V atlasu jsou informace o více než tisíci zařízeních, které využívají obnovitelné zdroje energie, jako jsou malé vodní elektrárny, větrné elektrárny, větší zdroje spalující biomasu a bioplyn, solární termické systémy a fotovoltaika a také tepelná čerpadla.

Kromě místa, kde se zdroj nachází, se zájemce dočte i další podrobnosti o zařízení. Záznamy obsahují popis zdroje, technické informace a fotografie.
Obvykle je uveden i kontakt na provozovatele, u nějž mohou zájemci získat podrobnější údaje, případně si domluvit prohlídku zařízení.

Mapu si mohou lidé najít také na internetu. „Atlas existuje rovněž v aktuální verzi na webových stránkách www.zdrojeenergie.cz. Na nich můžete případně opravovat zastaralé informace a doplňovat nové,“ uvedl Edvard Sequens ze sdružení Calla. V letošním roce stránky navštívilo zatím 12,5 tisíce lidí.

Cíle nesplníme

Podle ekologů je cílem vytvořené databáze napomoci touto cestou k vyššímu využívání obnovitelných zdrojů energie v České republice, situace zde není totiž příliš radostná. Podíl těchto čistých zdrojů na spotřebě primárních energetických zdrojů je v naší zemi jen asi 4,4 % a roste jen velmi pomalu.

Nesplníme ani cíl daný v přístupové dohodě k Evropské unii – získávat v roce 2010 osm procent elektřiny z obnovitelných zdrojů. V roce 2007 jsme tak v čistých zdrojích vyrobili jen polovinu z cílové hodnoty.

„Důvodem není chybějící potenciál, ale spíše přístup politiků. Zákon na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů byl přijat teprve nedávno, chybí ale koncepční podpora tepla z biomasy či slunečních kolektorů, existuje řada administrativních překážek při povolování nových zdrojů nebo osvětová kampaň,“ domnívá se Sequens.

V Českých Budějovicích funguje několik zařízení využívajících obnovitelné zdroje. Jsou to např. malé vodní elektrárny na jezu v Českém Vrbném, Jiráskově jezu na Sokolském ostrově či Trilčově jezu v Rožnově u papírny Bupak. Energii z bioplynu využívá českobudějovická čistírna odpadních vod u Hrdějovic a Domov pro seniory U Hvízdala ohřívá vodu solárním systémem a biomasu spaluje např. závod Koh–i–noor.