VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z klidné ulice se stala rušná autostráda

České Budějovice – „Z naší ulice je autostráda,“ stěžuje si Karel Havlíček ze Suchého Vrbného. Starší muž popisuje provoz v kdysi klidné ulici ve vilové čtvrti na okraji Českých Budějovic. Svůj postesk přednesl v redakci ve středu, kdy se pravidelně redaktoři Deníku setkávají se čtenáři v rámci projektu „Z očí do očí.“

16.3.2010
SDÍLEJ:

Rozsáhlou rekonstrukcí, která zahrnovala například i výměnu kanalizace, prošla Ledenická ulice v Českých Budějovicích. Zaměstnance stavební firmy jsme zastihli při úpravách budoucího chodníku na křižovatce Ledenické a ulice Vl. Vančury.Foto: Deník/ Edwin Otta

A s kritikou nového uspořádání dopravy není osamocen. Početná skupina obyvatel ulic Edvarda Beneše, Pohůrecké nebo Brigádnické si stěžovala i na zastupitelstvu. Dosáhli toho, že Dopravní podnik města České Budějovice provádí monitoring dopravní situace v lokalitě.

Kámen úrazu je v současnosti ve školních autobusech, které vozí děti do ZŠ Pohůrecká. Autobusy se tady poprvé objevily při rekonstrukci nedaleké Ledenické ulice. Od té doby se o vedení linky číslo 13 novou trasou vede spor. Z plného provozu nakonec zůstalo jen několik spojů, které jsou označeny jako školní. Jejich vytížení ale místní obyvatelé kritizují. A právě proto se autobusy sledují.

Jenže kvůli autobusům bylo změněno dopravní značení a trasa autobusu se stala hlavní ulicí. Podle Karla Havlíčka zde řidiči běžně překračují povolenou rychlost, a tak si myslí, že úprava jednoznačně uškodila bezpečnosti provozu.

Náměstek primátora František Jelen ale vidí celou věc v jiném světle. „Když se zavedla přednost zprava, tak si občané velmi stěžovali na škaredé úředníky,“ připomíná Jelen.

Když se podle Jelena vedla zmíněnými ulicemi objížďka, bylo třeba určit hlavní ulici kvůli nehodám. „Po rozhodnutí, že školní spoje zůstanou zachovány, se komunikace jako hlavní musela nechat,“ konstatoval Jelen, podle kterého si stačí trasu projet a vžít se do úlohy řidiče autobusu. „Každému musí být jasné, že toto řešení je nutné,“ uvedl Jelen.

Náměstek primátora připojil, že boj několika občanů proti školním autobusům se jeví spíše jako sobectví. „Problémy, které v novinách popisují, jsou často opravdu přehnané a někdy je paradoxně způsobují sami špatným parkováním,“ doplnil svůj pohled na věc Jelen.
Ve věci školních linek ale na posledním zasedání zastupitelé přesto odsouhlasili, že situace v lokalitě se prověří.

V současné době Dopravní podnik města provádí monitoring dopravní situace. Například zkoumá počet cestujících, kteří jezdí v žákovských autobusech. „Výsledky sčítání a průzkumů budou předány městu,“ potvrdil Jelen. Společně s dalšími podklady je pak mají znovu projednat rada města a případně zastupitelstvo. Město navíc počítá s tím, že rekonstrukce se brzy dotkne i Brigádnické ulice, jejíž obyvatelé poukazují na škody, které způsobuje průjezd těžkých vozidel. Projektová dokumentace úprav za zhruba 12 milionů korun už byla zpracována a týkala by se nejen vozovky, ale i inženýrských sítí.

Autor: Edwin Otta

16.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

O propouštěné slévače má zájem strojírenský soused

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Bednařík: Fandím jim, ale nebylo by dobré, kdyby oba gólmani zmizeli v zámoří

České Budějovice – Dvojice talentovaných gólmanů ČEZ Motoru byla draftována kluby NHL. Petra Kváču si vybralo ve čtvrtém kole Colorado Avalanche, Jiřího Pateru získal v kole šestém nováček věhlasné zámořské soutěže Las Vegas Golden Knights. Oba již odcestovali na nováčkovský kemp.

Soutěž o nejoblíbenější provozovnu pro rok 2017

Jižní Čechy - Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospůdku, kavárnu, pizzerii, vinárnu nebo cukrárnu.

Vladimír Remek žije díky letišti

Planá – Osmdesát let letiště v Plané u Českých Budějovic oslavovaly tisíce sobotních gratulantů nadšených show nad hlavou i na zemi. Setkat se s kosmonautem Vladimírem Remkem, zažít umění akrobatické špičky Martina Šonky či zblízka vidět služební dravce, kteří na letišti plaší ptáky, aby nezavinili leteckou nehodu, podržet si sovičku, sednout do autobusu vozícího vězně či zkusit simulátor převracejícího se auta – to byly mimořádné zážitky.

OBRAZEM: Injekce pro komunitní zahradu

Rudolfov – Dar společnosti dm, šek na 350 000 Kč, zájmovému sdružení Naše zahrada v Rudolfově, vyvolal v sobotu slzy dojetí nejen u jeho předsedkyně Aleny Kučerové.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies