VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekozemědělci jsou ostrůvkem v moři

České Budějovice - Chcete žít zdravě? Kupujte bio potraviny. Odborníci se shodují, žese vám to vyplatí.

6.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Karel Rozehnal

Září vyhlásilo ministerstvo zemědělství měsícem biopotravin. Na otázky, týkající se ekologických produktů, odpovídá Jan Gallas, vedoucí oddělení ekologického zemědělství na ministerstvu zemědělství.

Jsou ostatní potraviny pro naše zdraví méně přínosné než bio produkty?
Takhle to není možné říct. Ale můžeme říci, že konzumací biopotravin nezatěžujeme náš organizmus pozůstatky chemických látek a veterinárních léčiv, které se jinak v těle hromadí.
Nákupem biopotravin podporujeme ekologické zemědělce, kteří mají vyšší náklady výroby spojené s nutností zajistit welfare zvířat a ekologicky šetrné hospodaření v přírodě.

Nemůže hrát negativní roli v zemědělství a vliv na pěstované plodiny i stav ovzduší nebo kvalita vody?
Jistě. Ekologičtí zemědělci jsou jako ostrůvky v moři klasického zemědělství. Zejména po mnoha letech intenzivního socialistického hospodaření jsou půda i prostředí stále ještě tu více, tu méně kontaminovány již dávno zakázanými látkami. Ekologický zemědělec ale žádné takové látky již do přírody nezanáší, a to je velmi pozitivní.

Bio není jenom rostlinná, ale i živočišná výroba, že? Jaké jsou podmínky například pro biochov zvířat?
Welfare neboli dobré podmínky zvířat jsou jedním ze základních pilířů ekologického zemědělství. Zvířatům je pod přísnou kontrolou zaručena možnost výběhů a v pastevním období i pastvy.
Ve stájích musí být podestýlka z přírodního materiálu, každé zvíře musí mít ve stájích dostatečný prostor k pohybu. Zejména pak nejsou dovoleny chirurgické zásahy na zvířatech, jako je odrohování, kupírování, a to kromě mimořádně udělených výjimky.
Výjimky uděluje ministerstvo zemědělství po přezkoumání relevantních důvodů k provedení zásahu na zvířeti. Zvířata jsou krmena pouze biokrmivy, a tak ani zvířata nekonzumují v krmivech pozůstatky chemických látek.
Ekologicky chovaná zvířata mají sice obvykle nižší užitkovost, ale žijí v pohodě, což se mimo jiné promítne i v produktu.

Autor: Radek Gális

6.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravy lávky nad vozovkou zúžily v Českých Budějovicích Strakonickou ulici pro řidiče.
4

Strakonickou ulici zúžila oprava lávky na polovinu

Filip Vlček
1

Filip Vlček je rád, že už nejezdí s odtahovou službou a může hrát zase hokej

Žena po pondělní nehodě v nemocnici zemřela

Tučapy - Ještě v pondělí byla nehoda, k níž došlo před desátou dopoledne, přestupkem. Dnes už je šetřena kriminalisty jako trestní čin usmrcení z nedbalosti.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Okolo jižních Čech 2017 nabídne kvalitní podívanou

Jindřichův Hradec /ROZHOVOR/ – Každý pátek na stránkách Deníku budeme v průběhu srpna přinášet letní seriál Deníku, který jsme pojmenovali: Okolo jižních Čech 2017.

Povodně 2002: Všechno mokré šlo do kontejnerů

Jižní Čechy – Lidé, kteří povodněmi nejvíce ztratili, měli přirozeně strach, co bude dál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení