VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z klidné ulice se stala rušná autostráda

České Budějovice – „Z naší ulice je autostráda,“ stěžuje si Karel Havlíček ze Suchého Vrbného. Starší muž popisuje provoz v kdysi klidné ulici ve vilové čtvrti na okraji Českých Budějovic. Svůj postesk přednesl v redakci ve středu, kdy se pravidelně redaktoři Deníku setkávají se čtenáři v rámci projektu „Z očí do očí.“

16.3.2010
SDÍLEJ:

Rozsáhlou rekonstrukcí, která zahrnovala například i výměnu kanalizace, prošla Ledenická ulice v Českých Budějovicích. Zaměstnance stavební firmy jsme zastihli při úpravách budoucího chodníku na křižovatce Ledenické a ulice Vl. Vančury.Foto: Deník/ Edwin Otta

A s kritikou nového uspořádání dopravy není osamocen. Početná skupina obyvatel ulic Edvarda Beneše, Pohůrecké nebo Brigádnické si stěžovala i na zastupitelstvu. Dosáhli toho, že Dopravní podnik města České Budějovice provádí monitoring dopravní situace v lokalitě.

Kámen úrazu je v současnosti ve školních autobusech, které vozí děti do ZŠ Pohůrecká. Autobusy se tady poprvé objevily při rekonstrukci nedaleké Ledenické ulice. Od té doby se o vedení linky číslo 13 novou trasou vede spor. Z plného provozu nakonec zůstalo jen několik spojů, které jsou označeny jako školní. Jejich vytížení ale místní obyvatelé kritizují. A právě proto se autobusy sledují.

Jenže kvůli autobusům bylo změněno dopravní značení a trasa autobusu se stala hlavní ulicí. Podle Karla Havlíčka zde řidiči běžně překračují povolenou rychlost, a tak si myslí, že úprava jednoznačně uškodila bezpečnosti provozu.

Náměstek primátora František Jelen ale vidí celou věc v jiném světle. „Když se zavedla přednost zprava, tak si občané velmi stěžovali na škaredé úředníky,“ připomíná Jelen.

Když se podle Jelena vedla zmíněnými ulicemi objížďka, bylo třeba určit hlavní ulici kvůli nehodám. „Po rozhodnutí, že školní spoje zůstanou zachovány, se komunikace jako hlavní musela nechat,“ konstatoval Jelen, podle kterého si stačí trasu projet a vžít se do úlohy řidiče autobusu. „Každému musí být jasné, že toto řešení je nutné,“ uvedl Jelen.

Náměstek primátora připojil, že boj několika občanů proti školním autobusům se jeví spíše jako sobectví. „Problémy, které v novinách popisují, jsou často opravdu přehnané a někdy je paradoxně způsobují sami špatným parkováním,“ doplnil svůj pohled na věc Jelen.
Ve věci školních linek ale na posledním zasedání zastupitelé přesto odsouhlasili, že situace v lokalitě se prověří.

V současné době Dopravní podnik města provádí monitoring dopravní situace. Například zkoumá počet cestujících, kteří jezdí v žákovských autobusech. „Výsledky sčítání a průzkumů budou předány městu,“ potvrdil Jelen. Společně s dalšími podklady je pak mají znovu projednat rada města a případně zastupitelstvo. Město navíc počítá s tím, že rekonstrukce se brzy dotkne i Brigádnické ulice, jejíž obyvatelé poukazují na škody, které způsobuje průjezd těžkých vozidel. Projektová dokumentace úprav za zhruba 12 milionů korun už byla zpracována a týkala by se nejen vozovky, ale i inženýrských sítí.

Autor: Edwin Otta

16.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rybník na Horní Bráně je jedním z míst, kde režisér Václav Marhoul natáčí Nabarvené ptáče.
22

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Stovky hub našli Vladimír Kumpoch a Iveta Zuklínová z Českých Budějovic,v okolí rybníka Žár na Novohradsku.
6

OBRAZEM: Už na Novohradsku rostou

Rajčata si na sluníčku libují, jabloně trápí sucho

Českobudějovicko - Počasí letos ukazuje zahrádkářům dvojí tvář. Prospívá, ale i škodí.

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Purkarec - Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

Boršov nad Vltavou - Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení