sedmý ročník festivalu pouličního umění Buskers fest přijelo do Českých Budějovic neuvěřitelných dvanáct zahraničních souborů například z Japonska, Argentiny, Ameriky nebo Chile.

Skvělé jaro, Lokomotiva zaparkovala ve středu tabulky

České Budějovice - Na podzim udýchaná mašinka, na jaře svižný rychlík. Českobudějovická Lokomomotiva v I.A třídě dojela do cíle suverénně. 

Za mříže se mu nechtělo. Už je tam

České Budějovice – O tři měsíce si prodloužil pobyt na svobodě 40letý muž z krajského města.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies