VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Elektronická pouta u sousedů

Linec – Elektronická pouta, jak je chystá i česká justice pro výkon trestů domácího vězení, budou od podzimu nasazena také v Rakousku. Podle lineckého deníku OÖN dokonce i pro výkon vazby.

16.6.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/repro

Pouta by prý přicházela v úvahu aktuálně pro 300 až 500 osob. „Podle ministryně spravedlnosti Claudie Bandion-Ortnerové by mělo být jejich užití co nejširší, ovšem jen v případě psychicky stabilních osob,“ uvádí deník.

V rámci expertního posuzování tohoto opatření bylo mj. zjištěno, že z hlediska ústavní rovnosti nelze z domácího vězení vyloučit určité skupiny pachatelů. „Pouta prý totiž nejsou privilegem, ale novou formou vězení,“ píší OÖN. Bandion-Ortnerová proto ujišťuje, že pro sexuální delikventy budou k aplikaci této eventuality stanovovány zvláštní podmínky. K výjimečnému užití těchto „pout“ bude předpokladem pozitivní sexuologický a sociologický posudek dotyčného.

Z posouzení nového opatření dále vyplynulo, že s umístěním odsouzeného s pouty do domácího vězení musejí souhlasit nejen všichni dospělí členové domácnosti, ale vyjádřit se mají i děti.

I pro propuštěné?

V Německu diskutují o elektronických poutech v jiné souvislosti, a to se zajišťováním odsouzených po odpykání trestu odnětí svobody. Podle deníku PNP bavorská ministryně spravedlnosti Beate Merková v úterý v Pasově varovala před rezignací na navazující ochranu společnosti před potenciálně nebezpečnými pachateli propuštěnými na svobodu.

„Rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva zpochybnilo německé ochranné opatření takzvaným bezpečnostním zajištěním těchto osob,“ napsal deník. Evropský soudní dvůr zrušil rozhodnutí německého Ústavního soudu a uložil spolkové vládě zaplatit 50 000 eur 52letému stěžovateli, který sedí 18 let v takovém bezpečnostním zajištění, protože je nadále považován za nebezpečného. V roce 1986 mu toto izolování od společnosti bylo vedle pětiletého trestu vězení uloženo za pokus vraždy na deset let, od roku 1998 ale lze toto opatření ukládat na neomezenou dobu. Ústavní soud na tom neshledal nic závadného. To teď „shodil“ evropský soud.

Pokud by podle ministryně měl být nález ze Štrasburku závazným, „muselo by se proti tomu něco udělat“ – jen v Bavorsku by podle PNP mohlo být jinak brzy na svobodě devatenáct odsouzených za těžké zločiny. „Ministerstvo spravedlnosti je povinno zajistit občanům tolik bezpečnosti, jak jen bude možné,“ uvádí pasovský deník. Spolkovou ministryní Schnarrenbergerovou zvažované úplné upuštění od detenčních zaříení označila její bavorská kolegyně za krok špatným směrem.

Než prý bude k takovému „bezpečnostnímu ubytování“ těžkých zločinců nepolepšených vězením zřízen centrální detenční ústav, zůstává ale jedinou možností jejich sledování. „Pokud pak musíme vysoce nebezpečné pachatele pustit do společnosti, pak bychom měli užít všech technických možností k zajištění bezpečnosti občanů,“ cituje deník Merkovou. Ministryně při tom nevylučuje ani možnost využít právě zmíněných elektronických pout. „Jejich prostřednictvím by tak mohlo být kontrolováno, zda se nebezpečný bývalý vězeň nepohybuje například v jemu zakázané zóně v blízkosti škol a hřišť,“ uzavírá deník.

Když se dítě pomočí…

Na 4000 rakouských dětí ve věku mezi pěti a deseti lety se v noci pomočuje. O tomto defektu „Enuris nocturna“ se mluví tehdy, když se to dítěti stane v údobí tří měsíců nejméně dvakrát měsíčně, vysvětluje linecký deník OÖN. Nejčastěji to podle ankety mezi rodiči postihuje pětileté. Po půldruhém roce až dvou letech problém zcela sám od sebe mizí. „Šance stoupá zejména v případech, není–li na dítě a rodiče vyvíjen v této věci žádný nátlak,“ říká dětský lékař z Tullnu Salzer.

Oslavy soli začínají

Na pasovském Rezidenčním náměstí budou v sobotu slavnostně zahájeny oslavy 1000 let Zlaté stezky. „K oživení historie se náměstí promění v ležení soumarů,“ píše deník PNP.

Program s více než stovkou účinkujících potrvá od 15 do 22 hodin. Ve 14.30 projde městem průvod 35 soumarů a osmi koní od Římského náměstí ulicí Lukase Kerna, Jezuitskou a Ševcovskou. Na náměstí pak „ rozbije tábor“. V 15 hodin oficiálně zahájí slavnosti primátor Jürgen Dupper a diecézní biskup Wilhelm Schraml. Mezi řečníky bude také prachatický starosta Jan Bauer. „Pozváni jsou četní čestní hosté z míst na trase Zlaté stezky,“ připomíná PNP. Závěrem Dupper předá „předákovi“ soumarů Hansi Fuchsovi sůl k naplnění beček. Po naložení na soumary karavana kolem 21 hodin opustí náměstí k nočnímu ustájení. Na druhý den z náměstí vyrazí na šestidenní putování do Prachatic.

Od 15.30 do 18 hodin mezitím muzeum přírodní krajiny z Haidmühle předvede na náměstí ukázky z historické hry z otevřené scény Leopoldsreut.
„Toto místo bylo v roce 1618 pasovským biskupem Leopoldem I., arcivévoodu Rakouským, založeno jako soumarské sídlo,“ poznamenává deník. „Osm osadníků mělo za úkol střežit hranici do Čech a Zlatou stezku.“ Ještě v polovině 19. století tady žilo na 150 lidí, od roku 1962 je místo ale opuštěno.
Při příležitosti akce budou veřejnosti odpoledne zpřístupněny prostory Nové rezidence a restaurované fresky v bývalém Mariánském kostele kláštera Niedernburg. Tomuto klášteru připadly dle císaře Heinricha II. z 19. dubna 1010 výnosy mýta ze Zlaté stezky. Od 15 do 18.30 vystoupí na slavnosti pasovští muzikanti a folklorní soubor z Prachatic. Od 19 hodin bude hrát prachatická kapela. Kulturní program je připraven také do restaurantu U Zlatých vah.

Autor: Vladimír Majer

16.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cipískoviště. Ilustrační foto

Cipískoviště skončilo. Nahradí ho Pískoviště

JAN LUKAS. Druhý na mistrovství světa.

Krumlovský vícemistr světa míchal svůj stříbrný drink na Staroměstském

OBRAZEM: Prachatické Slavnosti Zlaté stezky

Prachatice /VIDEO/ - V pátek 23. června v pět odpoledne začaly Slavnosti Zlaté stezky v Prachaticích. Starosta Martin Malý přepustil na jediný den vládu nad městem historickému předchůdci. Dorazili soumaři se solí, kteří připomněli, že právě v jejich dobách město kvetlo. Od té chvíle se na pódiu střídali pozvaní umělci. Náměstí se totiž změnilo na festival a v areálu na Parkáně našli útočitě soumaři a celá historická část Slavností Zlaté stezky.

Smuteční obřady v českobudějovickém krematoriu a v kapli sv. Otýlie

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria a v kapli sv. Otýlie

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Ohlédnutí za Buskers festem

České Budějovice - Na sedmý ročník festivalu pouličního umění Buskers fest přijelo do Českých Budějovic neuvěřitelných dvanáct zahraničních souborů například z Japonska, Argentiny, Ameriky nebo Chile.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies