VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do školek se nedostane na 190 dětí

České Budějovice – Necelé dvě stovky rodin z Českých Budějovic si budou  lámat hlavu nad tím, jak skloubit péči o malé děti s pracovními povinnostmi. Zhruba na 190 dětí ani při letošních zápisech nezbude v budějovických školkách místo.

15.4.2014 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Václav Pancer

„Doufám, že budeme mít letos štěstí," krčí rameny Kateřina Rossmannová, která byla u zápisu se zanedlouho tříletou dcerou. Na výsledky zápisu zatím čeká. „Teprve se dozvíme, jestli nás vzali nebo ne. Ale nijak moc to neprožívám, nemá cenu se nervovat," míní.

Nezastírá ovšem, že řešit případný neúspěch u zápisu by pro rodinu nebylo snadné. „Nabízí se sice možnost využít služeb některé ze soukromých školek, ale cenový rozdíl mezi takovým zařízením a běžnou školkou, dělá kolem čtyř tisíc korun," počítá maminka.

Ve srovnání s loňským rokem, kdy mateřinky musely při zápise odmítnout 580 capartů, je situace o poznání lepší, přesto má k ideálnímu stavu ještě daleko. Podle náměstka primátora Petra Podholy lze ale předběžně říci, že byly umístěny všechny pětileté děti a většina čtyřletých a tříletých, kterým budou tři roky do 1. září letošního roku.

Celkem 292 dětí s trvalým bydlištěm v Budějovicích se zatím nepodařilo umístit. „Okolo stovky z nich by ovšem do školky nastupovalo až v květnu a červnu, fakticky je tedy neumístěno asi 190 dětí. Situaci ještě mohou ovlivnit přesuny dětí do konce prázdnin – třeba stěhování a podle zkušeností města to bývá asi čtyřicet dětí," upřesňuje Petr Podhola.

Rodiče zkouší štěstí ve více školkách

Nováčků budou moci přijmout jen pár desítek, dětí se ale přihlásilo nepoměrně víc. Převis  zájmu hlásí po nedávných zápisech českobudějovické školky. Například v mateřské škole na Pražské třídě berou letos 23 dětí. Podle ředitelky Ludmily Pokorné přijali  73 žádostí.  Neznamená to ale, že by byl ve školkách beznadějný nával.  „Počty jsou zkreslené, protože rodiče měli možnost podat přihlášku na více škol," upozorňuje Ludmila Pokorná.

Byl ti o případ maminky Kateřiny Rossmannové. Snažila se jít při zápisu štěstí naproti. „Zkoušela jsem podat žádost na dvou školkách v blízkosti našeho bydliště. Protože loni dostávaly děti bonusové body v případě, že se hlásily už rok předtím, byla jsem u zápisu i loni, jen kvůli lepší startovací pozici pro letošek, ale letos to už nový systém nebere v potaz," líčí maminka svou snahu sehnat pro svého druhého potomka místo ve školce. Přitom připomíná, že podobný boj se synem před deseti lety nepamatuje.

Vylepšit naděje potomků se snažila řada budějovických obyvatel. „Někteří rodiče dávali přihlášky na více mateřských škol," říká náměstek primátora Petr Podhola a dodává, že rekordmanem je dítě přihlášené na 11 škol.

V jedné z nich většina přihlášených přijata bude. Výsledky se rodiče dozvědí přímo ze školek, případně od 28. dubna z webového portálu města. Na přibližně 190 dětí ale  místo nezbude. Nadějí je pak pro ně může být školka, kterou chce město uvést do provozu společně s firmou Robert Bosch. Kvůli komplikacím ale nyní nelze říct, kdy přesně se projekt podaří spustit.

Co když na dítě místo v mateřince už nezbylo
Soukromé školky
Do soukromých školek na Budějovicku mohou rodiče posílat děti, které se nedostaly do státních mateřských školek. Tyto školky často nabízejí různé benefity. V Českých Budějovicích například existuje od tohoto školního roku dvojjazyčná německo-česká mateřská škola Deutscher Kindergarten „Bei den Zwergen". Školka má kapacitu 15 – 20 dětí. „Stále máme volná místa," říká spolumajitelka Šárka Straňáková. „Děti k nám mohou začít chodit kdykoli." Za soukromou školku zaplatí rodiče zhruba od 4000 korun měsíčně.

Dětské skupiny jsou stále aktuální
Alternativou k běžným školkám jsou dětské skupiny. Ty mohou provozovat nevýdělečně nejen neziskové skupiny, ale i soukromé firmy. Kapacita těchto skupin je ale často omezená. Například budějovické Dětské centrum Beruška poskytuje celkem 12 míst. „Už se nám ozývají rodiče, kteří mají o naše služby zájem," říká Renata Rejžková, vedoucí Berušky. „Doufáme, že nebudeme muset zájemce odmítat," dodává. Při pravidelné denní docházce činí cena 4000 korun měsíčně.

Profesionálové na dítě dohlédnou doma
V krajské metropoli a v jejím okolí fungují různé agentury nabízející hlídání dětí. „Spousta rodičů, má dnes problém s umístěním dítěte do školky," říká Tereza Kohoutová, majitelka budějovické Agentury Teja. „Sama tento problém řeším, takže vím, jaké to je. Snažím se proto vyjít rodičům vstříc." Jak dodává, s rodiči si často domlouvá v případě dlouhodobého hlídání i nižší individuální ceny. Běžně se totiž za hodinu soukromého hlídání platí kolem stokoruny. 

Autor: Hana Svítilová, Edwin Otta

15.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Setkání rodáků v roce 2013 při příležitosti svěcení kapličky.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

MARTA WEBEROVÁ byla za Vlastimila vdaná 24 let, měli spolu téměř dvanáctiletého syna Martina a dvaadvacetiletou dceru Janu, když přišel 31. srpen 2002 a vše změnil.
8

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala Hradeckem, u Vlachova Březí zavřela silnici

Jindřichohradecko, Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani Jindřichohradecko.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení