VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrkovští chodí s koledou odmalička

Dobrkovská Lhotka - Nespočet koleček vytočili v neděli koledníci v Dobrkovské Lhotce. Nejen že nemohou minout ani jedno z místních stavení, ale jednotlivá kolečka věnovali jmenovitě každému, kdo je přišel přivítat.

19.2.2012
SDÍLEJ:

V Dobrkovské Lhotce úzkostlivě dbají na udržení masopustních zvyků, které se tu předávají z generace na generaci od nepaměti. Foto: Deník / Hana Svítilová

Jedno z prvních patřilo letos dokonce Českobudějovickému deníku.

Tradici tu místní drží od nepaměti. Současný hejtman zdejší koledy Roman Dvořák to odhaduje na minimálně 150 let. „Už můj děda chodíval prakticky odmalička, v koledě nechyběl ani táta a podobně to bylo i u mně. Platí, že koho to chytí, už u toho zůstane,“ usmívá se.

Roman Dvořák si už v masopustní koledě vyzkoušel spoustu rolí. „Nejprve jsem chodil za malého koledníka, asi od 12 let za hejtmana, pak jsem sice vynechal, ale později jsem o masopustu byl za pěknýho, nějaký čas jsem hrál s muzikou a dneska chodím za velkého hejtmana,“ shrnuje svou kariéru.

Právě on je dnes tím, kdo dbá na důsledné dodržování tradic. „V některých obcích mají tendenci vynechávat některé prvky a usnadnit si tak koledu. U nás si zakládáme na tom, že jsme zatím nic ze zvyků našich předků nevypustili. Dodržujeme například trestání koledníků.“ K pravidlům správné koledy patří i dodržení termínu konání poslední neděli před Popeleční středou. „Tak je to u nás od nepaměti, i to je tradice,“ připomíná Dvořák.

Kromě členů koledy, masek a dělostřelců jsou nedílnou součástí koledy v Dobrkovské Lhotce i děti, které chodí za koledou. „Jednou půjdou s velkou koledou a takhle od nás okoukají zvyky,“ usmívá se hejtman Roman Dvořák.

19.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.
21

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení