VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Duševně nemocní dostanou více lůžek

České Budějovice – O navýšení kapacity psychiatrického oddělení českobudějovické nemocnice o 20 lůžek rozhodli krajští zastupitelé. Vyřešit by se tak mohl nedostatek akutních lůžek, který musí jihočeští lékaři poměrně často řešit úzkou spoluprací s psychiatrickými nemocnicemi v Dobřanech a Jihlavě.

7.3.2017
SDÍLEJ:

Českobudějovická nemocnice. Ilustrační foto.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Jak podotýká primář psychiatrického oddělení českobudějovické nemocnice Jan Tuček, lůžka v této součásti zdravotnického zařízení patří k těm nejvytíženějším v nemocnici. Přesto je jich třeba víc. „Lůžková kapacita poskytující akutní psychiatrickou péči v Jihočeském kraji je nedostačující a poddimenzovaná. Mimo území kraje musí být hospitalizováno asi 28 procent pacientů,“ shrnuje aktuální situaci.

I proto se pracuje na radikální změně. Moderní zázemí, co největší pohodlí a bezpečí, možnost ušít každému pacientovi léčbu na míru, více abmulancí, terapeutických dílen či dokonce malý park, to vše by měl splňovat nový psychiatrický pavilon českobudějovické nemocnice. Změnit se v něj má historická budova v horním areálu.

„Nové psychiatrické oddělení bude splňovat nároky na psychiatrickou péči odpovídající současným požadavkům oboru. Umožní vyváženou péči o duševně nemocné, která bude postihovat všechny nároky jednotlivých diagnóz. Umožní individualizovat léčebný program,“ vyjmenovává výhody primář psychiatrického oddělení Jan Tuček.

To vše se neobejde bez poměrně náročných stavebních zásahů. „Budova A horního areálu projde komplexní rekonstrukcí. Vzniknou tu celkem čtyři stanice, které budou poskytovat maximální možnou míru pohodlí a bezpečí pro pacienty, ale i personál. Rekonstrukce je vedena tak, aby pacienti nemuseli trávit svůj čas pouze na lůžku, umožní jim řadu terapeutických aktivit během dne. Součástí oddělení bude i malý zahradní park,“ naznačuje chystané změny.

Rozšíření provozu se díky tomu dočká i denní doléčovací stacionář. „Bude sloužit hospitalizovaným pacientům, ale i pacientům po propuštění. Rozšířena bude ambulantní složka se specializovanými poradnami, sexuologickou ambulancí či ambulancí pro léčbu závislostí,“ doplňuje MUDr. Jan Tuček.

Do nového by se oddělení mělo přestěhovat nejpozději v roce 2019. Odhadované náklady jsou 200 000 000 Kč, rekonstrukci by měly pokrýt peníze z fondů IROP, vnitřní vybavení bude financovat nemocnice.

Modernizace současného stavu je velmi potřebná. Reforma psychiatrické péče a standard akutní péče počítá s dojezdem do nejbližšího lůžkového zařízení do 60, maximálně 120 minut. Doporučený počet je 40 akutních lůžek na 100 000 obyvatel. Akutní psychiatrickou péči v Jihočeském kraji bude zajišťovat psychiatrické oddělení v nemocnicích v Českých Budějovicích a v Táboře.

Autor: Hana Svítilová

7.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Kovář pojede na mistrovství světa.

Na hokejovém mistrovství světa si zahrají také Jihočeši Jan Kovář a Roman Horák

Vyprodaná Budvar aréna v Českých Budějovicích viděla poslední zápas Českých hokejových her mezi Českem a Ruskem.
30

Čeští hokejisté prohráli s Ruskem až po samostatných nájezdech

Severské derby zvládli lépe Finové a v Carlson Hockey Games skončili druzí

České Budějovice – V přímém duelu o druhé místo v Carlson Hockey Games vyhrálo Finsko nad Švédskem 3:2 a zajistilo si druhou příčku v turnaji.

Nejlépe se předvedl Prácheňáček. Bude reprezentovat kraj na celostátní přehlídce

České Budějovice /OBRAZEM/ - Malí folkloristé se v sobotu sešli v Budějovicích. Každý z deseti dětských folklórních souborů předvedl to nejlepší, co ve svém repertoáru má. Nejlépe uspěl strakonický Prácheňáček. Bude se svým velikonoční pásmem zastupovat Jihočeský kraj na celostátní přehlídce v Jihlavě. Pochvalu sklidil i soubor Radost z Kamenného Újezdu.

Roman Horák si splnil sen, zahrál si doma v Českých Budějovicích za národní tým

České Budějovice /ROZHOVOR/ - Po osmi letech si zase zahrál doma. A byl to skutečně povedený návrat. Odchovanec českobudějovického hokeje Roman Horák (25 let), jenž má za sebou třetí sezonu v týmu KHL Víťaz Čechov, nastoupil v roli asistenta kapitána české reprezentace k utkání Carlson Hockey Games proti Švédsku a před vyprodanou Budvar arénou mohl slavit vysoké vítězství 8:4.

Radní vyměnili šéfa nemocnic

České Budějovice – Odvolání Martina Bláhy z postu předsedy představenstev všech jihočeských nemocnic a z funkce předsedy představenstva holdingu k 30. červnu. To byl první počin rady kraje zvolené na čtvrtečním jednání mimořádného zastupitelstva.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies