VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Duševně nemocní dostanou více lůžek

České Budějovice – O navýšení kapacity psychiatrického oddělení českobudějovické nemocnice o 20 lůžek rozhodli krajští zastupitelé. Vyřešit by se tak mohl nedostatek akutních lůžek, který musí jihočeští lékaři poměrně často řešit úzkou spoluprací s psychiatrickými nemocnicemi v Dobřanech a Jihlavě.

7.3.2017
SDÍLEJ:

Českobudějovická nemocnice. Ilustrační foto.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Jak podotýká primář psychiatrického oddělení českobudějovické nemocnice Jan Tuček, lůžka v této součásti zdravotnického zařízení patří k těm nejvytíženějším v nemocnici. Přesto je jich třeba víc. „Lůžková kapacita poskytující akutní psychiatrickou péči v Jihočeském kraji je nedostačující a poddimenzovaná. Mimo území kraje musí být hospitalizováno asi 28 procent pacientů,“ shrnuje aktuální situaci.

I proto se pracuje na radikální změně. Moderní zázemí, co největší pohodlí a bezpečí, možnost ušít každému pacientovi léčbu na míru, více abmulancí, terapeutických dílen či dokonce malý park, to vše by měl splňovat nový psychiatrický pavilon českobudějovické nemocnice. Změnit se v něj má historická budova v horním areálu.

„Nové psychiatrické oddělení bude splňovat nároky na psychiatrickou péči odpovídající současným požadavkům oboru. Umožní vyváženou péči o duševně nemocné, která bude postihovat všechny nároky jednotlivých diagnóz. Umožní individualizovat léčebný program,“ vyjmenovává výhody primář psychiatrického oddělení Jan Tuček.

To vše se neobejde bez poměrně náročných stavebních zásahů. „Budova A horního areálu projde komplexní rekonstrukcí. Vzniknou tu celkem čtyři stanice, které budou poskytovat maximální možnou míru pohodlí a bezpečí pro pacienty, ale i personál. Rekonstrukce je vedena tak, aby pacienti nemuseli trávit svůj čas pouze na lůžku, umožní jim řadu terapeutických aktivit během dne. Součástí oddělení bude i malý zahradní park,“ naznačuje chystané změny.

Rozšíření provozu se díky tomu dočká i denní doléčovací stacionář. „Bude sloužit hospitalizovaným pacientům, ale i pacientům po propuštění. Rozšířena bude ambulantní složka se specializovanými poradnami, sexuologickou ambulancí či ambulancí pro léčbu závislostí,“ doplňuje MUDr. Jan Tuček.

Do nového by se oddělení mělo přestěhovat nejpozději v roce 2019. Odhadované náklady jsou 200 000 000 Kč, rekonstrukci by měly pokrýt peníze z fondů IROP, vnitřní vybavení bude financovat nemocnice.

Modernizace současného stavu je velmi potřebná. Reforma psychiatrické péče a standard akutní péče počítá s dojezdem do nejbližšího lůžkového zařízení do 60, maximálně 120 minut. Doporučený počet je 40 akutních lůžek na 100 000 obyvatel. Akutní psychiatrickou péči v Jihočeském kraji bude zajišťovat psychiatrické oddělení v nemocnicích v Českých Budějovicích a v Táboře.

Autor: Hana Svítilová

7.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
České Budějovice - Poslední zápas byl takový, jako celá jarní sezona. Lokomotiva porazila na svém hřišti Čtyři Dvory 7:2 a chystá veselou dokopnou, hostům se jaro nepovedlo. V českobudějovickém derby Loko ČB - SK Čtyři Dvory 7:2.
24

Skvělé jaro, Lokomotiva zaparkovala ve středu tabulky

Ilustrační foto.

Za mříže se mu nechtělo. Už je tam

Ofsajd poznám. Tedy snad, směje se žena asistenta trenéra Motoru Eva Štrbová

České Budějovice – Chodili spolu do jedné třídy a hokej nehrál žádnou roli v tom, že se vzali. Manželka současného asistenta trenéra ČEZ Motoru Martina Štrby Eva Štrbová vypráví o životě s bývalým hráčem a momentálně jedním z lodivodů českobudějovického týmu.

Do Jižních Čech přišly tropy, zvyšuje se nebezpečí požárů

Jižní Čechy - V pátek 23. června od 12 hodin platí pro Jihočeský kraj další výstražná informace ČHMÚ upozorňující na vysoké teploty. Vlna veder zasáhne celý kraj, teploty se budou pohybovat nad 30 °C. Ve stejný čas pak vstoupí v platnost další výstraha, a to na nebezpečí vzniku požárů.

Cyklo-během proti drogám!

České Budějovice - Cyklo-běh, největší kampaň proti drogám spojená se sportem, upozorňuje na zanedbanou oblast protidrogového vzdělávání, bojuje proti neznalosti, naivitě a hlavně za snížení jejich užívání ve společnosti.

Jihočeské muzeum a Pohádkové království zvou za úplňky

České Budějovice - Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a Jižní Čechy pohádkové srdečně zvou všechny zájemce na tradiční akci "Poznávání za úplňků".

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies