Přibližně 3500 lidí se uplatní při výstavbě třetího a čtvrtého bloku temelínské elektrárny, která skončí kolem roku 2020. Tisíc z nich zde potom bude pracovat jako provozní personál.

Hlavním důvodem dostavby je očekávaný nedostatek vlastní elektřiny, se kterým by se mohla Česká republika potýkat už za devět nebo deset let.
„Pokud bychom byli závislí na dovozu energie ze zahraničí, znamenalo by to rapidní zvýšení její ceny,“ řekl ředitel jaderné elektrárny Miloš Štěpanovský.

Dalším důvodem, proč by se měl Temelín rozšířit, je plánované odstavení elektrárny v Dukovanech, ke kterému dojde kolem roku 2040.

Teplo pro Budějovice

Kromě nových pracovních míst slibuje společnost ČEZ velké investice do kraje. Z ubytoven, které postaví pro dělníky z dodavatelských firem, potom vzniknou sociální zařízení, například domy s pečovatelskou službou nebo zařízení pro děti.

České Budějovice mohou v následujících letech získat od jaderné elektrárny dodávky tepla. „Jsme schopni garantovat tuto nabídku až na šedesát let,“ uvedl zástupce ředitele elektrárny Antonín Ješátko.

Podle vyjádření primátora Juraje Thomy s touto možností krajské město počítá ve svém územním plánu už od roku 2000. A nabídku vítá.
„Hlavní výhodu spatřujeme v dlouhodobé stabilizaci ceny, která nebude závislá na cenách ropy nebo zemního plynu,“ reagoval Thoma.

Proti stavbě nových bloků elektrárny ovšem protestují ekologická sdružení. Jedním z nich jsou Jihočeské matky. Podle slov předsedkyně organizace Moniky Machové-Wittingerové spatřují největší problém v ukládání vyhořelého jaderného paliva.

„Dosud se neví, kam se bude dávat to z dosavadních bloků, natož z těch budoucích,“ řekla Wittingerová.

Rizika spatřují Jihočeské matky i v možných haváriích, které mohou elektrárnu postihnout. Samy ovšem přiznávají, že tato pravděpodobnost je velmi malá.

Dokončí se D3

Ekologové se staví proti velkým centralizovaným zdrojům energie a požadují výstavbu menších zařízení.

Dobrou zprávou pro Jihočechy může být to, že jednou z podmínek, které jsou pro stavbu nových bloků elektrárny nezbytné, je oprava hlavních silničních tahů na Prahu. Takže dlouho očekávané dokončení dálnice D3.

Během stavby se zvýší podle odhadů společnosti ČEZ provoz kolem Temelína zhruba o 10 procent. Všechny silnice, kterých se to dotkne, se pak podle energetiků dočkají oprav. Zaplatí je ČEZ.